Söz konusu diziler olduğunda, kimi bizi yıllarca ekran başına kitleyen, popüler kültüre ekranda gösterdiklerinden çok daha fazlasını katan sürükleyici dramların ve yıllar boyu bizi kahkahaya boğan, uzun soluklu komedilerin değeri ve etkisi bambaşka. Fakat kısa sürede tüketebileceğiniz bir dizi arayışındaysanız; ne bir film kadar kısa sürede bitsin ne de diğer diziler kadar uzun süre kendinizi teslim etmenizi gereksin istiyorsanız aradığınız format mini-diziler. Mini-dizi formatı, drama ve komedilerden ayrı bir kategori olarak uzun yıllar HBO’nun kaliteli yapımları tarafından domine edilmiş olsa da, bugün birçok dijital platform ve televizyon kanalı kendi orijinal yapımlarına imza atarak rekabeti arttırdı. Bu yazıda, son yıllarda öne çıkan, bol ödüllü mini-dizi önerilerimizi bulacaksınız.

Başka bir dizi formatı olan, aynı başlık altında her sezon ya da her bölüm farklı hikayeler anlatan dizilerden önerilerimiz içinse antoloji diziler yazımıza göz atabilirsiniz.

HBO Mini-dizi Önerileri

Watchmen | HBO, 2019

DC’nin ünlü çizgi romanı Watchmen, 2009 yılında hak ettiği değeri göremeyen epik bir film olarak sinemaya uyarlanmıştı. HBO’nun o filmden 10 yıl sonra imza attığı 9 bölümlük mini-dizi ise filmde konu alınan olayların yıllar sonrasındaki bir alternatif evrende geçiyor. Polislerin peşinde oldukları suçlular gibi maskeler taktığı, süper kahramanların farklı bir işlevi olduğu bu evrende yaşanan fantastik olaylar günümüzün ırkçılık ve polis şiddeti gibi sorunlarla boğuşan ABD’si için iyi bir alegori oluşturuyor. 2020’nin en iyi mini-dizilerinden, Regina King, Jeremy Irons, Jean Smart ve Tim Blake Nelson gibi oyuncuların rol aldığı Watchmen, 26 dalda Emmy adayı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

Chernobyl | HBO, 2019

Yakın tarihimizin ve paylaştığımız coğrafyanın en büyük felaketlerinden olan Çernobil Nükleer Santrali’ndeki patlamanın çevreye ve topluma olan etkileri, üzerinden 30 yılı aşkın zaman geçmesine rağmen sürüyor. HBO’nun 10 Emmy ödüllü mini-dizisi Chernobyl, felaketi, öncesini ve sonrasını çarpıcı bir şekilde ekrana taşıyor. 5 bölümlük yapım, müziğin ve görüntülerin gücüyle radyasyonu ve korkuyu içinizde hissettirecek.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 9.4/10

Big Little Lies | HBO, 2017

Liane Moriarty’nin çok satan romanından uyarlanan Big Little Lies, Nicole Kidman, Reese Witherspoon ve Laura Dern gibi yıldız oyuncuları buluşturan güçlü kadrosu kadar kadına yönelik şiddet konusunda gösterdiği çarpıcı gerçeklerle de dikkat çekiyor. Üst sınıf ailelerin yaşadığı, okyanus kıyısındaki bir Kaliforniya kasabasında, çocukları aynı ilkokula giden bir grup kadının mükemmel gözüken hayatları, bir cinayet soruşturmasında kesişiyor ve karanlık sırları ortaya çıkarıyor.

Yönetmenliğini Jean-Marc Vallée‘nin üstlendiği 8 Emmy ödüllü Big Little Lies, yola bir mini-dizi olarak çıksa da, başarısının ve oyuncuların tümünün yola devam etme isteğine karşı koyamayarak bir diziye dönüştü. Dizinin ikinci sezonunda kadroya Meryl Streep eklenirken, yönetmen koltuğuna Andrea Arnold oturdu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.5/10

The Night Of | HBO, 2016

Schindler’s List, Gangs of New York ve The Irishman gibi filmlerin yazarı Steven Zaillian‘ın yapımcısı ve yönetmeni olduğu The Night Of, güzel geçen bir gecenin ardından bıçaklanarak öldürülmüş bir kadının yanında uyanan ve cinayetle suçlanan bir adamın gecenin gizemini çözmeye çalışmasını ve kendi masumiyetini sorgulayışını konu alıyor. Yıldızı yükselmekte olan oyuncu Riz Ahmed‘i geniş kitlelere tanıtan 8 bölümlük mini-dizi, 5 Emmy ödüllü, sürükleyici bir polisiye.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.5/10

The Pacific | HBO, 2010

The Pacific için televizyonun Saving Private Ryan‘ı demek yanlış olmaz. Steven Spielberg ve Tom Hanks‘in yapımcılığını üstlendiği, muhteşem savaş sahneleri ve dramatik çizgisiyle 10 bölümlük bu mini-dizi, II. Dünya Savaşı’nın Pasifik cephesinde yaşananların bir güncesini tutuyor. 8 Emmy ödüllü, 10 bölümlük bu mini-dizi ilginizi çektiyse, 2001’de aynı ekibin elinden çıkan ve aynı dönemde Avrupa’da savaşan Amerikan askerlerine odaklanan Band of Brothers‘a da göz atmanızı öneriyoruz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.3/10

Angels in America | HBO, 2003

Televizyonda LGBTİ+ temalı dizilerin varlığı için bir dönüm noktası olan Angels in America, Tony Kushner‘ın ünlü Broadway oyununu 6 bölümlük bir mini-dizi olarak HBO’ya taşıyor. Yönetmen koltuğunda Who’s Afraid of Virginia Woolf, The Graduate ve Closer gibi filmleriyle tanıdığımız ünlü yönetmen Mike Nichols‘un oturduğu mini-dizi, 1980’lerde patlak veren AIDS krizinden en çok etkilenen ve yaşamları için savaş verirken bir de türlü önyargı ve homofobiye göğüs germek zorunda kalan LGBTİ+ topluluğunun epik hikayesini anlatıyor. Meryl Streep‘ten Emma Thompson‘a, Al Pacino‘dan Patrick Wilson‘a, Mary-Louise Parker‘dan Jeffrey Wright‘a yıldızlar geçidi oyuncu kadrosuyla 2000’lerin en önemli televizyon yapımları arasında sayabileceğimiz Angels in America, 11 Emmy ve 5 Altın Küre ödülünün sahibi olmuştu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10

Netflix Mini-dizi Önerileri

Hollywood | Netflix, 2020

Ryan Murphy‘nin Netflix için hazırladığı mini-dizi Hollywood, tarihi baştan yazıyor ve Hollywood’un Altın Çağı olan II. Dünya Savaşı sonrası yıllarında yapımcı ve stüdyolar ırkçı, cinsiyetçi ve homofobik zihniyetlerle yönetilmeseydi neler değişirdi sorusuna cevap arıyor. Yetenekli gençlerin yanı sıra yan rollerde duayen oyuncuların da boy gösterdiği dizi, özellikle prodüksiyon tasarımı ve kostümleriyle göz boyuyor. 7 bölümlük Hollywood, 12 dalda Emmy adayı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Unorthodox | Netflix, 2020

Unorthodox, aşırı muhafazakar ve dışarı kapalı bir Yahudi topluluğunun mensubu olan bir genç kadının görücü usulü evlendirilmek üzereyken dünyanın diğer ucuna kaçışını ve burada kendine yeni bir hayat kurmasını konu alıyor. 8 dalda Emmy adayı bu 4 bölümlük mini-dizinin ana karakteri Esther, özgürlüğü için ipleri eline alışıyla size ilham verecek.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

Unbelievable | Netflix, 2020

Gerçek bir hikayeden uyarlanan Unbelievable, tecavüze uğradığı yalanını söyledikten sonra yalanı iki kadın polis tarafından ortaya çıkarılan bir genç kadının davasına odaklanıyor. Cinsel suçlara yaklaşımın gerektirdiği hassasiyeti gözler önüne seren 8 bölümlük mini-dizi, Kaitlyn Dever, Toni Collette ve Merritt Wever‘ın güçlü performanslarıyla dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10

When They See Us | Netflix, 2019

Ne yazık ki ABD’de halen siyahlara uygulanan orantısız polis şiddetinin ve önyargılı sistemin sonuçları ağır oluyor. Fakat olaylar artık sadece ABD’nin değil tüm dünyanın gündemini meşgul ediyor ve gerek sinemada gerekse televizyonda etkileyici yapımlarla geçmişte ve bugünde yaşananlar gözler önüne seriliyor. Ava DuVernay‘ın gerçek olaylara dayanan mini-dizisi When They See Us da bunlardan biri. Central Park’taki bir saldıradan sorumlu tutularak haksız yere suçlanan farklı yaşlardaki beş siyah gencin trajedisini ve yargıyla mücadelesini konu alan dört bölümlük mini-dizi, iki dalda Emmy ödüllü.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.9/10

The Spy | Netflix, 2019

Casus filmleri ve dizilerinden hoşlanıyorsanız, komedyen Sacha Baron Cohen‘i bambaşka bir rolde izleyeceğiniz The Spy‘ın sürükleyiciliğine kapılmaya hazır olun. Gerçek olaylardan uyarlanan 6 bölümlük mini-dizi, Mossad ajanı Eli Cohen’in yaşadıklarından ve geçmişinden besleniyor ve 1960’lardaki İsrail – Suriye savaşı öncesinde Mısır’da geçiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Maniac | Netflix, 2018

Son zamanların en kafa karıştırıcı televizyon yapımlarından Maniac, Emma Stone ve Jonah Hill‘in şaşırtıcı performanslarıyla, fantasik ve bilim kurgu arasında gidip gelen olay örgüsüyle, süreleri değişkenlik gösteren ve her biri farklı telden çalan bölümleriyle tuhaf bir deneyim vaat ediyor. Mini-dizide, ilaç endüstrisinin gizemli bir deneyi için gönüllü olan bir grup insanın tüm dertlerinin sona ereceği garanti edilse de, işler pek planlandığı gibi gitmiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Diğer Mini-diziler

Mrs. America | FX, 2020

Cate Blanchett‘in başrolünü paylaştığı ve ona yıldızlar geçidi bir kadın oyuncu kadrosunun eşlik ettiği Mrs. America, kadın ve erkeklerin eşit haklara sahip olması için verilen mücadeleye odaklanıyor ve izleyicisini 1970’lerin ABD’sine götürüyor. Bir tarafta hakları için mücadele veren aktivist ve modern kadınlar, diğer yanda ‘erkekten çok erkekçi’, erkeklerin kadınlardan üstün olduğuna inanan ve aslında kendi hakları için de mücadele veren aktivistleri şeytan ilan eden muhafazakar kadınlar… Dünyanın halen çözemediği utanç verici sorunlardan, kadın ve erkek eşitliğine tarihi bir bakış atan Mrs. America‘dan çok şey öğrenecek, yapılan haksızlıklara, söylenen sözlere sinirlenecek, kadın düşmanı bir kadını canlandıran Cate Blanchett‘in inandırıcı oyunculuğuna hayran kalacaksınız. Rose Byrne, Uzo Aduba, Elizabeth Banks, Margo Martindale, Sarah Paulson ve Tracey Ullman gibi yıldızların da yer aldığı oyuncu kadrosuyla 9 bölümlük Mrs. America, 10 dalda Emmy’e aday gösterildi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Normal People | Hulu, 2020

İrlandalı genç yazar Sally Rooney’nin aynı adlı çok satan romanından uyarlanan Normal People, bambaşka geçmişlere sahip ama aynı kasabada büyümüş iki İrlandalı gencin ilişkisine odaklanıyor. Günümüz gençliğini duygusal olarak en iyi kavrayan yapımlardan olduğunu söyleyebileceğimiz, Lenny Abrahamson ve HettieMacdonald‘ın yönettiği 12 bölümlük mini-dizi Normal People, yüreğinize dokunacak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.6/10

A Very English Scandal | Amazon Prime, 2018

Hugh Grant ve Ben Whishaw‘un başrollerini paylaştığı, BBC ve Amazon Prime ortak yapımı A Very English Scandal, İngiliz yakın tarihindeki gerçek bir politik skandalı bir dönem dizisi olarak ekrana taşıyor. Eşcinsel politikacı Jeremy Thorpe‘un 1979’da eski sevgilisini öldürtmekle suçlanmasını konu alan 3 bölümlük mini-dizi, Ben Whishaw‘a Primetime Emmy ödülü kazandırmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Escape at Dannemora | Showtime, 2018

Yönetmen koltuğunda Ben Stiller‘ın oturduğu Escape at Dannemora, bir hapishane çalışanının romantik bir ilişkiye girdiği iki mahkuma hapisten kaçmaları için yardımcı olmasını konu alıyor. Patricia Arquette, Benicio del Toro ve Paul Dano’nun başrollerini paylaştığı mini-dizi, başından ilk bölümünden itibaren sürükleyici bir kovalamacaya dönüşüyor. 7 bölümlük dizi, 12 dalda Emmy’e aday gösterilmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

The Night Manager | BBC

Ülkesine Oscar kazandıran Danimarkalı yönetmen Susanne Bier‘in imzasını taşıyan BBC yapımı The Night Manager, casusluk romanları deyince akla gelen ilk isim John le Carré‘nin romanını ekrana taşıyor. Hugh Laurie, Tom Hiddleston, Elizabeth Debicki ve Olivia Colman‘ı buluşturan 6 bölümlük mini-dizi, silah kaçakçılarının aleyhine Britanya istihbaratı için çalışan, Kahire’deki bir otelin gece müdürünün yaşadıklarını konu alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10