Gezmeyi, keşfetmeyi çok sevsem de gerçekten huzur bulduğum her şey, herkes, her yer vazgeçilmez benim için: Kaş da öyle. İyi ki gitmişim diyeceğim hep. Ömrüm oldukça da gideceğim. Mesela bu Eylül, sonbaharını yaşamaya gittim Kaş’ın. Kendime bir doğum günü hediyesi verdim, iyi ki gitmişim! Sezon sonu siz de ‘biraz daha güneş!’ diyorsanız gelin benimle, hala geç kalmış sayılmazsınız. Kaş Eylül’de de şahane!

Konum

8 Pansiyon
Eylül’de Bi’ Küçük Kaş Meselesi

Önce linke tıklayıp sesi biraz açalım!

Dalaman Havalimanı’ndan Kaş’a ulaşmak arabayla veya paylaşımlı transferle yaklaşık iki saat sürüyor. Gideceğim yer Kaş olduğu için kolay bir yolculuk geçirdim ben. Gecenin bir yarısı gidip sevimli pansiyonum 8 Pansiyon’a yerleştim. Burayı uzun uzun anlatmayacağım, zaten okudukça ve inceledikçe seveceğinizden şüphem yok. Evim gibi hissedebildiğim, güvendiğim, huzurla uyuduğum yerler çok değerli benim için. 8 Pansiyon da bu mekanlardan biri. Kahvaltıda bitirdiğim ev yapımı erik reçeli kabını alıp mutfak tezgahına yaklaşıp ‘biraz daha alabilir miyim?’ demem bunu en açık kanıtı bence. Terasını, şirin odalarını, teyzelerini, Metin’i, Efe’yi tanıyınca siz de çok seveceksiniz.

8pansiyon.com/

Eşyalarımı odaya bırakıp Dejavu’ya gidiyorum koşar adım. Çok özlemişim,hemen denize doğru bir masaya oturup karanlığa bakıyorum. Meis’in ışıkları, deniz feneri, dalgakıran, etraftan yükselen müzik, ona karışan insan sesleri… Küçücük bir ilçede hayatın her kesitini görüyorum sanki. O an tesadüfen Yunanca bir şarkı yükseliyor çalma listesinden, çok şükür diyebiliyorum, çok şükür!

Plajlar

Ertesi sabah, harika bir terasta muhteşem 8 Pansiyon kahvaltısından sonra denizin kucağına, Çınarlar’a gidiyorum. Kaş’a gittiyseniz bilirsiniz, Küçükçakıl’da yanyana iki plaj var: biri Derya, diğeri Çınarlar. Bu seyahatimde son birkaç seferdir olduğu gibi Çınarlar’ı tercih ediyorum. Hem misafirlere karşı tutumu çok ılımlı, hem daha az müzik ve gürültü var. Alan geniş olduğu için rahat bir şezlong seçmek ve kafa dinlemek de mümkün. Çınarlar’da yaklaşık yedi saat çok güzel zaman geçiriyorum.

Ne Yenir, Ne İçilir?

Öğlen Kaş’ım Ev Yemekleri’nde inanılmaz lezzetli zeytinyağlılarla akşama hazırlanıyorum. Tabii Çınarlar’da Jack-Nar içmeyi ihmal etmiyorum. Plaj çıkışı eskiden “AYI” olan şimdi güzel bir kahve dükkanı ve kahvaltıcı haline gelmiş mekana gidiyorum. Sankofa’da harika bir flat white yudumlayarak göz alabildiğine deniz, gönül alabildiğine huzur diyorum.

Akşam Uzun Çarşı’yı kesen sokaklardan birinde bulunan 8 Pansiyon’dan çıkıp tek başıma rakı içmeyi sevmesem de birkaç mekan geziyorum. Ocakbaşını Akdeniz’e sevdiren Zaika’da rezervasyonum olmadığından yer bulamayıp rotayı Nereid’e çeviriyorum. Mezelerini özlemişim, iki saat konuşup hasret gideriyoruz… Mekanlarla bağ kurmayı fazlasıyla seviyorum. Gece en çok limanda yürüyüş yapıp Echo’da ne konser var bakmayı da seviyorum. Keyfim iyiyse Hideaway’de bir şeyler içebilirim, Fırt’taki canlı müziğe takılabilirim yada Dejavu’nun harika müziklerini dinleyebilirim. Yeniden Dejavu diyor ve kendimi terasta buluyorum. Tam anlamıyla dejavu işte 🙂

Ertesi sabah yeniden Çınarlar’da uyanıyorum. Sonbaharda hala yüzünü denizde yıkayabiliyorsan Akdeniz’desin demektir! Deniz pırıl pırıl, gökyüzü, hava sıcaklığı; her şey bundan sonra Kaş’ta sonbaharları da mutlaka değerlendirmem gerektiğini söylüyor bana. Öğlen yemeğinde merkeze yakın Oburus Momus ilk tercihim oluyor. Harika bir vegan restoranı! Değişik tatlar için gitmenizi öneririm. Mantarlı makarna, falafel, sebze graten baştacıdır, unutmayın. Yine Küçükçakıl’daki Bi Lokma da diğer tavsiyem olacak. Anne böreği, mantı, zeytinyağlı tabağı ve ev yapımı şarapları çok güzeldir. Akşam kapısından şerbetli ve lokma da alabilirsiniz.

Kas-liman
Eylül’de Bi’ Küçük Kaş Meselesi

Bu tatil benim vaktim olmadı ama olsaydı yapacaklarım listesinde yer alan aktiviteleri sizinle paylaşmak istiyorum. İşte bir dahaki sefere benim için Kaş’ta gezilecek yerler:

_Tekneyle Limanağzı – Bilal’in Yeri, Delos Beach veya Nuri’s Beach. Birini seçip bütün gün yine denize bakmak!Şansım varsa caretta carettalarla da yüzebilirim.

_Amfi tiyatroda günbatımı ve şarap harika bir ikili olabilirdi!

_Keşif dalışı için Oceanids çok önerildi, bir sonraki seyahatimde deneyeceğim.

_Meis! Bir sonraki sefer Kaş’tan ayrılabilirsem Meis’i de görmek istiyorum, en azından günübirlik.

Güneşin doğuşu için de batışı için de, sezonun açılışı için de kapanışı için de Kaş’a gitmelisiniz. Ömrünüzün tüm yazlarında bu anıları biriktirmeniz dileğiyle…

İlginizi çekebilir: Selin Tavaşi’den “Kaş: Kusursuzluğu Keşfetmek İçin Geldik”

İlginizi çekebilir: Lousalome’den “Kaş’ta (650 m. Yükseklikte!) Bir Yamaç Paraşütü Hikayesi”