İlk olarak 2002’de düzenlenmeye başlayan !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, bu yıl 18. kez seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Ama nasıl? Hatırlayacaksınız geçtiğimiz yılın sonlarında festivalin marka sahibi CGV MARS Grubu festivalin kurucuları ve 17 yıldır direktörlüğünü yapan Serra Ciliv ile Pelin Turgut’u görevden almış ve festivali bir belirsizliğe sürüklenmişti.

Festival Şubat 2019’da düzenlenmemiş ve MARS grubu çok da net olmayan bir ifadeyle mayıs ayı gibi düzenlenebileceğini bildirmişti. Sonrasında sinema tarihimize ‘patlamış mısır savaşları’ olarak geçen sinema sahipleri ve yapımcılar arasında yaşanan gelir dağılımındaki tartışmalar yüzünden CGV MARS’ın başı epey ağrıdı. Geçtiğimiz temmuzda yürürlüğe giren yeni sinema yasası ile bu savaş yapımcılar lehine sonuçlanmış gibi gözükse de, aynı anda devlet sansürünün daha da artmasına sebep olan maddeler de içeren bu yasa yüzünden uzun vadede kimin kaybeden olacağını göreceğimiz bir sürece girdik. Festivale gelecek olursak, !f İstanbul en nihayetinde İstanbul’da 13 Eylül itibariyle kaldığı yerden devam edecek. Festival direktörlüğü görevini de Mustafa Altıoklar’ın kızı, Kısakes Kısa Film Festivali kurucularından Arya Su Altıoklar üstleniyor.

!f istanbul 2019
!f İstanbul 2019

Festival seçkisine gelecek olursak, maalesef daha önceki yıllarda olduğu gibi beni heyecanlandıran bir seçki olduğunu söylemem zor. Daha çok yeni yönetmenlerin ilk işlerinin olduğu bu programda naçizane tavsiyelerim ve izlemeyi düşündüğüm filmler şu şekilde:

Canción Sin Nombre / Song Without a Name

youtube play youtube play

Melina Leon’un yazıp yönettiği filmde 1980’de Peru’daki siyasi kriz ortasında kaybolan kızını bulmaya çalışan bir annenin hikayesi. Cannes, Münih, Kudüs film festivallerinde gösterilen film Güney Amerika sinemasına meraklı olanlar için birebir.

Tehran: City of Love

youtube play youtube play

Eski vücut geliştirme şampiyonu, kilolarından dolayı özgüven eksikliği hisseden sekreter, cesaretini kaybetmiş dindar bir şarkıcı.. İran’da aşka inancını yitirmiş ama yine de peşinden koşan üç ayrı insanın hikayesinin anlatıldığı film özellikle İran sineması severler için kesinlikle kaçırılmaması gereken bir yapım.

Chained for Life

youtube play youtube play

Gerçek hayatta nörofibromatozisi hastalığına bağlı yüz deformasyonundan muzdarip, 2013 yapımı Skin Under Skin filminde de rol alan Alan Pearson’un başrolünde olduğu filmde sinemadaki güzellik kavramı üzerine yoğunlaşan bir dramatik yapım.

Forman vs. Forman

youtube play youtube play

Geçen yıl kaybettiğimiz Çek yönetmen Milos Forman’ın hayatına anlatan bu belgesel, bu yılki seçkide en çok merak ettiğim film diyebilirim. One Flew Over the Cuckoo’s Nest / Guguk Kuşu ve Amadeus filmleri ile En İyi Yönetmen Oscar ödülünü iki kez kazanan Forman’ın bu filmleri dışında benim en sevdiğim filmi 1999 yapımı Andy Kaufman’ın hayatını anlattığı Man on the Moon filmi. Belgeselin yönetmeni de en sevdiğim belgesel sinemacılardan Helena Trestikova. Yıllar önce Documentarist İstanbul Belgesel Günleri kapsamında filmleri gösterilmiş ve söyleşisine katılma imkanım olmuştu.

Making Waves: The Art Of Cinematic Sound

youtube play youtube play

Sinema sanatı her ne kadar görsel bir sanat olarak görülse de hakkı verilmeyen bir yönü de ‘işitsel’ tarafıdır. Bana göre perdeye yansıyan ‘şey’in gerçek gücünü ortaya çıkaran onun görsel gücünün ötesinde duyduğumuz gücüdür. Sinema sektöründe ses yaratma sanatçılarının yaratım sürecine nasıl dahil olduklarını hep merak etmişimdir.

Nuestro Tiempo

youtube play youtube play

Cannes Film Festivali’nde 20017’de Stellet Licht ile Juri Özel Ödülü, 2012’de Post Tenebras Lux ile En İyi Yönetmen ödülü kazanan Arjantinli sinemacı Carlos Reygadas’ın son filmi Nuestro Tiempo. Geçen sene de Cuarón’un Roma’sının Altın Aslan aldığı Venedik’te yarışma bölümünde yarışmıştı.

The Dead Don’t Die

youtube play youtube play

Festivalin en ağır topu Jim Jarmush’un Bill Murray, Adam Driver, Tilda Swinton, Steve Buscemi, Danny Glover’lı The Dead Don’t Die filmi kesinlikle. İmkanınız varsa görülmesi gereken bir yapım.

Varda par Agnès

youtube play youtube play

Geçtiğimiz mart ayında 90 yaşında kaybettiğimiz Agnès Varda’nın kendi sanat yolculuğunu anlattığı film kesinlikle ve kesinlikle kaçırılmaması gereken bir belgesel. Varda’yı uzun uzadıya anlatmak gereksiz, kendisi geçtiğimiz yüzyılda sinema sanatına damga vurmuş ama maalesef sinema tarihinde hakkı tam verilmemiş bir yönetmen. Mart ayında Agnès Hakkında Her Şey programı ile Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en geniş retrospektifini izlemiştik. Hatta kaderin bir cilvesi bu belgeselini Varda’nın öldüğü gün 29 Mart’ta CKM’de izlemiştim. Unutamam, film başlamadan önce Sinematek yöneticisi Jak Şalom’un anma konuşması oldukça duygusaldı.

Saf

youtube play youtube play

Nisan ayında İstanbul Film Festivali kapsamında izlediğim, hatta festivalde izlediğim en iyi film diyebileceğim Ali Vatansever’in Saf filmini kaçırmamanızı tavsiye ederim. Şu an yaşadığımız dünyanın güncel konuları kentsel dönüşüm ve mülteci sorununu hikayesine çok iyi harmanlayıp, güçlü oyunculuklarla daha da güçlendiren bir film.

Bu bahsettiğim filmler dışında seçkideki diğer merak uyandıran About Endlessnes, Les Miserables, Peri: Ağzı Olmayan kız, Lara, The Souvenir gibi filmleri de değerlendirebilirsiniz. Kült ve efsane filmler bölümünde de Derviş Zaim’in 96 yapımı Tabutta Rövaşata’sının sinema perdesinde yaratacağı etkiyi oldukça merak ediyorum, yine aynı şekilde David Lynch’in Blue Velvet’inin de…