2007 yılında, Londra Royal Academy’de yapılan bir defile ile aramızda katılan, H&M’in üst segment markası olarak konumlandırdığı COS, Zorlu Center’daki mağazası ile birlikte aramıza katıldı. Açılımı “Collection of Style” olan marka, modaya değil stile odaklanan, klasik, ilhamını trendlerden değil sanattan alan ancak bir o kadar da güncel tarzı ile kısa sürede tüm dünyada popüler oldu. Benim de uzun süredir en sevdiğim marka olan COS Zorlu Center hakkında bir yazı yazmam elzem oldu 🙂

Cos Zorlu Center
Cos Zorlu Center

İtiraf ediyorum, geçen seneye kadar çocukça bir şekilde en sevdiğim giyim markası olan, H&M grubunun üst segment markası COS’u kendime saklamıştım. Giyindiğim bir COS elbisenin nereden olduğunu soran insanlara karşı lafı geveler, dururdum. Ne zamanki COS biraz daha yakınlarımıza geldi, bilinirliği arttı ve en sonunda Zorlu’da açılacağı dedikoduları yayılmaya başladı, işte o zaman insanlarla COS aşkımı paylaşmamın zamanının geldiğini fark ettim. Yaklaşık son 1 yıldır, markanın Türkiye’deki fahri elçisi gibi, çevremdeki insanları boğar bir biçimde COS’u anlatıyorum onlara.

Peki nereden geliyor bu COS aşkım?

Bundan yaklaşık 3-4 yıl önce, okuduğum bir makale ile tanıdım COS’u. H&M’in üst segmente odaklanan, zamansız ve klasik parçaları olan markası olarak tanımlıyorlardı onu. İnternet sitesini inceledim hemen ve kelimenin tam anlamı ile aşık oldum: eforsuz, zamansız, sade, farklı ancak kesinlikle sıkıcı olmayan bir şıklık demekti gördüğüm her bir parça. Özellikle de elbise ve gömlekleri…

SS13LKW06_5_0
Cos Zorlu Center

Makaleyi okuduktan bir süre sonra yolum Paris’e düştü ve ilk kez bir mağazasına girdim COS’un. Girdim ve hep orada kalmak istedim. Sergilenen kombinler, müzik, ışıklandırma, satış sorumlularının giyim ve duruşları, her şey ütopikti ve ben mağazadaki her şeyi yanımda götürmek istedim. Türlü limitasyonlar sonucu, hala gözüm gibi baktığım, ilk gözağrılarım bir adet bluz ve elbise ile ayrıldım mağazadan.

Sonrasında, markayı her sezon yakından takip ettim, Milano ve Stockholm’deki mağazalarını da gezme şansı elde ettim. Her daim kendini yenileyen bir istikrar hakimdi markaya. Kendinizi ayrıcalıklı bir kulübe ait hissettiren, sadece bir moda markası olmadığının hep ayırdına vardığınız, stil kokan bir marka COS… Güncel ve modern kalabilip, sezonların trendlerinden bağımsız kalmayı başarabilen ender markalardan.

AW13LK02_5_0
Cos Zorlu Center

COS, ilhamını moda haftaları ve defilelerden alan markalardan değil, COS’un kökleri mimari, grafik ve daha geniş anlamı ile sanata dayanıyor. Elbiselerin, kabanların kesimleri ve duruşlarına baktığınız anda diğer markalar ile arasındaki farkı anında anlayabiliyorsunuz zaten.

COS ile ilgili en sevdiğim şey, tarz olarak çok sevdiğim Marni, Celine gibi markaların çizgisinde olup, çok kaliteli kumaşlar kullanıp, uygun fiyatlara sahip olması. Zara ile kıyaslanabilir bir fiyat noktasında duruyor COS. Zaten H&M grubu da, COS’u oluştururken lüks designer tasarımları ile Zara, H&M gibi markaların sunduğu “fast fashion” konseptleri arasındaki hem stil hem de fiyat noktası anlamındaki büyük boşluğu hedeflemiş. Nitekim ortaya çok başarılı bir marka çıkmış.

Gelelim COS Zorlu Center mağazasına…

Cos Zorlu Center
Cos Zorlu Center

Öncelikle, çevremdeki birçok insana da bir heyecan dalgası yaydım Zorlu mağazası açılmadan önce. Doğumgününün gelmesini bekleyen küçük çocuklar gibi gün saydım adeta, derken geçtiğimiz hafta ilk kez gezebildim COS’u. Mağaza, diğer şehirlerde gezdiğim COS mağazalarının atmosferini aynen yansıtmış. En güzel dizaynlar mağazadaki yerini almış, çalışanlar son derece “COS” ve mağazanın trafiği de son derece iyi idi. Beni en mutlu eden şey ise, mağazaya giren herkesin mağazadan asla eli boş olarak çıkmamalarıydı! Fiyatlama olarak da iyi haberlerim var keza daha uygun buldum ben Türkiye’deki COS fiyatlarını. Avrupa fiyatlarına göre bir 20-30 TL daha uygun olduğunu düşünüyorum.

COS’a bir kez alıştığınız vakit, “daha önce bu tarz ihtiyaçlarım için hangi mağazaya gidiyordum ki?” diye düşüneceksiniz. Gardrobunuzun olmazsa olmazları, siyah elbise, beyaz gömlek, oversize kaban gibi ihtiyaçlarınız için COS’a uğramadan kararınız vermeyin derim. Kendi adıma, yakınlarımda, COS gibi her zaman güvenebileceğim, beni yanıltmayan, duruş sahibi ve aynı zamanda son derece kaliteli bir markanın olduğunu bilmek bana inanılmaz bir mutluluk veriyor! COS Zorlu Center

Türkiye’deki COS mağazalarının listesine buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Alara Büyükkoyuncu’dan Sürdürülebilir Modaya Hoşgeldiniz!