Dubrovnik, özellikle de Old Town bölgesi restoran anlamında müthiş bir çeşitliliğe sahip. Her bütçeye, her damak zevkine hitap eden alternatifler bulmak mümkünken; daha ekonomik oluşu nedeniyle hepimizin bayıldığı street food konusunda yetersiz bir adres olduğunu itiraf etmeliyim. On yıl evvel şehri ziyaret etmiş biri olarak, Avrupa Birliği’ne katılım süreci üzerine dizi ve film çekimleri eklenince, rahatlıkla Dubrovnik Avrupa’nın en pahalı adreslerinden biri haline gelmiş diyebilirim.

Dubrovnik nerede yenir
Dubrovnik Mutfağı: Bir Deniz Mahsulleri Cenneti

Bölge mutfağı yakın komşuluk ilişkileri nedeniyle hem Akdeniz hem de Balkan mutfağından izler taşıyor. Bahsedilecek en öncelikli lezzet balık ve deniz ürünleri. Her daim tazecik bulunması mümkün olan deniz ürünlerini başarılı ve lezzetli bir şekilde yorumluyorlar. Bu konuda geçmişten gelen geleneksel yöntemlerden pek şaşmadıklarını söylüyorlar ve tabakları olabildiğince yalın bir halde sunmayı tercih ediyorlar. Deniz mahsülleri, salata ve makarna tabaklarına bolca eşlik ediyor ve en basit hali ile pişmiş bir midye tabağı dahi aşırı tatmin edici olabiliyor.

Çevre kasabalardan biri olan Ston, taze kabukluların ve istiridyenin dünyadaki merkezlerinden biri kabul ediliyor. Bir istiridye tutkunuysanız, Dubrovnik şehrine 1-1.5 saat uzaklıktaki bu nefis kasabada istiridye şöleni yaşayabilirsiniz. Elbette deniz kıyısından uzaklaştıkça balık da yerini ete bırakıyor. Neretva Vadisi tarafında yapılan yaban ördeğini pek övüyorlar mesela. Geleneksel yemekler iç bölgelerde daha sık karşımıza çıkıyorken, şehre yakınlaştıkça dünyanın popüler mutfaklarını menülerde daha sık görüyoruz. İtalyan lezzetleri birinci sınıf restoranların da küçük kafelerin de menülerinde yer buluyor.

Bu arada enfes tavuklar yeme şansınız var Dubrovnik’te. Bana göre tavuk konusunda başka bir boyuttalar. Fırın sistemini çok iyi bildiklerinden geliyormuş bu başarıları. Özellikle doğal yetiştirilmiş ve “organik” ibaresi ile tavuk servisi veren restoranlarda bu denemeyi yapmanızı öneririm. Fırın demişken; börek, turta, kurabiye gibi pastane ürünlerinin lezzeti de yine fırın konusundaki deneyimlerinden kaynaklanırmış. Yalnızca şehrin değil, Hırvatistan’ın tamamında çok popüler olan kekleri Medimurska Gibanica bu anlamda mutlaka denenmeli geleneksel pastane ürünlerden biri.

Lezzet adreslerime “üç güzeller” olarak tanımladığım ve otelimiz The Pucic Palace bünyesinde bulunan üç ayrı mekandan bahsederek başlamak istiyorum.

Dubrovnik’te Ne Yenir?

La Capella Terrace & Restaurant Konum

Falafel Topları
La Capella Terrace & Restaurant

İki akşamımızı ayırdığımız ve mükemmel bir deneyim olarak tanımlayabileceğim La Capella lezzetleri bu seyahatin bizim için “en”i oldular. Denediğimiz her tabağın özenine, seçilen malzemelerin tazeliğine, sunumlarına bayıldık. Favorilerim; falafel topları, risotto ve trüflü makarnaydı. Et normalde benim için biraz eziyetli bir seçimdir ama yediğimiz dana yanağını hala zaman zaman anıyoruz sevgiliyle. Bu arada restoran, otelimiz The Pucic Palace’ın terasındaydı ve teras minik bir şapele sahipti. 1938 yılında otelin daha doğrusu sarayın eski sahibi Baron Mayneri tarafından ailesi için yaptırılmış bu şapel. Dubrovnik’te yapılacaklar listenize burada güzel bir yemek keyfi yapmayı ekleyebilirsiniz. (Fiyatlar şehir ortalaması üzerinde, rezervasyon şart)

Instagram

Cafe Royal Konum

Otelde sabah kahvaltıları için kullandığımız cafe, özellikle alakart kahvaltı seçeneği ile bizi tam kalbimizden vurdu o nedenle şehrin en iyi kahvaltı seçeneklerinden birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Gundulic Meydanı’nda kurulan lokal pazar saat 12.00’de toplandıktan sonra Royal meydana masalarını çıkarıyor ve sonrasında cafe/restoran olarak hizmet vermeye devam ediyor. Konumu nedeniyle daima kalabalık bir mekan. La Capella gibi rafine bir şef mutfağı değil elbette ama biberiyeli organik tavuk, tavuğa hasret bir aile olarak damağımızda ve tat hafızamızda çok iyi bir yere sahip oldu diyebilirim. (Fiyatlar şehir ortalamasında, rezervasyon değilse de boş masa kovalamak şart.)

Razonada Wine & Tapas Bar Konum