Ergenliğinizin posterlerle dolu ve karanlık ruhlu odalarını hatırlayın. Anneniz, “dahiyane” duvarları siyaha boyama fikrinize karşı çıkıp odanıza gün ışığı girmesini sağlarken aslında modunuzu iyileştirmeyi amaçlıyordu! İşte dopamine decor da aynı mantıkla yola çıkıyor.

Dopamine Decor | Fotoğraf: Cosmopolitan

‘Dopamine dressing’ trendi pandemi sürecinde sweathirtler içinde geçen dönemin ardından çarpıcı renkleri ve pratikliğin yanı sıra “mutlu hissettiren” giyim tercihleri yapmayı geri getirmişti. Son birkaç haftadır sosyal medyada durmadan karşımıza çıkan dopamine decor da aynı anlayışı yaşam alanlarına taşıyor. Maksimalizm minimalizm karşısındaki gücünü yeniden kazanırken ‘dopamine decor’, güncele uyma ve ‘cool’ olma kaygılarından sıyırılarak kendi zevkimize odaklanmayı teşvik ediyor.

Dopamine Decor | Fotoğraf: Better Homes&Gardens

Trend, renkleri desenleri ve bolca dekoratif objeyi ev dekorasyonuna yeniden davet ederek minimalizmden uzaklaşıyormuş hissi verse de aslında ikinci el alışveriş ve vintage parçaları kullanmaya özendirerek tüketim çılgınlığının önüne geçmeyi de hedefliyor. Dopamine decoru doğuran eğilimler arasında, insanlar çevresel etkilerini azaltmak için daha fazla çaba sarf etmeleriyle, son birkaç yıl içinde eski ev eşyaları alışverişinin artması var. ‘Grandmillenial’ gibi yeni şeyler satın almak yerine büyükannelerimizden kalan parçaları kendimize uyarlayarak kullanmayı ifade eden diğer trendler gibi aslında. Tek fark; seçtiğimiz eşyaların fonksiyonel oluşunun yanı sıra bizi mutlu edip etmediğine odaklanması.

Dopamine decor ile birlikte renkli perdeler, kedili bir bardak, ketçap paketine benzeyen bir yastık kılıfı gibi tercihlerimizi destekliyor ve evimizdeki eşyalar bizi mutlu ettiği sürece ‘cool’ olup olmadıklarıyla ilgilenmiyor! Eklektik, modern, vintage, İskandinav… Aklımıza gelebilecek her türlü dekorasyon stiline sahip ögeler bir arada kullanılabiliyor. Yıllardır süren nötr renkler ağırlıklı ve minimal mekanların ardından dopamine decor’un sürdürülebilir maksimalizm mantığı, yaşam alanlarımızda yeniden özgür hissettiriyor.

Kapak Fotoğrafı: Julie Muniz

İlginizi çekebilir: Şura Nur Savranoğlu’dan 2023 Dekorasyon Trendleri Üzerine