73. Primetime Emmy Ödülleri, dün geceki törenle dağıtıldı. The Crown’un tarihi zaferi ve Ted Lasso, Hacks, Mare of Eastwood ve The Queen’s Gambit gibi sevilen dizilerin tahmin edilebilir ödülleriyle sönük geçen geceyi bazı yıldızların ödül konuşmaları renklendirdi. Geçtiğimiz hafta sonu dağıtılan Creative Arts Emmy Ödülleri’ndekileri de sayarsak yüzlerce kategorinin bulunduğu Emmy Ödülleri’nin ardından, işte Emmy ödüllü diziler…

Hatırlamak isterseniz, Emmy adayları hakkında yorumlarım bu yazıda…

Emmy Ödül Töreni: 2021

Michaela Coel

Geçtiğimiz yıl, pandemi dünyayı etkisi altına aldığından beri gerçekleşen ilk ödül töreni olan ve fiziksel etkileşimleri çevrim içi ödül konuşmalarıyla birleştiren Emmy Ödülleri, bu yıl sınırlı sayıdaki konukla, Los Angeles ve Londra’daki iki salonda gerçekleşti. Cedric the Entertainer‘ın sunduğu tören, sürprizlerle dolu değildi. Bir hafta önce iki gece üst üste dağıtılan ve The Queen’s Gambit‘in 9, The Mandalorian‘ın 7 ödül kazandığı Creative Arts Emmy Awards‘un ardından, The Crown ve Ted Lasso başta olmak üzere birçok dizi tahmin edilebilir ödüller kazandı.

Schitt’s Creek ekibi

Gecenin ödül konuşmaları arasında The Crown ile En İyi Kadın Oyuncu (Drama) seçilen Olivia Colman ve mini-dizi kategorilerinde I May Destory You ile En İyi Senaryo ödülü kazanan Michaela Coel‘i özellikle izlemenizi öneririm. Ödül sunuşlarında ise geçtiğimiz yıl komedi kategorilerini silip süpüren Schitt’s Creek‘in dört muhteşem oyuncusunun salonu kırıp geçirdiği En İyi Senaryo (Komedi) sunumu dikkat çekici.

Succession‘ın yayımlanmadığı, Schitt’s Creek‘in ekranlara veda ettiği bu yıl, geçtiğimiz yılın iki ödüllü dizisi yerlerini Ted Lasso ve The Crown‘a bıraktı. Komedi kategorilerinde Ted Lasso ve Hacks, mini-dizi kategorilerinde The Queen’s Gambit ve Mare of Easttown arasındaki rekabet kıyasıya geçerken, drama ana kategorilerindeki tüm ödülleri The Crown topladı – geçtiğimiz yıl komedi cephesinde Schitt’s Creek‘in ulaştığı bu başarı, drama kategorileri için tarihte bir ilk. Diğer yandan, yıllardır adaylık sayısında çekişmeleri süren iki platform, Netflix ve HBO arasındaki rekabette daima en çok kazanan HBO olmuşken, bu yıl ilk kez Netflix 44 ödülle ipi göğüsledi, HBO yapımları, toplam 19 ödülde kaldı. Bunda 73. Primetime Emmy Ödülleri’nin en çok ödüllendirilen, 11’er ödül kazanan iki yapımının (The Crown ve The Queen’s Gambit) Netflix yapımları olmasının etkisi tabii ki büyük.

Yılın birden fazla ödüllendirilen bazı yapımları ise şöyle: The Crown (11), The Queen’s Gambit (11), Saturday Night Live (8), Ted Lasso (7), The Mandalorian (7), Love, Death + Robots (6), RuPaul’s Drag Race (5), Mare of Easttown (4), Bo Burnham: Inside (3), David Attenborough: A Life on Our Planet (3), Hacks (3), Last Week Tonight with John Oliver (3), Pose (3), WandaVision (3).

Emmy Ödüllü Diziler 2021: Drama

Büyük Kazanan: The Crown | Büyük Kaybeden: The Mandalorian

The Crown

The Crown‘un tarih yazdığını uzun uzun konuşmaya gerek yok sanırım. İlk kez kazandığı En İyi Drama Dizisi kategorisi başta olmak üzere, tüm ana kategorilerde ödüle uzanan dönem dizisi, tıpkı ikinci sezonunda ödüllendirilen Claire Foy gibi, Olivia Colman‘a da rolüne veda ettikten sonra bir ödül getirmiş oldu. Imelda Staunton’ın Kraliçe II. Elizabeth rolünü devralacağı son iki sezonda dizinin ödüllerle buluşmaya devam edeceği kesin gibi.

Emmy Ödüllü Diziler 2021: Komedi

Büyük Kazananlar: Ted Lasso, Hacks | Büyük Kaybeden:

Ted Lasso

Apple TV+’ın bir reklam filmindeki fikirden uyarladığı, İngiltere’deki bir futbol kulübüne transfer olan Amerikan futbolu antrenörü Ted Lasso’nun sevginin birleştirici gücünden faydalandığı dizi, tüm dünyayı etkisi altına almayı sürdürüyor. (Henüz ikinci bir şans vermeyi denemediğim için konuşmak için erken olabilir ama dizinin hayranlarından değilim.) Açıkçası sezonun diğer televizyon odaklı ödüllerini silip süpürdüğünden, Ted Lasso‘nun daha yönetmen ve senaryo kategorilerinde ödülü Hacks‘e kaptırmasına oldukça şaşırdım. Jean Smart‘ın muazzam performansının yanı sıra, dizinin bu iki ödülü de sonuna kadar hak ettiğini düşünüyorum. Tavsiyem, bırakın Ted Lasso‘yu, Hacks izleyin.

Emmy Ödüllü Diziler 2020: Mini-diziler ve Televizyon Filmleri

Büyük Kazananlar: The Queen’s Gambit | Büyük Kaybeden: WandaVision

The Queen’s Gambit

The Queen’s Gambit, özellikle teknik dallardaki ödülleri sayesinde, yılın en çok ödüllendirilen yapımı ünvanını, 11 ödülle, The Crown ile paylaştı. Diziye gösterilen bu ilgiye ve En İyi Mini-dizi ödülüne rağmen Anya Taylor-Joy’un En İyi Kadın Oyuncu ödülünü Kate Winslet‘e kaptırması şaşırtıcı. Böylece 3 oyunculuk ödülü alan Mare of Easttown, kötü bir yıl geçiren HBO‘nun iftiharlarından biri olmuş oldu. 23 adaylıkla yılın en çok adaylığı bulunan yapımlarından olan, Disney+’ın ilk MARVEL Sinema Evreni dizisi WandaVision ise ana kategorilerden eli boş döndü ve 3 teknik ödülle yetinmek zorunda kaldı – en azından bir yönetmenlik ödülünü hak ediyordu.

Emmy Ödülleri 2021: Diğerleri…

Bo Burnham: Inside

Reality, talk-show, yarışma, skeç programları ve belgesellerden uzun uzun konuşmayacağım, aşağıdaki listede ana kategorilerdeki sonuçları göreceksiniz zaten. Ama özellikle geçtiğimiz yıllarda sevinç çığlıkları attıran RuPaul’s Drag Race zaferlerinin tekrarlanmış olması beni hâlâ mutlu ediyor. Drag kültürünü dünya çapında bir fenomene dönüştüren, sürükleyici yarışma formatıyla bize türlü drag queen’in adını ezberleten dahi şov insanı RuPaul, altıncı kez üst üste En İyi Reality / Yarışma Sunucusu seçilmekle kalmadı, neredeyse başladığından bu yana bu kategorinin büyük ödülünü evine götüren The Voice‘u iki yıl önce tahtından ederek uzandığı En İyi Yarışma Programı kategorisinde de bir kez daha ödüle uzandı. Bo Burnham‘ın üç ödüle birden uzandığı Bo Burnham: Inside‘ın üç ödülü, son yıllardaki en ilginç formata sahip, pandemi etkisinde geçen bir yılı en iyi tanımlayan işin bu olduğunu düşündüğümden, özellikle beni mutlu etti.

Haydi, aşağıdaki listeye göz atın ve eksiklerinizi bir an önce tamamlayın!

Emmy Ödülleri 2021

En İyi Dizi (Drama): The Crown
En İyi Erkek Oyuncu (Drama): Josh O’Connor (The Crown)
En İyi Kadın Oyuncu (Drama): Olivia Colman (The Crown)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Drama): Tobias Menzies (The Crown)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Drama): Gillian Anderson (The Crown)
En İyi Yönetmen (Drama): Jessica Hobbs (The Crown)
En İyi Senaryo (Drama): The Crown
En İyi Konuk Erkek Oyuncu (Drama): Courtney B. Vance (Lovecraft Country)
En İyi Konuk Kadın Oyuncu (Drama): Claire Foy (The Crown)

Hacks

En İyi Dizi (Komedi): Ted Lasso
En İyi Erkek Oyuncu (Komedi): Jason Sudeikis (Ted Lasso)
En İyi Kadın Oyuncu (Komedi): Jean Smart (Hacks)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Komedi): Brett Goldstein (Ted Lasso)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Komedi): Hannah Waddingham (Ted Lasso)
En İyi Yönetmen (Komedi): Lucia Aniello (Hacks)
En İyi Senaryo (Komedi): Hacks
En İyi Konuk Erkek Oyuncu (Drama): Dave Chappelle (Saturday Night Live)
En İyi Konuk Kadın Oyuncu (Drama): Maya Rudolph (Saturday Night Live)

Mare of Easttown

En İyi Minidizi: The Queen’s Gambit
En İyi TV Filmi: Dolly Parton’s Christmas on the Square
En İyi Erkek Oyuncu (Minidizi/TV Filmi): Ewan McGregor (Halston)
En İyi Kadın Oyuncu (Minidizi/TV Filmi): Kate Winslet (Mare of Easttown)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Minidizi/TV Filmi): Evan Peters (Mare of Easttown)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Minidizi/TV Filmi): Julianne Nicholson (Mare of Easttown)=
En İyi Yönetmen (Minidizi/TV Filmi): Scott Frank (The Queen’s Gambit)
En İyi Senaryo (Minidizi/TV Filmi): I May Destroy You

I May Destroy You

En İyi Skeç Programı:  Saturday Night Live
En İyi Yarışma Programı: RuPaul’s Drag Race
En İyi Reality Programı: Queer Eye
En İyi Reality / Yarışma Sunucusu: RuPaul (RuPaul’s Drag Race)
En İyi Talk Show Programı: Last Week Tonight with John Oliver
En İyi Animasyon Dizi: Genndy Tartakovsky’s Primal
En İyi Belgesel: Boys State
En İyi Belgesel Dizi: Secrets of the Whales

Tüm kategorilerdeki aday ve kazananların listesine buradan ulaşabilirsiniz.