Bornova’dan İstanbul’a uzanan, şarkılarında samimiyetin hissedildiği grup: İkiye On Kala! Uğur’un gitarda olup vokalliğini yaptığı grupta elektrik gitarda Hür, geri vokalde Sumi, bas gitarda Korhan, klavyede Furkan, davulda ise Erkan yer alıyor.

İkiye On Kala
İkiye On Kala | Fotoğraf: hürriyet.com

Öncelikle merhaba! Her şey yolunda mı, neler yapıyorsunuz? Sizi tanıyalım biraz…

Selamlar, her şey yolunda. Yoğunluk var elbette fakat bu da hayatın hoşluğu diyeyim.

Grubun ortaya çıkış hikayesi nedir?

2013 kışı, içimdeki yaşanmışlıkların patlama noktası oldu. Bir arkadaşımın da tavsiyesiyle şarkı yapmaya başladım. İlk şarkıları yayınladıktan sonar grup oluşmaya başladı. İzmir’de ilişkide bulunduğum 2 arkadaşla grup oluşturduk ve devam ettik. Şu an 6 Kişiyiz ve koserlere hazırlanmaktayız.

Bornova’dan İstanbul’a uzanan süreç nasıldı?

Bornova’dan hep nefret ettim. Ve orada bulunan her şeyden… Bir zaman sonra Bornova’nın beni içine kapanık bir adam yapmasını sevdim, Bornova’yı sevdim. Ortaya çıkan şarkıların beklenmedik şekilde ilgi görmesi ve arkadaşlarımın tavsiyeleri ile İstanbul’a gitme kararı alındı. Zor bir durumdu fakat yollar hep güzeldir!

Sormadan olmaz, grup ismi nasıl konuldu?

Bazı yaşanmışlıklara denk gelir o vakitler… Üst üste yaşadığım ve beni etkileyen olaylar oldu. İstemsizce o vakitlerde yazı yazmaya başladım – tam olarak neden İkiye On Kala olduğunu hiçbir zamanbilemeyeceğim ))- O şekilde çıktı ortaya.

Gelelim şarkılara… Dinlerken tüm yaşanmışlıkları içinde hissediyor insan. Hepsinin ayrı bir hikayesi olduğu belli ama benim hikayesini en çok merak ettiğim şarkı Bakkala Diye Çıkıp Sana Gelesim Var…

En ilginç hikayeye sahip şarkımdır. Fakat bunlar üzerine konuşmak, o şarkıları dinleyenlere haksızlık etmek gibi geldiğinden üzülerek soruyu atlamak istiyorum.

Sizi çıkmış olduğunuz radyo programında dinlerken şu detay ilgimi çekmişti: Edebiyat ile müziği ayrılmaz bir bütün olarak görmüştünüz. Şarkı sözlerini oluştururken etkilendiğiniz bir şair veya yazardan yola çıktığınız oldu mu hiç?

Hayır böyle bir şey olmadı. Olduysa da farkında değilim. Sevdiğim hatta hayran olduğum birtakım sanatçılar elbette var. Fakat özgün içerik üretmeyi pek değerli bulurum. Nihayetinde bu benim hikayem, benim yaşanmışlığım ki aynısı olsa dahi çok şey değişir.

Sosyal medyadaki hesaplarınızda herhangi bir grup fotoğrafı paylaşmıyorsunuz. Sadece isimlerinizi biliyoruz. Bunun bir nedeni var mı? Çünkü size merakla takip eden ve giderek artan bir dinleyici kitleniz var.

Zaman zaman bu konuyla ilgili kötü dönüşler aldık. Ukala olduğumuzu söyleyenler oldu. Fakat; politik bir karar değildi bu. Gizem yaratmak adına yapılmadı. Tamamen benim içe kapanıklığımdan ve “insanlar severse şarkıları dinlesin, beni ne yapsınlar” fikrimden ileri gelir ki sağ olsunlar arkadaşlarım da saygı duydular. Hem birinin size İkiye On Kala şarkısı önermesi hoş oluyor. Tabii yakında ortadan kalkacak bu durum.

İlk konseriniz 30 Ekim tarihinde İstanbul’da. Dinleyici ile de ilk buluşma, heyecanlı mısınız?

İlk konserimiz sanıyorum ki daha önce olacak. O tarih kesinleştiği için paylaşıldı. Kesinlikle heyecanlıyız. Garip bir durum… Şaşırmadan edemiyor insan 🙂

İnternet üzerinden yayınladığınız şarkıların dışında yeni bir şarkı dinleyecek miyiz konserde?

Elbette. Hatta birden çok 🙂 Yayınlarız muhtemelen.

Son olarak albüm haberi var mı yakınlarda?

Hayır. İlk olarak konserler vermek ve sizlerle bir tanışmak istiyoruz. Ölmezsek albüm daha çok kez yapılır. Önce bu vakitlerin keyfine varmalı. Görmeden özlediğimiz insanlarsınız!

Teşekkürler!

İkiye On Kala’yı sosyal medyada şu hesaplardan takip edebilirsiniz:

https://soundcloud.com/ikiyeonkala
https://twitter.com/ikiyeOnKala
http://ikiyeonkala.tumblr.com/
http://www.ikiyeonkala.com/
https://www.facebook.com/ikiyeonkala