Hepimizi alışkanlıklarımızdan, düzenimizden ve rutinlerimizden eden Koronovirüs’ten tiyatro da nasibini almış bulunuyor. Nisan ayı sonuna kadar tüm gösterimler ertelenmiş durumda ve belki de sezonu şimdiden kapattık. Ancak karamsarlığa gerek yok çünkü online tiyatrolar sayesinde oyunlar evlerimize taşınıyor!

 İki Efendinin Uşağı
İki Efendinin Uşağı | Fotoğraf: tiyatronline.com/

Ülke olarak büyük bir sınav verdiğimiz ve evlere kapandığımız bu günlerde, hepimiz bir şekilde çeşitli aktivitelerle nefes almaya çalışıyoruz. Sahneleri ekrana taşıyan tiyatro grupları da biz oyun severlerin imdadına yetişiyor. Biz gidemiyoruz; onlar evlerimize konuk oluyor, tiyatro ihtiyacımızı bir nebze de olsa gidermeye çalışıyorlar. Şimdilik birkaç grup olsa da, yakında yeni gruplar ve ekrandan izleyeceğimiz yeni oyunlarla sezon devam edeceğe benziyor. İşte, tiyatro heyecanını evimizden yaşatmaya kendini adayanlar…

Evde Online Tiyatro Önerileri

Kapı Açık Kalmış, Kumbaracı 50

Kumbaracı 50
Kumbaracı 50 | Fotoğraf: Twitter / @kumbaraci50

Kumbaracı 50, her akşam saat 20:30’da Yiğit Sertdemir yönetiminde canlı yayınla evlerimize konuk oluyor. Önce sohbetle başlıyor, konuklarla keyifleniyor ve sonra da oyun okumasıyla saat 22:00’ye kadar tiyatroya doyuyoruz. Sohbete yorumlarımızla da katılabiliyoruz.

Sayelerinde her akşamı sabırsızlıkla beklemeye başladık diyebilirim. En çok da, Çehov başta olmak üzere sevdiğimiz yazarların sevdiğimiz oyunlarını okumalarından keyif alıyoruz. Eğer canlı yayına yetişemezseniz de üzülmeyin, tüm yayınları ne zaman uygunsanız izleyebiliyorsunuz. Nasıl mı, buraya tıklamanız yeterli. Şimdiden uyarayım, bağımlılık yapacak ve kapının hep açık kalmasını dileyeceksiniz.

Nilüfer Kent Tiyatrosu

Cambazın Cenazesi
Cambazın Cenazesi | Fotoğraf: Nilüfer Belediyesi

Bizlere “Evde Kal, Sanatsız Kalma” diyen Nilüfer Kent Tiyatrosu da, sahnelenmiş oyunlarını ekran üzerinden oyun severlerle buluşturuyor. Repertuvarında Kanlı Düğün, III. Reich’ın Korku ve Sefaleti, Beni Bekleme Kaptan, Tersine Dünya, Cambazın Cenazesi, Titanik Orkestrası, İki Efendinin Uşağı, Romeo ve Juliet, Şark Dişçisi oyunları bulunuyor ve her biri de ayrı ayrı şiddetle önerilerim arasında.

İstanbul turnelerinde izlediğim oyunlarını yeniden izleme şansı elde etmek bana çok iyi geldi diyebilirim, kayıtların ses ve görüntü kalitesi de keyfinizi bozmaya izin vermiyor. Ne zaman isterseniz, yapmanız gerekenler belli: Bu adrese tıklayın ve arkanıza yaslanın. Her gün bir doz Nilüfer Kent Tiyatrosu hepimize iyi gelecek!

Macbeth Mutfakta, Kadro Pa

Her yıl 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü oyun izleyerek kutlayanlardan biriyim ve bu yıl sosyal uzaklaşma nedeniyle böyle bir kutlama yapamayacağım diye üzülüyordum, ta ki Kadro Pa’dan güzel haber gelene kadar. Bu özel gün için hepimizi sevindirecek bir oyunla karşımızda olacaklar. 2011 yılında sahneledikleri Macbeth Mutfakta bu kez 27 Mart tarihinde saat 20:30’da canlı olarak sahnelenecek. Macbeth trajedisine menemenli bir yorum getiren bu oyunla neşemiz de yerine gelecek. Shakespeare yaşasaydı, eminim o da bizim gibi saatlerini ayarlayıp bu karantina özel oyunu için Straford upon Avon’da ekranın karşısında olurdu.   

Oyunu yayın zamanı geldiğinde buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Devlet Tiyatroları

Uçmak | Fotoğraf: devtiyatro.gov.tr/

Sanatı evlerimize taşıyan TRT 2, bizleri tiyatro zevkimizden de mahrum bırakmıyor. Devlet Tiyatroları’nın oyunlarını canlı olarak beyaz camın arkasında sunuyor, bize de onları ekran karşısında alkışlamak kalıyor. İlk olarak 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde, saat 20:30’da İstanbul DT’den Reis Bey isimli oyunu sahneleyecekler. 7 Nisan Salı akşamı da İzmir DT yapımı Kantocu ekranda olacak. 14 Nisan tarihini de ayrıca not alın çünkü performansına hayran kaldığım Tolga Evren’in Hezarfen Ahmet Çelebi’yi canlandırdığı Uçmak oyununu canlı olarak sahneleyecekler. Bir tutkunun nasıl büyük bir başarı hikayesine dönüştüğünü görmek isteyen oyun severlere tavsiyemdir.

Asmalı Sahne

Oyunlarını severek takip ettiğim Asmalı Sahne’nin canlı oyun okumalarını da severek takip etmeye başladım. Şimdilik sadece Instagram üzerinden Godot’yu Beklerken’i Beklerken’i okudular ve 25 Mart akşamı Muharrem Uğurlu’yla Ceyda Terzioğlu Youtube üzerinden online oyun okuması gerçekleştirdi. Youtube’da 1.000 abone sayısına ulaştıklarında, daha fazla okuma tiyatrosu, sohbetlerle bizi daha çok mutlu edecekler. O nedenle, bizler de hemen abone olalım ve bir an önce ekran karşısında alkışlamaya hazırlanalım.

Evde Tiyatro, Metin Zakoğlu

Metin Zakoğlu
Metin Zakoğlu | Fotoğraf: tiyatrogunlugu.com//

Evde tiyatro konseptiyle bizi tanıştıran Metin Zakoğlu, bu zor günlerde içimizi açan, yüzümüzü gülderen projeleriyle de karşımızda. Instagram üzerinden canlı olarak oyunları ayağımıza getiriyor. Geçen hafta Edepsiz Komedi’yi online olarak sahnelemişti. Şimdiyse 27 Mart’ta Komik Gazino‘yla karşımızda olacak. İzlemek için [email protected] adresine amil atmanız yeterli. Sonrası için de yönlendirmelerini takip ediyor ve belirtilen gün ve saatte laptopunuz kucağınızda hazır bekliyorsunuz. Tiyatroyla baş başa kalmak işte bu kadar kolay!

Bam İstanbul

Oyunu, yönetmeni ve oyuncularıyla çok sevdiğim Bam İstanbul’u evde kaldığımız bu günlerde kısa oyun okumalarıyla daha çok seviyorum. Oyuncular da evlerinden, gözümüzün önünde canlandırdığımız sahneye bağlanıyor ve bizi anlattıkları hikayelerin içine çekiyor. Ege Evde, Geçen Yaz ve Tepeye Doğru eserlerini dinlemek ve kısa da olsa tiyatro ihtiyacımızı karşılayabilmek inanılmaz bir mutluluk veriyor. Tatlı tebessümle onları izlemek için Bam İstanbul’un Instagram sayfasını hemen açın derim.

Gazete Müstehak #Evdeyiz

youtube play youtube play

En sıkı takipçilerinden biri olduğum Gazete Müstehak da Youtube üzerinden bizi canlı yayınlar ve sohbetlerle hayata ve sanata bağlamaya devam ediyor. Her sohbette canlı olarak bağlandıkları konuklarla tiyatroya dair sohbetleri ve güzel anıları paylaşıyorlar. Konuklar arasında bugüne kadar Yekta Kopan, Selen Öztürk, Sevinç Erbulak, Devrim Yakut, Funda Eryiğit, Sedef Ecer, Çiğdem Erken, Beyti Engin gibi isimler vardı. Ben, sanki evime konuk olmuşlar gibi hissederek elimde çayımla sohbete ortak olmaya çalışıyorum. Canlı yayınları kaçırırsanız sorun değil, ne zaman isterseniz eski kayıtları izlemeniz mümkün.

Görüldüğü gibi; evde olmak, tiyatrodan uzak olmak anlamına gelmiyor. Bu projeleri hayata geçiren, sezona hiç ara vermemişçesine bir oyundan diğer oyuna oturduğumuz yerden koşmamızı sağlayan herkese ne kadar müteşekkir olduğumu belirtmek istiyorum. Bir gün yine perdeler açılacak, salonlarda yerimizi alacak, keyifle izleyip çokça alkışlayacağız. O zamana kadar evlerimizde ve en çok da tiyatroyla kalalım. Şimdiden iyi seyirler!

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Denise Jans

İlginizi çekebilir: ArtsyMagger’dan Online Müzeler