72. Primetime Emmy Ödülleri, dün geceki törenle dağıtıldı. Schitt’s Creek’in tarihi zaferinin komik olmayan pandemi esprilerinin güldüremediği yüzleri biraz olsun güldürebildiği tören, Schitt’s Creek’in yanı sıra Succession ve Watchmen’in ödülleriyle hatırlanacak. Geçtiğimiz hafta boyunca dağıtılan Creative Arts Emmy Ödülleri’ndekileri de sayarsak yüzlerce kategorinin bulunduğu Emmy Ödülleri’nin ardından, işte Emmy ödüllü diziler…

Hatırlamak isterseniz, Emmy adayları hakkında yorumlarım bu yazıda…

Emmy Ödül Töreni: 2020

emmy ödülleri 2020
Schitt’s Creek: Eugene Levy ve Daniel Levy

Pandemi tüm dünyayı etkisi altına aldığından beri gerçekleşen ilk büyük ödül töreni olma özelliği taşıyan 72. Primetime Emmy Ödülleri töreni, izlediği farklı formülle hem bu tuhaf ve korkutucu yılın koşullarına uyum sağladı hem de çevrimiçi tören ve fiziksel tören ikilemine hibrid bir çözüm getirdi. Bu sadece dün gece Jimmy Kimmel‘ın sunduğu büyük tören için geçerli değil. Normalde iki gece üst üste fiziksel olarak düzenlenen, ana kategoriler dışındaki tüm kategorilerin kazananlarının açıklandığı Creative Arts Emmy Awards da altı gece boyunca çevrimiçi olarak gerçekleşti – tüm bu sürece ve kazananların video konuşmalarına Televizyon Akademisi’nin Twitter hesabında gezinerek tanık olmanız halen mümkün.

emmy ödülleri - succession
Succession

Jimmy Kimmel‘ın bomboş bir salonda ve yeşil ekran önündeki bir odada sunduğu 72. Primetime Emmy Ödülleri töreni, her zamanki gibi ortalamanın altında bir mizah anlayışı ve klişe pandemi esprileriyle sıkıcı geçti. Kimmel’ın dediği gibi, “Ne ters gitmeyebilirdi ki?“. Birçok aday geceye bilgisayar kameraları ile evlerinin kanepelerinden katılmış, Schitt’s Creek, Succession ve Watchmen gibi birçok ödül kazanacağı belli yapımlar ise giyinip, süslenip, kendi küçük gruplarıyla bir araya geldikleri buluşmalardan bağlanmıştı. Los Angeles’ta bulunan bazı kazananlara ödülleri canlı yayında, evlerinin kapıları çalınarak elden teslim edildi.

emmy ödülleri - watchmen
Watchmen

ABD televizyonlarının çok geç keşfettiği Schitt’s Creek‘in en azından son sezonuyla hak ettiği ilgi ve takdiri fazlasıyla görmesi, son yılların en sürükleyici dramalarından Succession‘ın Game of Thrones‘tan boşalan tahta oturması ve yılın en çok adaylık elde eden yapımı olan mini-dizi Watchmen‘in beklendiği kadar olmasa da ödüllerle buluşması sevindirici. Netflix (160 adaylık) ve HBO (107 adaylık) arasındaki kıyasıya mücadelede adaylık sayısı olarak üstünlük Netflix’in olsa da, dün geceki ödüllerin 11’ini kazanan HBO, toplamda 30 ödülle en çok ödülü kazanan kanal oldu, Netflix ise 21 ödülde kaldı. Yılın birden fazla ödüllendirilen bazı yapımları ise şöyle: Watchmen (11), Schitt’s Creek (9), Succession (7), The Mandalorian (7), RuPaul’s Drag Race (6), Saturday Night Live (6), The Marvelous Mrs. Maisel (4), Euphoria (3).

Emmy Ödüllü Diziler 2020: Drama

Büyük Kazananlar: Succession, Euphoria | Büyük Kaybeden: Ozark

Succession

Geçtiğimiz yılki son sezonuyla rekor sayıda adaylık ve 12 ödülle ekranlara veda eden, şimdiden efsaneleşmiş epik HBO dizisi Game of Thrones‘un uzun yıllar kimselere kaptırmadığı En İyi Drama Dizisi tahtına kimin oturacağını merakla bekliyorduk. Ve yeni bir HBO dizisi tahtı devraldı: Medya imparatoru bir ailenin entrikalarını konu alan sürükleyici, nefes kesen ve gergin sürprizlerle dolu Succession. Harikulade oyuncu performansları, ustaca yazılmış bölümleri ve dilinize dolanacak müziğiyle Succession, Creative Arts Emmy Ödülleri’nde kazandığı 3 ödüle ana kategorilerde En İyi Drama Dizisi dahil 4 ödül daha ekleyerek gecenin önemli kazananları arasına eklendi. Kara para aklamak için ücra bir kasabaya taşınan sıradan bir ailenin hikayesini anlatan, 18 adaylığı bulunan Ozark‘ı Emmy tarihinin en büyük kaybedeni olmaktan son anda oyuncularından Julia Garner kurtardı. Hemen hemen herkes Garner’ın ikinci kez üst üste kazandığı bu ödülü, The Crown ile Helena Bonham Carter’ın kazanacağını düşünüyordu. Fakat gecenin en büyük sürprizi bu değildi: Euphoria‘nın genç yıldızı Zendaya, Olivia Colman, Laura Linney ve Jennifer Aniston gibi güçlü rakiplerinin önüne geçmeyi başararak En İyi Kadın Oyuncu seçildi. 24 yaşındaki oyuncu, bu kategorinin tarihindeki en genç kazanan oldu. Ana kategorilerde adı anılmasa da, Disney+’ın Star Wars evreni dizisi The Mandalorian‘ın 7 ödülle yılın en çok ödül kazanan yapımları arasında yer aldığını da ekleyeyim.

Emmy Ödüllü Diziler 2020: Komedi

Büyük Kazananlar: Schitt’s Creek | Büyük Kaybeden: Diğer herkes.

emmy ödülleri - schitt's creek
Schitt’s Creek

İki yıl öncesinde kadar kimsenin adını dahi duymadığı Kanadalı PopTV çıkışlı Schitt’s Creek, ABD izleyicisiyle buluşmasını takiben önce Netflix kataloğuna eklenmiş, sonrasında geçtiğimiz yılki Emmy adayları arasında birkaç kategoride yer alarak adını tüm dünyaya duyurmuştu. Her şeyini kaybeden zengin bir ailenin, ufak bir kasabada hayata yeniden başlamasını konu alan dizi, bu sezonki altıncı ve son sezonuyla 15 adaylık birden aldı. Bununla da kalmadı, bir rekora imza atarak 7 ana kategorinin tamamında ödüle uzandı. (Creative Arts Emmy Ödülleri‘nde kazandığı En İyi Kasting ve En İyi Çağdaş Kostüm Tasarımı ödülleriyle birlikte toplam 9 ödül.) Tıpkı dizideki gibi gerçek hayatta da baba-oğul olan Eugene ve Daniel Levy‘nin yaratıcısı olduğu Schitt’s Creek, Daniel Levy‘e bir gecede dört ödül kazandırdı. Dün geceki törende başka bir komedi dizisinin adı dahi geçmedi. Benzerine az rastlanır bu zaferin ardından son zamanlardaki favorim Schitt’s Creek‘in daha fazla kişiye ulaşacak olmasından dolayı çok ama çok mutluyum.

Emmy Ödüllü Diziler 2020: Mini-diziler ve Televizyon Filmleri

Büyük Kazananlar: Watchmen | Büyük Kaybeden:

Watchmen

Watchmen, sadece en çok adaylık elde eden mini-dizi değil, 26 adaylıkla bu yılın en çok adaylığa sahip yapımıydı. Açıkçası, HBO’nun çizgi roman dünyasından mini-diziye uyarladığı bu etkileyici mini-dizinin ana kategorileri silip süpürmesini bekliyordum. Fakat komedi cephesinde yaşanan burada yaşanmadı; Watchmen ana kategorilerde En İyi Mini-dizi dahil sadece 4 ödül kazanarak toplam 11 ödüle uzandı.

Emmy Ödülleri 2020: Diğerleri…

Reality, talk-show, yarışma, skeç programları ve belgesellerden uzun uzun konuşmayacağım, aşağıdaki listede ana kategorilerdeki sonuçları göreceksiniz zaten. Ama özellikle geçtiğimiz yıllarda sevinç çığlıkları attıran RuPaul’s Drag Race zaferlerinin tekrarlanmış olması beni hâlâ mutlu ediyor. Drag kültürünü dünya çapında bir fenomene dönüştüren, sürükleyici yarışma formatıyla bize türlü drag queen’in adını ezberleten dahi şov insanı RuPaul, beşinci kez üst üste En İyi Reality / Yarışma Sunucusu seçilmekle kalmadı, neredeyse başladığından bu yana bu kategorinin büyük ödülünü evine götüren The Voice‘u iki yıl önce tahtından ederek uzandığı En İyi Yarışma Programı kategorisinde de bir kez daha ödüle uzandı. ESPN‘in sadece basketbol tutkunlarını değil, spordan anlamayanları dahi ekranlara kitleyen belgesel dizisi The Last Dance‘in haklı bir zafer elde ettiğini, Rick and Morty‘nin sürpriz ödülünün altıncı sezonuyla ekranlara veda eden BoJack Horseman‘ın hakkı olduğunu da ekleyeyim. Netflix’in muhteşem animasyonu, yayın hayatı boyunca tek bir Emmy dahi kazanamamış televizyon efsaneleri arasına eklendi.

Haydi, aşağıdaki listeye göz atın ve eksiklerinizi bir an önce tamamlayın!

Emmy Ödülleri 2020

En İyi Dizi (Drama): Succession
En İyi Erkek Oyuncu (Drama): Jeremy Strong (Succession)
En İyi Kadın Oyuncu (Drama): Zendaya (Euphoria)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Drama): Billy Crudup (The Morning Show)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Drama): Julia Garner (Ozark)
En İyi Yönetmen (Drama): Andrij Parekh (Succession)
En İyi Senaryo (Drama): Succession
En İyi Konuk Erkek Oyuncu (Drama): Ron Cephas Jones (This Is Us)
En İyi Konuk Kadın Oyuncu (Drama): Cherry Jones (Succession)

Euphoria

En İyi Dizi (Komedi): Schitt’s Creek
En İyi Erkek Oyuncu (Komedi): Eugene Levy (Schitt’s Creek)
En İyi Kadın Oyuncu (Komedi): Catherine O’Hara (Schitt’s Creek)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Komedi): Daniel Levy (Schitt’s Creek)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Komedi): Annie Murphy (Schitt’s Creek)
En İyi Yönetmen (Komedi): Andrew Cividino & Daniel Levy (Schitt’s Creek)
En İyi Senaryo (Komedi): Schitt’s Creek
En İyi Konuk Erkek Oyuncu (Drama): Eddie Murphy (Saturday Night Live)
En İyi Konuk Kadın Oyuncu (Drama): Maya Rudolph (Saturday Night Live)

Mrs. America

En İyi Minidizi: Watchmen
En İyi TV Filmi: Bad Education
En İyi Erkek Oyuncu (Minidizi/TV Filmi): Mark Ruffalo (I Know This Much Is True)
En İyi Kadın Oyuncu (Minidizi/TV Filmi): Regina King (Watchmen)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Minidizi/TV Filmi): Yahya Abdul-Mateen II (Watchmen)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Minidizi/TV Filmi): Uzo Aduba (Mrs. America)
En İyi Yönetmen (Minidizi/TV Filmi): Maria Schrader (Unorthodox)
En İyi Senaryo (Minidizi/TV Filmi): Watchmen

Succession

En İyi Skeç Programı:  Saturday Night Live
En İyi Yarışma Programı: RuPaul’s Drag Race
En İyi Reality Programı: Queer Eye
En İyi Reality / Yarışma Sunucusu: RuPaul (RuPaul’s Drag Race)
En İyi Talk Show Programı: Last Week Tonight with John Oliver
En İyi Animasyon Dizi: Rick and Morty
En İyi Belgesel: The Cave
En İyi Belgesel Dizi: The Last Dance

Tüm kategorilerdeki aday ve kazananların listesine buradan ulaşabilirsiniz.