Dubrovnik çevresinde tavsiye edilmeye değer plajlar ile hem tekne hem de arabayla ulaşabileceğiniz muhteşem kıyılar bulunuyor. Ziyadesiyle küçük bir yerleşim yeri olarak tanımlanabilecek bir şehirde hakikaten şaşkınlık yaratacak denli güzel yüzme noktalarından bahsetmek mümkün. Merkez ve yakınında birkaç plaj şansı varken, en fazla yarım saatlik bir yolculukla enfes koylara ve başarılı plaj işletmelerine ulaşılabiliyor. Yani diyeceğim şu ki; Dubrovnik’te denize girilecek yerler yani sizi tam anlamıyla tatmin edecek yüzme noktaları bulmanın sırrı merkezin bir parça dışına çıkmak!

Adriyatik Denizi
Dubrovnik Plajları: Adriyatik Denizi’nin İncileri

Dubrovnik Plajları

Banje Beach Konum

Banje Beach’e gelmeden önce, Pile Kapısı ile surlardan çıkmayı Dubrovnik’te yapılacaklar listenize mutlaka eklemeniz gerektiğini söylemeliyim. Surlara çıktıktan sonra ise kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz, en yakın ve en popüler plaj Banje’ye varıyorsunuz. Çakıl taşlı bir sahili var ve kulüp mantığı ile hizmet veren işletmesi yemek bakımından da hizmet bakımından da oldukça başarılı. Otelimiz The Pucic Palace bu plaj ile anlaşmalı olduğundan, sabah kahvaltısı öncesindeki yüzme keyfimizi bu plajda yaşadık biz. Henüz deniz yüzeyi uykudayken ve plajda yaşam yeni yeni hareketlenmeye başlamışken o enfes sularda ve Lokrum Adası’na doğru yüzmek hakikaten keyifliydi. Gel gelelim, yoğun yaz sezonunda saat 11.00 sonrası bu plaja ayak basmak aklımızın ucundan dahi geçmedi; zira şehre en yakın plaj olarak her daim müthiş bir kalabalığa sahipti. (Şezlong kişi başı 100 Kuna)

Websitesi

Suluci Beach Konum

Şehre yakın, taşlık/kayalık ve organize olmayan minik bir plaj Suluci. Şehri gezdim, çok az vaktim kaldı, bir de yüzme deneyimi yaşamalıyım diyenlerin tercih ettiği bir nokta diyebiliriz aslında. Diğer yandan GOT hayranları için de önemli bir plaj burası; zira çekimlerde bolca görünmüştü… (Organize değil ama küçük bir bar işletmesi ve wc bulunuyor)

Sveti Jakov Beach Konum

Şehrin biraz daha dışında kalan ama biraz uzun bir yürüyüş ile de ulaşılabilecek, taşlık ve organize bir plaj kendisi. Banje çok yakın belki ama Sveti Jakov da yürümeye değecek denli güzel diyebilirim. Ayrıca günü burada geçirmek için bir bar ve restoranı da mevcut.

Rixos Libertas Dubrovnik Konum

Organize plaj işletmeleri konusunda da oldukça zengin bir şehir Dubrovnik. Rixos Libertas oteli şehir merkezine yakın ve dışarıdan gelen misafirlere de plajından yararlanma imkanı tanıyor. Merkezde bu denli organize bir işletme bulmak zor olduğundan tercih edilen bir yüzme noktası diyebilirim. Geniş bir güneşlenme alanı yanında, yine geniş bir restoranı ve çoçuklu ailelerin pek sevdiği büyükçe bir havuzu bulunuyor. Rixos’un kum ya da çakıl taşlı bir sahili yok aslında ama kocaman bir teras alanından merdivenlerle inip, beton zemin üzerinden hızlıca Adriyatik sularına ulaşmanız mümkün oluyor. Bu arada merdiven kullanmak yerine terastan direkt denize atlayanlar da yok değil.

Websitesi

Sunset Beach Club Konum

Merkezden uzaklaşıldığında şehre yakınlığı sayesinde en çok tercih edilen bölge olan (hem konaklama hem de deniz olarak) Lapad’ın plaj işletmelerinden birisi Sunset. Aslında sevimsiz bir beton zemin üzerinde kurulu ancak hizmet, lezzet ve deniz olarak tatmin edici olduğunu söyleyebilirim. İşletmenin giriş ücreti yok; ancak şezlong, şemsiye ve kabinler ücretli. Bunun yanında koltuklu bölümde adisyon açtırırsanız yeme-içme dışında ekstra bir ödeme yapmanız gerekmiyor.

Uvala Beach Konum

Sunset Beach’in hemen yanı başındaki Lapad Bay sahilindeki işletme kendisi. Yine taşlık bir plaj Uvala ve sahili halk plajı da olduğu için yüksek sezonda hakikaten çok kalabalık oluyor.

Copacabana Beach Konum

Babin Kuk, plaj işletmeleri anlamında en başarılı bulduğumuz bölge oldu. Bu bölgede hakikaten kaliteli, hijyenik ve derli toplu plaj kulüpleri deneyimledik bu bölgede ve merkezden kalkan otobüslerle de rahatça ulaştık kendilerine. Gözümüze değen ve tavsiye edilen plajlardan biri Copacabana Beach oldu. Hem kum/çakıl plajı hem beton zemin üzerinde güneşlenme alanları hem de tül detaylı locaları vardı işletmenin. Bu detaylarıyla çok sevilesiydi Copacabana ama benim hatırımda güneş batımının en güzel izlendiği nokta olarak yer etti. Öyle güzel, öyle güzeldi ki; sanki yalnızca o an ve yalnızca orada batıyor gibi bir hisle doldurdu içimizi.

Websitesi

Coral Beach Club Konum

Coral Beach
Coral Beach Club

Coral Beach Club, yine Babin Kuk bölgesinde ve benim kişisel olarak favori plajım! Denizi mükemmel, işletmesi mükemmel, lezzetler bir plaj için hakikaten çok üst seviyede ve paylaşımlı kokteylleriyle de tam bir happy hour mekanı kendisi. Giriş ücreti uygulanmıyor Coral’da ama şezlonglar ücretli (240 Kuna karşılığında çift kişilik paylaşımlı şezlongları var ve çok şirinler). Coral’da da, Sunset Beach Club’da olduğu gibi koltuklarda adisyon açtırarak tüm günü yeme-içme dışında ekstra bir ücret ödemeden geçirebiliyorsunuz. Sunset’e göre koltukları çok çok daha rahat ve ortamı da daha kaliteli diyebilirim.

Websitesi

İlginizi çekebilir: Lulucumm’dan Dubrovnik’te Ulaşım ve Konaklama

İlginizi çekebilir: Lulucumm’dan Dubrovnik Yeme İçme Önerileri ve Old Town