“Kullanmadığınız ışıkları kapatın!”, “Elini sabunlarken suyu kapat sonra yine açarsın.”… Aile büyüklerinden sıkça duyduğumuz tatlı azarların sürdürülebilir yaşam felsefesinin bir parçası olduğunu fark ettiğinizde kaç yaşındaydınız? İklim krizi konusundaki farkındalık ve kolektif bir şekilde uygulandığında fark yaratacak basit alışkanlıkları edinmek ailede başlıyor. Bu durumun bilincinde olan Arçelik de “İklim Dostu Hareket” projesiyle, toplumun her kesiminde iklim krizi konusunda farkındalık yaratmayı, ilham vermeyi ve herkesi bireysel olarak evlerinde ve yaşamlarında alacağı aksiyonlarla çözümün bir parçası haline getirmeyi hedefliyor.

Sıkça üzerine konuştuğumuz İklim Krizi, yaşadığımız aşırı hava olayları, yangınlar, seller ve gıda sorunları ile hayatlarımızın içinde, kayıtsız kalamayacağımız bir sorun haline gelmiş durumda. Güncel durumun farkında olmak rahatsızlık hissi yaratsa da, bunun ötesinde bizleri motive ediyor çünkü biliyoruz ki tam da şimdi hep birlikte harekete geçme zamanı! Harekete geçerken bizi güçlü kılansa, “Bir tek benim yaptığım neyi değiştirir ki?” sorusundan arınan, tüm güzel sonuçların ufacık kişisel adımlardan doğduğunun farkında olan kolektif bilincimiz.

Evlerimizdeki bireysel yaşantılarımız ve günlük alışkanlıklarımız, İklim Krizi’ne etki eden yüzlerce etken arasında. İşte Arçelik İklim Dostu Ev Hareketi de, Türkiye’deki her hanenin su/enerji tüketimini ve atık miktarını en aza indirmeyi hedefleyerek iklim değişikliğine karşı mücadelede bireysel aksiyonlardan yola çıkıyor. Hedef: Ailelerimizde, evlerimizde başlayan bu değişimlerin zamanla hayatımızın tüm alanlarına ilham olması ve İklim Dostu Ev Hareketi’nin büyüyerek iklim dostu ülkeye dönüşmesi.

Elbette Arçelik bu bireysel dönüşümlere öncülük ederken kendi sorumluluğunu en önde tutuyor. Arçelik, 2050’deki sıfır karbon emisyonuna ulaşma hedefinden, İzmir’deki iklim dostu mağazasına kadar birçok farklı proje ile dönüşüme öncülük ediyor, herkesi kolektif bir bilinç ile mücadeleye davet ediyor. Buna ek olarak Arçelik’in, Paris Anlaşması’nın küresel sıcaklık artışını “2°C’nin çok altında” tutma senaryosu ile uyumlu olan bilim temelli emisyon azaltma hedefleri, Kasım 2020’de Bilim Temelli Hedefler Girişimi (SBTi) tarafından onaylanmış durumda! Şirket ayrıca iklim kriziyle mücadelede somut önlemlerin uygulanmasında çok önemli bir araç görevi gören İklimle Bağlantılı Finansal Beyanlar Görev Gücü ’nün (Task Force on Climate-related Financial Disclosures) de destekçilerinden bir tanesi.

Arçelik ayrıca İzmir’de Türkiye’nin LEED Platin sertifikasına sahip ilk iklim dostu mağazasını açtı ve önemli bir dönüşümü başlattı. Projelendirme aşamasından başlayarak, dekorasyonda kullanılan materyallerden, çalışanların kıyafetlerine kadar çok detaylı ve titiz bir çalışmanın ürünü olan iklim dostu mağaza sayesinde, C02 salımı 66 ton azaldı ve yılda 53 evin elektrik tüketimi kadar da tasarruf sağlanıyor. Arçelik ayrıca mağazanın bulunduğu AVM’nin otopark alanında tüm ziyaretçiler için elektrikli araç şarj istasyonları, elektrikli scooter ve bisiklet şarj ve park istasyonları kurdu.

Arçelik İklim Dostu Mağaza

O halde tıpkı Arçelik’in İklim Dostu Hareket ve diğer birçok adımda yaptığı gibi, merkezinde olduğumuz kişisel dünyalarımızda da ufak çevre dostu alışkanlıklar edinerek yarının önemli değişimlerinin yolunu açmanın tam zamanı! Peki siz işe nereden başlayacaksınız? Arçelik’in sizin için hazırladığı önerileri incelemek için tıklayın.

Kapak Fotoğrafı: Arçelik