Yıllardır, dışarı çıkmak gerekmeden, bir şey kaçırmanın korkusu olmadan evde oturmanın özlemini çekmiş olsak da, bu bir zorunluluğa dönüştüğünde hepimiz zorlanmaya başladık. Evde kaldıkça yapacak bir şeyler bulmak, aynı şeyleri yaptıkça yeni alternatifler aramak zorlaşıyor. Evde vakit geçirmek, The Irish Spirit’in yaratıcı, ilham verici ve keşfetmeyi seven yönünü kullanabileceğimiz bir fırsat daha aslında. Bu yazımda, evde vakit geçirirken keşfedebileceğiniz online müzelerden, izleyebileceğiniz film ve belgesellerden, okuyabileceğiniz kitaplardan ve dinleyebileceğiniz müziklerden önerilerimi paylaşmak istedim.

Keşfedin: Online Gezebileceğiniz İrlanda Müzeleri

Evde vakit geçirmek sanattan uzak kalmak değildir diyen herkes, dünyanın dört bir yanındaki ünlü müzelerin sanal turlarını ve online koleksiyonlarını örnek gösteriyor. Paris’teki Louvre Müzesi’nden New York’taki Gugghenheim Müzesi’ne uzanan turunuza İrlanda müzelerini eklemeye ne dersiniz?

Fotoğraf: Mikayla Malek

Online ziyaret edebileceğiniz İrlanda müzeleri arasında önce çıkan, İrlanda Ulusal Müzesi’nin Doğal Tarih Müzesi bölümü. Dublin’deki üç ve Mayo bölgesindeki üç ayrı müzeyi bünyesinde barındıran İrlanda Ulusal Müzesi’ne bağlı Doğal Tarih Müzesi’ni üç boyutlu dört sanal turla gezmeniz mümkün. Bu linkte, İrlanda faunasını, dünyanın dört bir yanından gelen memeli, kuş, balık ve sürüngen iskeletlerini, böcekleri, kabukluları ve mercanları yakından inceleme fırsatı buluyorsunuz. 

The National Museum of Ireland (Natural History) | Fotoğraf: relocatingtoireland.com

Dublin’in önemli kültürel duraklarından bir diğeri olan Chester Beatty Kütüphanesi ve Müzesi, bu linkte online olarak koridorlarında dolaşıp koleksiyonunu inceleyebileceğiniz müzelerden.  Müzenin Batı, Uzakdoğu ve İslam koleksiyonlarında elyazmaları, minyatürler, baskılar, çizimler, nadir kitaplar ve dekoratif eserler bulunuyor. 

Chester Beatty Kütüphanesi ve Müzesi | Fotoğraf: chesterbeatty.ie

Son olarak, Dublin’in en büyüleyici mekanlarından olduğunu kolaylıkla söyleyebileceğim The Library of Trinity College Ireland’ı ekleyeyim. Tarihi on altıncı yüzyıla dayanan, rafları oldukça değerli kitaplarla, salonları kitapların yanı sıra birçok değerli sanat eseriyle dolu olan bu kütüphanenin en görkemli bölümü olan The Long Room’u ziyaret etmek için aşağıdaki videoyu izlemeniz yeterli!

youtube play youtube play

İzleyin: Film ve Belgeseller

İrlanda sineması da The Irish Spirit’ten nasibini alanlardan. Daha önce sizinle en sevdiğim İrlanda filmleri ve İrlanda’da çekilen filmler arasından önerilerimi paylaşmıştım. Oradaki onlarca filmden de anlayacağınız gibi, hem İrlanda sinemasında hem de İngiliz sineması ve Hollywood’da öne çıkan birçok yapımın yolu İrlanda kırsalından, İrlanda sahillerinden, Dublin sokaklarından geçmiş, The Irish Spirit sinemada buluştuğumuz birçok öyküye ilham kaynağı olmuş. Eğer daha önceki önerilerimi zevkle tükettiyseniz, bu filmleri de beğeneceğinize eminim:

Begin Again | 2013, John Carney

Çok sevdiğim, Dublin sokaklarında geçen iki müzikal filmin, Once (2007) ve Sing Street’in (2016) yönetmeni John Carney’den bir müzikal daha. Begin Again, öncülleri gibi Dublin sokaklarında geçmese de The Irish Spirit’in müzik dolu ve yaratıcı ruhunu sonuna kadar hissettiriyor. Keira Knightley, Mark Ruffalo ve Maroon 5’ın solisti Adam Levine’ın başrollerini paylaştığı film, New York’un East Village sahnelerinde geçiyor. Üniversiteden beri hem romantik hem de müzikal anlamda bir çift olan Gretta ve Dave’in yaşamları, büyük bir plak şirketiyle anlaştıktan sonra değişime uğruyor. Yürek ısıtan şarkıları, romantik sahneleri ve New York manzaralarıyla bu filmi çok seveceksiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

What Richard Did | 2012, Lenny Abrahamson

Dublin sokaklarına geri dönecek olursak… What Richard Did, Brie Larson’lu Room filmi ile dünyaca ünlenen İrlandalı yönetmen Lenny Abrahamson’un imzasını taşıyor. Jack Reynor’ın canlandırdığı ve filme adını veren liseli Richard, tam bir altın çocuk; hem spor alanındaki hem de akademik başarısı bir yana, fiziksel güzelliği de yıllardır tüm gözlerinin onun üzerinde olmasına neden olmuş. Lisenin bittiği, üniversitenin başlamak üzere olduğu bir yaz günü Dublin’deki bir parti sırasında Richard’ın yaptığı bir seçim ise tüm bu iyi itibarı tehlikeye atıyor. Sürükleyici ve heyecan verici bir gençlik filmi…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.3/10

The Irish Pub | 2013, Alex Fegan

Bir de belgesel önerisi vereyim: İrlanda pub kültürü ve Dublin’in pubları, sizi içine çeken başlı başına bir dünya. The Irish Pub’a imza atan belgeselci Alex Fegan, bu dünyayı, bu “kurumu” yakından tanımak ve tanıtmak için yola çıkıyor ve İrlanda’nın dört bir yanını gezerek kamerasını ülkenin publarına çeviriyor, mikrofonu pub sahiplerine uzatıyor. Özellikle hepimizin kalabalıkları özlediği şu günlerde sizin için de izlemesi çok keyifli bir belgesel olacağına eminim.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Okuyun: Kitaplar

İrlanda doğası ve tarihi, sokakları ve pubları, müzeleri ve sinemasıyla olduğu kadar edebiyat aracılığıyla de The Irish Spirit’i dünyaya yayıyor. Klasik edebiyatın dünyaca ünlü yazarları arasında birçok İrlandalı var, günümüz edebiyatına eserler kazandırmaya devam eden yazarlar arasında da… Kitap önerilerine ihtiyacı olanlar için farklı dönemlerden birkaç öneride bulunayım:

Fotoğraf: Annie Spratt

İrlanda’nın belki de en önemli yazarı James Joyce’un on beş öyküsünü içeren ve ilk basımı 1914’te yapılan öykü kitabı Dublinliler, yirminci yüzyılın ilk yıllarında Dublin ve çevresinde yaşayan orta sınıf İrlandalıların yaşamından kesitler sunuyor.

İrlanda asıllı Amerikalı Frank McCourt’un Pulitzer ödüllü otobiyografik romanı Angela’nın Külleri, McCourt’un İrlanda’nın Limerick kentinde geçen çocukluğunu ve ilk gençliğini konu alıyor ve fona İrlanda yakın tarihinin önemli olaylarını ve toplumsal meselelerini yerleştiriyor.

Sımsıcak öykülerinde Dublin’deki ve İrlanda kırsalındaki yaşamlardan kesitler sunan, romantik öyküleriyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de geniş bir hayran kitlesi olan, 2012’de kaybettiğimiz İrlandalı yazar Maeve Binchy’e yer vermemek olmaz. Türkçe’ye çevrilmiş romanları arasında Yalnız Kadınlar Sokağı, Aşk Mutfakta Pişer, Ateş Böceklerinin Mevsimi, Hayatın Ta Kendisi Lokantası ve Leylak Zamanını sayabileceğim yazarın eserleri arasında benim favorim İtalyanca Aşk Başkadır. 1996 tarihli, orijinal adı Evening Class olan bu roman, bambaşka hayatlara sahip İrlandalı bir grup insanın bir akşam kursunda, İtalyanca öğrenmesiyle kesişen yollarını ve değişen hayatlarını konu alıyor. 

Dinleyin: Playlist’ler

Biraz da müzik diyenler için, bugünlerde sık sık çaldığım birkaç Spotify listesine de yer vereyim. 

2017 yazı, Dublin’de bulunmak için muhteşem bir zaman dilimiydi, o yaz çevrimiçi olarak ortaya çıkan #LoveDUBLIN kampanyasının bir uzantısı olarak, şehir her zamankinden çok daha fazla konser, performans ve müzik festivaline ev sahipliği yapmıştı. visitdublin hesabının oluşturduğu Dublin the Music Capital 2017 listesi, işte beni o günlere geri götürdü. O yaz Dublin’de sahne almış birçok sanatçı ve grubun en güzel şarkılarını bir araya getiren bu liste sizi de The Irish Spirit’le buluşturacak.

Siz de evden çalışmaya imkan veren bir işe sahip şanslı azınlıktansanız, çoktan sosyal izolasyona başladığınızı tahmin ediyorum. Ofis ortamı dışında iş yapmak, dikkat dağınıklığına engel olmak ve çalışmak için uygun psikolojiye geçmek çoğu zaman zor olabiliyor ve uygun müzikleri seçmenin de bu zorluklarla başa çıkmanın yolları arasında olduğunu düşünüyorum. Benim evden çalışırken çalmayı sevdiğim listelerden biri Topsify’ın Work from Home listesi. Temposu, sözleri ya da müziği dikkatinizi dağıtmayan şarkılardan oluşan bu listeyle çalışmak çok daha rahat ve güzel oluyor. 

Hafta sonunuzu evden çıkmadan güzelleştirmeye, gecenize hareket katmaya ihtiyacınız varsa da size On Fade’in The Irish Spirit albümünü önereceğim. Onur Diner ve Derya Ural’ın projesi On Fade, son dönemde ülkemizden çıkan en başarılı müzik projelerden biri ve eve kapalı kaldığımız bu zor günlerde müziğin sesini açtırarak size iyi gelecek!

Sláinte!