Game of Thrones diyarı Dubrovnik’te neler yapsak? Kaç gün kalmak idealdir? Geceleri nereye gitsek? En güzel ne yenir? Top 10 aktivite nedir? En ünlü barı hangisi? Konsere gitsek mi? vb. soruları cevaplamaya çalıştım kendi tecrübelerimle.

dubrovnik 1

1. Tarihi şehir duvarlarında 1.5 saatlik yürüyüş (Ancient City Wallls) – Dubrovnik’in kalbinin attığı Old Town’ı ve Adriyatik denizini bu kadar güzel ve panaromik gösteren başka manzara yok. Yavaş yavaş, keyfini çıkara çıkara maksimum 1.5 saatte tamamlanacak bir yürüyüş. Ama manzara ve mavinin milyonlarca tonu nefesinizi kesecek. Hiç bitmesin dediğim nadir yürüyüş aktivitesidir şehir duvarlarında yürüyüş.

dubrovnik 2

2. Eski Şehir’de gezinin (Old Town) – Old Town olmasaydı Dubrovnik sadece Adiryatik denizine kıyısı olan yazlık bir yer olurdu herhalde. Old Town gerçekten neredeyse 8. yy’dan kalma, UNESCO Dünya mirasları listesine girmiş bir şaheser. Şehir duvarları içerisinde kalan bu alanı karış karış en fazla yarım günde gezebilirsiniz. Gündüz ayrı güzel ama ben özellikle gece daha çok beğendim. Aklınıza gelebilecek her yer duvarlar, binalar, kiliseler açık renk taş. Old Town hemen girişindeki soldaki kilise duvarında minik bir taş var üzerinde dengede kalmak baya zor. Tuhaf bir şekilde sayısız defa becerdim ve dakikalarca üzerinde kaldım. Gelip geçen turistler fotoğraflarımı çektiler, 15 dakikalığına ünlüydüm!

dubrovnik 3

3. Deniz ürünlerini mideye indirin (özellikle kabuklular) – Karides, midye, istiridye, levrek, kalkan vb. ile yapılan çeşit çeşit yemekler ve İstanbul’a kıyasla çok da uygun fiyatlılar. 3-4 gün Dubrovik’te kalacaksınız tüm öğünlerinizi birbirinden farklı deniz ürünü yemek çeşitlerini yiyerek geçirebilirsiniz.

dubrovnik 4

4. Güzel müzik dinlemeden gitmeyin – Dubrovnik’te güzel müzik için 2 adet adresim var, i)Dubrovnik Senfoni Orkestrası konserleri (haftada 3 gece var, biletleri gündüzden alınıyor, Rector’s Palace önü, ii) Jazz sevenlere – Cafe Troubadour, Rector’s Palace karşı sokağı

dubrovnik pink sky

5. Akşam üstü güneşi batırın – Lapad, Cavtat, Old Town fark etmez, nerede olursanız olun, güneşin batmakta olduğu akşam üstü saatlerinde oluşan pembe gökyüzü kaçmaz. Elinizde güzel bir kadeh şarap ile en güzel gün batımı manzaralarından birini izleyin. Benim gibi pink sky delilerini de anıverin hayrına.

dubrovnik 6

6. Şarap turlarına katılın – Hırvatlar şarap konusunda iddialılar, üstelik üzüm bağları da şehre çok yakın. Şarap, bağ sevenlerdenseniz mutlaka katılın, en azından farklı Hırvat şaraplarından denemiş olursunuz.

dubrovnik 7

7. Tekne turlarına katılın – Ben maalesef hava nedeniyle katılmadım ama yarım ve tam günlük tekne turları ile yakın adaları ve koyları görmek kesinlikle yapılması gerekenlerden. Hele mevsim yazsa çok da güzel olur.

dubrovnik 8

8. Sokak müzisyenlerini dinleyin – Bu tamamen şans eseri, belli bir programları yok. Ama Dubrovnik’te kaldığım 5 gecenin 3’ünde sokak müzisyenleri vardı. Hem de baya iyiydi, en yakın bara oturup müzik dinledik biz de.

dubrovnik 9

9. Gil’s Bistro’da mutlaka akşam yemeği yiyin – Burayı tripadvisor’da aldığı yüksek puanlar ile keşfettik ve koşarak gittik. Ancak rezervasyonsuz baya zor, ikinci akşam gidebildik. Önden rezervasyon yaptırmak ve içeri/dışarı oturma tercihini söylemek şart. Yemekleri gerçekten çok çok çok güzel. Makarnaları, deniz ürünleri, salataları hepsi çok güzeldi. Fiyatlar Dubrovnik ortalamasının üstünde ama değer.

10. Beach Club’larda sabaha kadar partileyin – En eğlencelisini sona bıraktım. Sabah altıya kadar partinn devam ettiği beach club’larda eğlenmeden Dubrovnik deneyimi tamamlanmış sayılmaz. :) Uyanık kalmak için öğleden sonra kestirebilir veya vodka + redbull’a güvenebilirsiniz.

dubrovnik 5

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN