Şubat ayı demek ENKA Kültür Sanat için tiyatroda buluşmak, ‘Sanat uzun, hayat kısa’ sözünün oyun ve oyuncularla sağlamasını yapmak demektir. İki ay boyunca 10 oyun ve 45’i aşkın oyuncuyla tiyatroya doymak, hatta üç konser ve toplam 170’e yakın sanatçıyla tiyatroyu müzikle de zenginleştirmek demektir.

ge
Genco Erkal Bir Delinin Hatıra Defteri 

ENKA Kültür Sanat, yeni yılın ilk güzel haberini verdi ve Tiyatro Buluşmaları programını açıkladı. 1 Şubat-29 Mart tarihleri arasında harika oyunlar izlemenin, ustaları ve genç oyuncuları sahnede görmenin keyfini yaşayacak ve tiyatroya verilen emeğe alkışlarımızla teşekkür edeceğiz. O halde hiç vakit kaybetmeden izlenecek oyunlar listemizi hazırlamaya başlamamız gerek.

İşte bizi bekleyen oyunlar:

ferhan-sensoy
Ferhan Şensoy Ferhangi Şeyler

Takvimler 1 Şubat’ı gösterdiğinde ENKA Kültür Sanat Tiyatro Buluşmaları’nda açılışı, büyük usta Genco Erkal ve onunla özdeşleşen oyunu Bir Delinin Hatıra Defteri yapacak. Tam elli yıl sonra Genco Erkal’ı sahnede yeniden aynı oyunda izleyeceğimiz için şimdiden heyecanlanmaya başladım. Bu görkemli açılışı, yine başka bir büyük usta Ferhan Şensoy ve ismiyle birlikte andığımız oyunu Ferhangi Şeyler takip edecek. Geçtiğimiz ay, bu oyunu 2000 kez oynayarak tiyatro tarihinde bir ilke ve rekora imza atan Ferhan Şensoy’un başarısını 3 Şubat’ta alkışlarımızla kutlayacağız. ENKA, 4 Şubat’ta yine tek kişilik bir oyunu ağırlayacak ve Burak Sergen, yaşanmış bir hikaye olan Çingene Boksör ile sahnede yerini alacak.

ökl
Özel Kadınlar Listesi Deniz Karaoğlu, Feri Baycu Güler, Beste Bereket, Hülya Gülşen, Başak Daşman

Şubat ayının ikinci haftası, Yaşamak Denen Şu Zahmetli İş oyunuyla başlayacak. Musa Uzunlar, Ülkü Duru ve İşdar Gökseven, evliliği, ilişkileri ve çağımızın hastalığı yalnızlığı masaya yatıracak. 9 Şubat günü ise bir klasiği alkışlayacağız. Moliére’nin Cimri’si bu kez Semaver Kumpanya’nın oyuncularıyla can bulacak. Gösterime erken gelmekte fayda var çünkü hemen öncesinde Genco Gülan’ın ‘Antik Plastik’ heykel sergisinin açılış kokteyli gerçekleşecek. 16 Şubat tarihini not edin, çünkü yeni olmasına rağmen çok konuşulan Özel Kadınlar Listesi sahne alacak. Aşk ve şöhret yolculuğunda direksiyonda bir erkek, yardımcı pilot olarak da dört kadın var. Deniz Karaoğlu, Feri Baycu Güler, Beste Bereket, Hülya Gülşen, Başak Daşman’ın bu yolculuğunda arka koltukta oturmaya şimdiden hazırız. Şubat ayının kapanışını, sahnelendiği ilk günden itibaren kapalı gişe oynayan Personel oyunu yapacak. İş dünyası Aslı Enver ve Dolunay Soysert‘in oyunculuğuyla tiyatro sahnesine taşınacak ve yaşadıklarımıza ayna tutacak.

ht
ENKA Kültür Sanat ile Tiyatroda Buluşalım!

Mart ayına ise Shakespeare’in en sevdiğim oyunlarından En Kısa Gecenin Rüyası ile başlayacağız hem de Moda Sahnesi farkıyla! 1 Mart’ta sahnelenecek oyunun kadrosunda kimler yok ki; Mert Fırat, Beyza Şekerci, Melis Birkan, Caner Erdem, Mert Şişmanlar… Oyunlara müzikle ara vermek isterseniz 6 Mart’ta gerçekleşecek Barış İçin Müzik konserinde yerinizi alın. Barış adına yapılan özel bir konser olacak çünkü orkestranın hepsi çocuklardan oluşuyor ve ayrıca tüm çocuklar da bu etkinliğe ücretsiz katılıyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tiyatroyla kutlamak isteyenler için Tiyatro 2000, Haldun Taner Kabare/Dün Bugün isimli derlemeyle sahnede olacak. Haldun Taner’in klasikleri Keşanlı Ali DestanıVatan Kurtaran ŞabanGözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım ve Günün Adamı özel bir reji, sahne ve ışık düzeniyle izlemeye değer. Son tiyatro gösterisi Kabuk’la bir duvarın aşkı engellemek değil yaşatmak için örüldüğüne tanık olacağız. İpek Erdem ve Burak Safa Çalış’ın içsel yolculuğuna çıkmaya hazır olun.

cigdem-erken
Kabuk – İpek Erdem

ENKA Kültür Sanat Tiyatro Buluşmaları, aynı zamanda tiyatro ve müziğin eşsiz dostluğuna ev sahipliği yapacak. Tiyatroda müzik denince ilk akla gelen ve sayısız oyunlara müziğiyle imzasını atan Çiğdem Erken ile sahneden aşk şarkıları geçecek. Sanatçıya Selçuk Yöntem, Tilbe Saran, Çağan Irmak, Ahmet Mümtaz Taylan, Özge Borak, Selçuk Borak, Songül Öden, Serkan Keskin ve Hatice Aslan eşlik edecek. Kısaca 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’ne de böyle bir kutlama yakışacak.

Ve 29 Mart akşamı padişahlara yarışır bir klasik müzik deneyimi yaşayacağız. Cemal Reşit Rey’in yetenekli öğrencilerinden Aydın Karlıbel, ENKA Tiyatro Buluşmaları’na farklı ve oryantalist bir renk katmak için konuk olacak. Böylece, tiyatro buluşmalarının finali de ruhumuzu doyuracak.

ENKA-tiyatro-bulusmalari
ENKA Kültür Sanat ile Tiyatroda Buluşalım!

ENKA Kültür Sanat, hazırladığı programla “Tiyatroda Buluşalım” diyor. Böyle bir davete asla kayıtsız kalınmaz. O nedenle hemen çalışmalara başlayın ve iki ay boyunca “oyuna gelin”!

Şimdiden iyi seyirler 🙂

 
***Tiyatro Buluşmaları’nın detaylarına enkasanat.org sitesinden ulaşabilirsiniz.