Tüm dünyada 16 dile çevrilerek 19 ülkede milyonlar satan, 20. yüzyılın başyapıtlarından biri olarak kabul edilen Şeker Portakalı romanından uyarlanan “Meu Pé de Laranja Lima” (My Sweet Orange Tree | Şeker Portakalı” filmini seyrettik! Bunu fırsat bilerek Brezilya sinemasını mercek altına almak istedik.

Güney Amerika Sineması: En İyi Brezilya Filmleri
Güney Amerika Sineması: En İyi Brezilya Filmleri

Brezilyalı yazar José Mauro De Vasconcelos’un “Şeker Portakalı”nı birçoğumuz okumuştur. Küçük bir çocuğun ve hayal gücünün hayata karşı duruşunu anlatan roman, yazarın kendi yaşamından izler taşıyordu. Tüm duyguları kendi başına keşfetmek zorunda olan yalnız bir çocuğun, yazarak zorlukları aşabileceğini keşfetmesini ve tek dayanağı olan bahçedeki portakal ağacı ile dostluğunu bu kez sinemada izlemek izleyebileceğiz. Brezilya sinemasının bugüne dek çekilmiş en iyi filmleri arasında gösterilen “Central do Brasil | Central Station”ın yazarı olarak tanıdığımız Marcos Bernstein’in yönettiği filmde Zezé’yi genç aktör João Guilherme Ávila canlandırıyor.

Güney Amerika Sineması: En İyi Brezilya Filmleri
Güney Amerika Sineması: En İyi Brezilya Filmleri

Bizi Brezilyalı yazar Vasconcelos’un dünyasına götüren Meu Pé de Laranja Lima’nın vizyona girdiği bu hafta, Brezilya sinemasının son yıllarda öne çıkan yapımlarını listelemek istedik!

En İyi Brezilya Filmleri

Central do Brasil | Central Station | Walter Salles, 1998

youtube play youtube play

Geçimini Rio de Janeiro tren istasyonunda okuma yazması olmayan insanlar için mektup yazıp postalayarak sağlayan Dora adlı yaşlı bir kadın ve 9 yaşında, Josue adlı bir çocuk… Dora aracılığıyla Josue’nin hiç görmediği babasına mektuplar yollayan anne bir kazada hayatını kaybedince, bu garip ikilinin dostluğu ve yolculuğu başlar. En son Jack Kerouac’ın “On the Road” romanını sinemaya uyarlayan Brezilyalı yönetmen Walter Salles’in imzasını taşıyan bu sımsıcak film, halen Brezilya sinemasının en iyi filmlerinden biri olarak kabul ediliyor.

IMDb Puanı: 7.9/10

Abril Despeçado | Behind the Sun | Walter Salles, 2001

youtube play youtube play

Walter Salles, Central Station’ın büyük başarısından 3 yıl sonra gelen filminde 1910′ların Brezilyası’na götürmüştü izleyenleri. İki aile arasındaki kan davasında, ağabeyinin intikamını almak için babası tarafından görevlendirilen Tonho’nun gelenekler ve isyan arasında kalmasını konu alan filmde, ona küçük kardeşi Pacu eşlik ediyor. En İyi Yabancı Film dalında Altın Küre’ye aday gösterilen “Behind the Sun”, Arnavut yazar Ismail Kadare’nin romanının uyarlaması.

IMDb Puanı: 7.6/10

Cidade de Deus | City of God | Fernando Meirelles & Kátia Lund, 2002

youtube play youtube play

“The Constant Gardener” ve “Blindness” gibi filmler ile ülkesi dışına açılan Fernando Meirelles, başarısını bu filme borçlu… Rio de Janeiro’nun çeteler ve şiddetin hükmettiği bölgesi Cidade de Deus’ta (Tanrıkent) büyüyen iki gencin hikayesini anlatan film, 60′lar, 70′ler ve 80′lerin atmosferini farklı bölümlerle yansıtıyor. Geçen yıllar boyunca biri bir uyuşturucu çetesinin üyesi, diğeri ise bir fotoğrafçı olan iki arkadaş, Rio’nun farklı yüzleri ile tanışmamızı sağlıyor.

IMDb Puanı: 8.6/10

Carandiru | Hector Babenco, 2003

youtube play youtube play

Brezilya’nın kapasitesinin çok üzerinde mahkum barındıran en büyük hapishanesi olan São Paulo’daki Carandiru’daki şartları iyileştirmeye ve özellikle AIDS’e karşı önlem almaya çalışan bir doktorun yaşadıklarına odaklanan film, Arjantinli yönetmen Hector Babenco’nun imzasını taşıyor. Seks, uyuşturucu ve şiddet içeren sahneleri ile dikkat çeken ve kabul edilmesi zor gerçekleri yansıtan film, Doktor Dráuzio Varella’nın anılarından uyarlanmış.

IMDb Puanı: 7.6/10

Diarios de motocicleta | The Motorcycle Diaries | Walter Salles, 2004

youtube play youtube play

Arjantin ve Brezilya ortak yapımı film, Che Guevara’nın gençliğinde çıktığı ve tüm Güney Amerika’yı dolaştığı motorsiklet yolculuğunu konu alıyor. Dünya tarihi için önemli bir politik figüre dönüşecek, birçok devrimciye ilham verecek Che Guevara’nın kıtanın dört bir yanında gözlemlediği yaşamdan nasıl etkilendiğini ve nasıl değiştiğini bu filmde izleyeceksiniz. Che Guevara’yı Gael García Bernal, ona eşlik eden arkadaşı Alberto Granado’yu ise Rodrigo de la Serna cenlandırıyor.

IMDb Puanı: 7.8/10

O Ano Em Que Meus Pais Saíram de Férias | The Year My Parents Went on Vacation | Cao Hamburger, 2006

youtube play youtube play

1970 Dünya Kupası heyecanının fon oluşturduğu São Paulo’da geçen, küçük bir çocuk ve yaşlı bir adamın dostluğunu konu alan film, Brezilya’nın o dönemdeki politik atmosferini bir çocuğun bakış açısıyla gözler önüne seriyor. Evlerinden kaçmak zorunda kalan ve 10 yaşındaki oğulları Mauro’yu tatile gittiklerini ve birkaç hafta içinde döneceklerini söyleyerek dedesi Mótel’in evinin önüne bırakan Daniel ve Miriam’ın Mótel’in ölümünden haberi yoktur. Kapıda kalan ve ailesinin nerede olduğunu bilmeyen Mauro’yu istemsizce evine alan Shlomo, zamanla Mauro’nun varlığına alışacaktır. Çocukluğun masumiyetinin ve futbolun başrolde olduğu filmin yönetmeni Cao Hamburger.

IMDb Puanı: 7.4/10

Tropa de Eilte | Elite Squad | José Padilha, 2007
Tropa de ELite 2 – O Inimigo Agora é Outro | Elite Squad: The Enemy Within | José Padilha, 2010

youtube play youtube play

2007 yılında André Batista’nın kitabından uyarlanan ve Brezilya’da gişe rekorları kıran film, 1997 yılında Papa’nın ziyareti öncesi Rio sokaklarını çetelerden temizlemekle görevlendirilen bir özel tim ekibinin yaşadıklarını anlatıyor. Hem dramatik altyapısı hem de aksiyon sahneleri ile izleyenleri tatmin eden filmin 2010 yılında çekilen devam filmi ise bir hapishane ayaklanmasında görevlendirilen özel timi konu alıyor.

IMDb Puanı: 2007, 8.1 – 2010, 8.0

Última Parada 174 | Last Stop 174 | Bruno Barreto, 2008

youtube play youtube play

Rio de Janeiro’da 2000 yılında yaşanan bir otobüs kaçırma olayının gerçek hikayesini anlatan film, listemizdeki birçok filmin senaryosuna imza atmış Bráulio Mantovani’nin yazdığı bir başka film. Filmin yönetmen koltuğunda ise 1997′de “O Que É Isso, Companheiro? | Four Days in September” filmi En İyi Yabancı Film dalında Oscar’a aday gösterilen Bruno Barreto var. Film, yalnızca kaçırma olayının gerilimli atmosferine değil; olayın öncesine, yani kaçırılan yolcuların ve onları rehin alan eylemcinin dünyasına da geniş yer ayırıyor.

IMDb Puanı: 7.1/10

O Som ao Redor | Neighboring Sounds | Kleber Mendonça Filho, 2012

youtube play youtube play

Geçtiğimiz yıl !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin Keş!f bölümünde yarışan film, Brezilya’nın Recife şehrindeki bir orta sınıf mahellesine odaklanıyor. Film, özel bir güvenlik şirketinin mahalleye gelişinin ardından artan korku, gerilim ve değişen düzeni oldukça başarılı bir sinema dili ve ses tasarımı ile anlatıyor.

IMDb Puanı: 7.1/10

Hoje eu Quero Voltar Sozinho | The Way He Looks | Daniel Ribeiro, 2014

youtube play youtube play

Görme engelli liseli genç Leonardo ve en yakın arkadaşı Giovana’nın dostluğu, okula yeni gelen Gabriel nedeniyle tehlikeye giriyor. Kendi ayakları üzerinde durabileceğini ailesine kabul ettirmeye çalışan Leonardo’nun duyguları, Gabriel’in hayatına girmesi ile daha da karışıyor. Bu yıl Berlin Film Festivali’nde Panorama bölümünün FIPRESCI ödülünü ve festivalin Teddy ödülünü kazanan film, gençlerin dilinden anlıyor ve sımsıcak bir aşk ve dostluk hikayesi anlatıyor.

IMDb Puanı: 7.9/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri