Yaz aylarında Hollywood’u durma noktasına getiren WGA ve SAG-AFTRA grevleri nedeniyle aylar sonrasına ertelenmiş olan 75. Primetime Emmy Ödülleri dün geceki törenle dağıtıldı. Tahmin edildiği gibi ödüllerin önemli bir yüzdesini üç yapım, Succession, The Bear ve BEEF kazanırken, 75. yıla özel olarak televizyon tarihinin sevilen dizilerinin ekipleri sahnede buluştu, Anthony Anderson’ın sunuculuğundaki tören nostaljik anlarla doldu. Geçen hafta sonu dağıtılan Creative Arts Emmy Ödülleri’ndekileri de sayarsak yüzlerce kategorinin bulunduğu Emmy Ödülleri’nin ardından, işte Emmy ödüllü diziler…

Emmy Ödül Töreni: 2023

Jeremy Allen White, The Bear

75. Primetime Emmy Ödülleri’nin normal şartlarda 18 Eylül 2023’te gerçekleşmesi planlanıyordu. Fakat önce Senaristler Birliği (WGA) ardından da Oyuncular Birliği’nin (SAG-AFTRA) prodüksiyon şirketleriyle anlaşamaması sonucu gittiği grevlerle aylar boyunca üretimin ve promosyonun durduğu Hollywood ortamı buna izin vermedi. Grevler sona erdiğinde ödül töreni için yeni bir tarih belirlenmişti: 15 Ocak 2024 – bu da bazı yapımların izleyiciyle buluştuktan bir yıldan bile fazla süre sonra ödüllendirilebileceği anlamına geliyordu. (Hatırlatmak gerekir ki bu öteleme sonuçları etkilemiş değil. Oylama süreci törenin planlanan tarihine göre yapılmış ve çoktan bitmişti bile.) Nihayetinde 75. Primetime Emmy Ödülleri töreni, 75. yıla yakışan, televizyon tarihini kutlayan, nostaljik bir törenle gerçekleşti. black-ish dizisiyle tanınan Anthony Anderson’ın sunduğu tören sürprizlerden çok uzaktı: Drama kategorilerinde Succession‘a görkemli bir veda edildi, komedi ve mini-dizi kategorilerinde çok konuşulan The Bear ve BEEF layığıyla bol bol ödüllendirildi. Bir hafta önce iki gece üst üste dağıtılan Creative Arts Emmy Awards‘da 8 ödül kazanan The Last of Us, esas kategorilerden eli boş döndü. (Creative Arts Emmy Awards’da The White Lotus, The Bear ve BEEF de 4’er ödül kazanmıştı.)

Niecy Nash-Betts, Dahmer Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Gecenin ödül konuşmaları arasında Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Mini-dizi) seçilen Niecy Nash-Betts‘in konuşması öne çıktı. Birçoğu televizyonun ikonik dizi ve programlarının setlerini yeniden canlandıran, ekiplerini bir araya getiren ödül sunuşlarından ise Tina Fey ile Amy Poehler’ın SNL Weekend Update masasından sunduğu En İyi Variety (Canlı) Programı kategorisi dikkat çekti.

Succession ve Ted Lasso gibi son birkaç yıldır Primetime Emmy Ödülleri’nde yüzü çokça gülen iki dizinin ekranlara veda ettiği bu yıl, Succession‘a bol ödüllü bir veda edilirken Ted Lasso eli boş döndü. Komedi cephesinde The Bear, mini-dizi cephesinde BEEF kolayca ödüllerle buluştu. Yıllardır adaylık sayısında çekişmeleri süren iki platform, HBO ve Netflix arasındaki rekabette kazanan bir kez daha HBO oldu: Creative Arts Emmy Awards gecelerindekiler dahil toplam 31 ödül kazanan HBO‘yu 22 ödülle Netflix ve 16 ödülle FX izledi.

Yılın birden fazla ödüllendirilen bazı yapımları ise şöyle: The Bear (10), BEEF (8), The Last of Us (8), Succession (6), The White Lotus (5), Wednesday (4), Ru Paul’s Drag Race (3).

Emmy Ödüllü Diziler 2023: Drama

Succession

Final sezonuyla büyük yankı uyandıran ve üçüncü kez En İyi Dizi – Drama dalında ödüle uzanan Succession‘ın şimdiden televizyon tarihine geçtiğini ve efsaneleştiğini kabul etmeyen yoktur herhalde. Özellikle dizinin yaratıcılarından Jesse Armstrong’un yazdığı, Mark Mylod’un yönettiği “Connor’s Wedding” bölümü ile gündemi uzun süre meşgul eden Succession, esas kategorilerdeki 7 ödülden 6’sının sahibi oldu. Sarah Snook ve Kieran Culkin ilk, Matthew Macfadyen ise ikinci Emmy ödüllerine kavuştu. Dizinin (yine HBO yapımları olan) iki büyük rakibinden The Last of Us geceden eli boş dönerken, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü The White Lotus‘taki efsanevi karakteriyle Jennifer Coolidge kazandı. Önümüzdeki yıl Succession‘ın yerini bu iki diziden biri mi dolduracak, hep birlikte göreceğiz.

Emmy Ödüllü Diziler 2023: Komedi

The Bear

Ödül sezonu pazarlaması, janr konusunda akışkan ve özellikle süresi açısından kategorilerin kalıplarına uymayan diziler söz konusu olduğunda tuhaf kategorizasyonlar yapmakla sonuçlanabiliyor. Örneğin çoğunlukla bir restoranın mutfağında geçen, oldukça stresli ve gergin bölümleriyle ekran karşısına kitleyen The Bear, bir komedi olarak yarışabiliyor. Bunun bir avantaj olduğuysa açık, drama kategorisindeki kıran kırana yarıştan uzaklaşan The Bear, son yılların şampiyonu Ted Lasso‘nun da dahil olduğu rakipleri arasından kolayca sıyrılarak, tıpkı Succession‘ın drama kategorilerinde başardığı gibi 7 ödülden 6’sının sahibi oldu. Jeremy Allen White, Ayo Edebiri ve Ebon Moss-Bachrach ilk Emmy ödüllerine uzandı. En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aynı zamanda yaratıcılığını üstlendiği Abbott Elementary ile alan Quinta Brunson, 1981’den beri bu ödülü kazanan ilk siyah aktris oldu.

Emmy Ödüllü Diziler 2023: Mini-diziler ve Televizyon Filmleri

BEEF

Netflix’in bu yılki en iddialı yapımı, A24 yapımı bir mini-diziydi: BEEF, Altın Küre Ödülleri’ni silip süpürdükten bir hafta sonra 75. Primetime Emmy Ödülleri’nin mini-dizi kategorilerine de damga vurdu. Dizinin yaratıcısı Lee Sung Jin yapımcı, yönetmen ve yazar kimliğiyle üç ödül kazanırken, başrol oyuncuları Ali Wong ve Steven Yeun da ilk Emmy ödüllerine uzandı. Ali Wong, oyunculuk kategorilerinde Emmy ödülü kazanan ilk Asyalı oyuncu oldu.

Emmy Ödülleri 2023: Diğerleri…

 Elton John Live: Farewell from Dodger Stadium

Primetime Emmy Ödülleri’nde reality, talk-show, yarışma ve skeç programları da ödüllendiriliyor biliyorsunuz. Bunlar arasında yıllardır ödüllere doyamayan iki ismin zaferlerini sürdürüyor olması dikkat çekici: Drag kültürünü dünya çapında bir fenomene dönüştüren RuPaul’s Drag Race ve iğneleyici üslubuyla sevilen Last Week Tonight with John Oliver. Disney+’ta canlı yayınlanan konseri ile En İyi Variety (Canlı) Programı ödülüne uzanan ikonik şarkıcı ve müzisyen Elton John‘un Grammy, Oscar ve Tony ödüllerinin ardından Emmy’i de kazanarak EGOT ünvanına sahip on dokuzuncu kişi olduğunu da eklemek gerek.

Haydi, aşağıdaki listeye göz atın ve eksiklerinizi bir an önce tamamlayın!

Emmy Ödülleri 2023

En İyi Dizi (Drama): Succession
En İyi Erkek Oyuncu (Drama): Kieran Culkin (Succession)
En İyi Kadın Oyuncu (Drama): Sarah Snook (Succession)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Drama): Matthew Macfadyen (Succession)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Drama): Jennifer Coolidge (The White Lotus)
En İyi Yönetmen (Drama): Mark Mylod (Succession)
En İyi Senaryo (Drama): Jesse Armstrong (Succession)

The White Lotus

En İyi Dizi (Komedi): The Bear
En İyi Erkek Oyuncu (Komedi): Jeremy Allen White (The Bear)
En İyi Kadın Oyuncu (Komedi): Quinta Brunson (Abbott Elementary)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Komedi): Ebon Moss-Bachrach (The Bear)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Komedi): Ayo Edebiri (The Bear)
En İyi Yönetmen (Komedi): Christopher Storer (The Bear)
En İyi Senaryo (Komedi): Christopher Storer (The Bear)

Abbott Elementary

En İyi Minidizi: BEEF
En İyi Erkek Oyuncu (Minidizi/TV Filmi): Steven Yeun (BEEF)
En İyi Kadın Oyuncu (Minidizi/TV Filmi): Ali Wong (BEEF)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Minidizi/TV Filmi): Paul Walter Hauser (Black Bird)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Minidizi/TV Filmi): Niecy Nash-Betts (Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story)
En İyi Yönetmen (Minidizi/TV Filmi): Lee Sung Jin (BEEF)
En İyi Senaryo (Minidizi/TV Filmi): Lee Sung Jin (BEEF)

Last Week Tonight with John Oliver

En İyi Variety Programı (Senaryolu):  Last Week Tonight with John Oliver
En İyi Variety Programı (Canlı): Elton John Live: Farewell from Dodger Stadium
En İyi Yarışma Programı: RuPaul’s Drag Race
En İyi Talk Show Programı: The Daily Show with Trevor Noah
En İyi Senaryo (Variety): Last Week Tonight with John Oliver

Tüm kategorilerdeki aday ve kazananların listesine buradan ulaşabilirsiniz.