1970’lerin sonunda post punk hareketiyle ortaya çıkmış olan ‘dark wave’ müzik türü, içinde depresif şarkı sözleri bulunduran elektronik müzik türü. Şarkıları dinlerken kasvetli bir havadaymışsınız gibi hissedersiniz. Keder, hüzün ve kış depresyonu yaşarken dinleyebileceğiniz tür kesinlikle ‘dark wave’ diyebiliriz. Bu türün temsilcileri Clan of Xymox, Blutengel, Boy Hersher’dir. Peki ülkemizdeki popülaritesi ne durumda?

7584ac73-5975-4a73-a64c-d9b3bb787446
She Past Away | Fotoğraf: Spotify

Türkiye’de uzun yıllardır pek yer edinememiş bu tür She Past Away grubu sayesinde 2006 yılında hayatımıza girdi. She Past Away Türkiye’de de büyük bir dinleyici kitlesine sahip olmasına rağmen daha çok Avrupa’da konserler veriyor. Ben onların sıkı bir dinleyicisi olarak dark wave türünün Türkiye’deki en iyi temsilcileri olduğunu düşünüyorum ve aşağıya önerdiğim şarkılarını ekliyorum. Ne diyelim umarım Türkiye’de daha çok konser vermeye başlarlar ve bizi onları canlı dinlemekten alıkoymazlar, beklemedeyiz!

jakuzi-1
Jakuzi | Fotoğraf: Dergy

Peki dark wave Türkiye’de neden popülerleşmeye başladı? Tabii ki Jakuzi grubu sayesinde. Synthpop, dark wave, new wave türünde yaptıkları şarkıları ile büyük bir yankı uyandırdılar. ‘Koca Bir Saçmalık’ şarkıları milyonlarca kez dinlendi ve grup büyük bir dinleyici kitlesine sahip oldu. ‘Fantezi Müzik’ ve ‘Hata Payı’ albümlerini sürekli dinlemeye devam ediyorum ve kış aylarımın vazgeçilmez albümü diyebilirim. Konserlerinde Kutay Soyocak’ın sahne performansı ve dinleyicilerle kurduğu iletişim kesinlikle takdire değer. Ayrıca şarkılarının estetik kliplerinden bahsetmeden olmaz. Mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim. Kendilerine özgü bir tarz yarattılar ve bu tarz kesinlikle çok estetik. Neymiş bu Jakuzi ya derseniz aşağıda şarkılarına ve konser takvimlerine bakmayı unutmayın derim.

Türkiye’de başka aktif dark wave grubu yok mu? Tabii ki var. Şarkılarını şahsen çok beğendiğim ancak keşke daha çok kişi dinlese dediğim gruplar arasında: Beyaz Hayvanlar, Affet Robot, Art Diktatör ve Apartmanlar yer alıyor. Şimdiden iyi dinlemeler, müzikli günler!

Kapak Fotoğrafı: EXIT Festival

İlginizi çekebilir: Senanur Eydemir’den Trip Hop