Son günlerde nereye baksanız Hollanda ile ilgili bir etkinlik görüyor ve “Türk – Hollanda Diplomatik İlişkilerinin 400. Yılı”tamlamasını sıkça duyuyorsanız, yazının başlığı size bir şeyler çağrıştırmıştır zaten. İki ülkenin ilişkilerinin 4 asırlık geçmişini kutluyor olmak, kültür ve sanat dünyası açısından da verimli oldu. Karşılıklı düzenlenen sergiler, film gösterim programları, ortak projeler, paneller ve atölye çalışmaları ile Türk sanatseverler Hollanda sanatını tanıdı, Türk sanatı Hollanda’ya tanıtıldı ve yıl sonuna kadar sürecek etkinliklerle tüm bunların devam edeceği de garantilendi. Bu yazı dizisinde geçmiş ve gelecek etkinliklerden notlar var.

İKSV Özel Etkinlikleri

İstanbul’un kültür ve sanat hayatına daima en büyük katkıyı sağlamış olan İKSV de bu kutlamaya seyirci kalmıyor tabii. Hollanda ile diplomatik ilişkilerin 400. yılı kutlanırken, kendisi de 40. yılını kutlamakta olan vakıf, yıllık programına dahil ettiği özel projeler ve festivallerindeki özel bölümlerle Hollanda kültürü ve sanatını İstanbullulara tanıtmayı görevleri arasına iliştiriyor.

Etkinlikler, vakfın 2012’deki ilk festivali olarak Nisan ayında (31 Mart – 15 Nisan) düzenlenecek olan 31. İstanbul Film Festivali kapsamında başlayacak. Festivalin “Çocuk Mönüsü” bölümü, çocuk filmlerinde uzmanlaşmış bir ülke olan Hollanda’ya ayrılacak. Bölümde “Minoes” (Miyav, 2001), “In oranje” (Bizim Takım, 2004), “Kikkerdril” (Minik Kurbağalar, 2009) ve “Het geheim” (Sihirbazlar, 2010) filmleri gösterilecek.  Hafta sonlarında Nişantaşı Citylife City’s, Kadıköy Rexx ve Akbank Sanat’ta izlenebilecek olan filmlerde simultane Türkçe seslendirmeler yapılacak. “Çocuk Mönüsü: Hollanda Özel” bölümü dışında Hollanda Film Festivali ile işbirliği dahilinde Türkiye-Hollanda ortak yapım görüşmelerine ve panellere de imza atılacak.


Hollanda, 10 Mayıs – 5 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek 18. İstanbul Tiyatro Festivali’nin 5 uluslararası konuğu arasında da yer alacak. Türkiye ve Hollanda’nın büyük şairleri Nazım Hikmet ve Judith Herzberg’in şiirleri üzerine kurulmuş olan, Hollanda’da yaşayan besteci Selim Doğru’nun hazırladığı ve müziklerini bestelediği “İnsan Manzaraları”, 3 Haziran ve 4 Haziran tarihlerinde Haldun Taner Sahnesi’nde izlenebilecek.

31 Mayıs – 29 Haziran tarihleri arasındaki 40. İstanbul Müzik Festivali’nde de iki konser Hollanda odaklı olacak. 7 Haziran akşamı Hollanda Başkonsolosluğu’nun bahçesinde gerçekleşecek olan saksafon dörtlüsü Amstel Quartet konserinde, topluluğun kendi düzenlemeleri ile Mozart, Ravel, Brahms ve Pärt’in aralarında bulunduğu bestecilerin eserleri seslendirilecek. 24 Haziran’da ise Aya İrini’de çağdaş besteci Michael Ellison’un Mevlana Celaleddin Rumi’yi konu alan müzikli tiyatrosu “Söyle, Ben Senim”in Türkiye prömiyeri gerçekleşecek.  Temmuz ayındaki İstanbul Caz Festivali’ndeki özel konserler ve bu yıl ilk kez gerçekleşecek İstanbul Tasarım Bienali’ndeki “Salon Amsterdam/İstanbul” atölye çalışması ile de İKSV’nin Hollanda’ya özel etkinlikleri yıl boyunca sürmüş olacak.

Festival ve bienaller dışında iki özel etkinlik daha İKSV’nin yıllık programında yer alıyor: Çağdaş dansın en önemli temsilcilerinden Nederlands Dans Theater 14 ve 15 Haziran’da iki özel gösteri için İstanbul’a gelecek. 10 Kasım’da ise konuk şef Lorin Maazel yönetimindeki Kraliyet Concertgebouw Orkestrası, Haliç Kongre Merkezi’nde bir konser verecek.


Diğer Etkinlikler

Tüm bu etkinlikler dışında birçok sergi, konser ve daha fazlası da İstanbul’da olacak. Bunlardan biri SALT Beyoğlu ve SALT Galata’da, Van Abbemuseum işbirliği ile gerçekleşen “İstanbul Eindhoven-SALTVanAbbe” projesinin ilk sergisi “İstanbul Eindhoven-SALTVanAbbe: 89’dan Sonra” sergisi. Van Abbemuseum koleksiyonundan 1989 yılından sonra üretilmiş işleri içeren sergi,  SALT’ın her iki galerisinde de 6 Nisan tarihine kadar görülebilecek.

Tam olarak Türk-Hollanda ilişkilerinin 400. yaşını kutlamak için olduğu söylenemese ve Avustralya kaynaklı bir proje olsa da, Hollanda sanatı dendiğinde akla gelen Van Gogh’u anmadan da olmaz.  Avustralyalı Grande Exhibitions tarafından tasarlanan ve ilk kez Singapur’da sergilenen Van Gogh Alive projesi, Abdi İbrahim İlaç sponsorluğunda İstanbul Karaköy Antrepo 3’te 15 Mayıs’a kadar görülebilecek. (Etkinlik 15 Ekim – 30 Aralık tarihleri arasında da Ankara Cer Modern’e taşınacak.)


Van Gogh Alive, bir resim sergisi değil. Hatta sanatçının eserlerini incelemek isteyenlere hitap ettiğini söylemek güç. Fakat ışık, ses ve renklerin muhteşem klasik müzik eserleri eşliğinde etraftaki karanlığa doğuşunu izlemek gerçekten büyüleyici bir deneyim. Van Gogh’un 3.000 civarındaki eseri, Handel’in “Sarabande”si ile başlayan bir şov ile etrafınızda uçuşmaya başlıyor ve sizi eserlerin içine sürüklüyor. Yani “Çerçeve yok, içindesin…” sloganı doğru bir seçim.

Kısacası Hollanda sanatı ile henüz tanışmayanlardansanız, İstanbul’da bu ara sizin için çok şey var. Kaçırmayın!

Emre Eminoğlu

theMagger Editörü, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?