Teşvikiye’deki Ralli Apartmanı’nı bilir misiniz? Soyut resmin Türkiye’deki öncülerinden Fahrelnisa Zeid’in ilk kişisel sergisini 1945’te, ikincisini ise 1946’da açtığı bu apartman, sanat tarihi açısından büyük değer taşıyor. Sizlere, Kasım ayında kapılarını açtığından bu yana, buradaki tarihin bir parçasına dönüşen galeri mekanı, Ferda Art Platform’dan söz etmek istiyoruz.

Ferda Art Platform
Ferda Art Platform

Ferda Art Platform

Yaratıcısının Y. Mimar Ferda Dedeoğlu olduğu Ferda Art Platform, Ralli Apartmanı’nda Papko Art Collection’ın üst katında yer alıyor. İstanbul’daki koleksiyonerlerin, galericilerin, sanatseverlerin ve sanata dair bir sözü olan herkesin buluşma noktası olma dileği ile yola çıkan mekanda, fiziksel imkanları ve güçlü sanatçı kadrosu ile bölgedeki en önemli sergi mekanlarından biri olmaya aday.

Ferda Art Platform
Ferda Art Platform

Ferda Art Platform; Murat Germen, Seydi Murat Koç, Seçil Erel, Şahin Paksoy, Tulu Bayar, Güler Güçlü, Gizem Çeşmeci, May Parlar, Gülcan Şenyuvalı ve Ahmet Duru gibi sanatın önemli temsilcilerinin sergilerine ev sahipliği yapmasının yanında, Genç Oda sergileri ile de dikkat çekiyor. ‘Genç Oda’ adlı alanda, ana mekan sergisine ek olarak, her ay Base İstanbul, Mamut Art Project gibi platformlarda yer alan veya bağımsız çalışan bir genç sanatçının işlerinden oluşan ikinci bir sergi gerçekleştiriliyor. Genç Oda’nın ilk konuğu ise Meltem Sarıkaya.

Yeni sergi mekanın açılışı ise, çağdaş Türk resminin önemli isimlerinden Horasan’ın son üç yıllık sürecinden işleri içeren “Tavşan Kaç, Tazı Tut” başlıklı sergisi ile yapılıyor. Sergide yer alan resimlerin üzerindeki figürler büyük bir boşluğun içerisinde bedenlerini tanımlamaya, kendilerine özgü bir karakter, kimlik ve hikaye oluşturmaya çalışıyorlar.

 Ferda Art Platform
Ferda Art Platform

Göreceğiniz resimler şimdiki an’ın resimleri değiller, bu yüzden figürleri anlamak için “parça bütüne eşittir” fikrinden yola çıkarak bir önceki ya da bir sonraki resme bakılması gerekiyor. Horasan’ın figürleri mekansız bırakarak izleyicilerin özgün yorumuna kapı araladığı “Tavşan Kaç, Tazı Tut” başlıklı sergisi, @ferdaartplatform’da 2 Ocak 2020 tarihine kadar ziyaretçileri bekliyor.

Ferda Art Platform ile daha fazla bilgi için tıklayın.

İlginizi çekebilir: ArtsyMagger’dan Güncel İstanbul Sergileri ve İstanbul Sanat Galerileri