İrlanda’nın kentleri ve doğası, yılın her mevsiminde ayrı bir havaya bürünüyor. The Irish Spirit‘in sürprizlerle dolu yanı, Dublin’in sokaklarında ya da yapay kayak pistlerinde, Galway‘in ya da Donegal’ın doğayla iç içe köşelerinde de bizi yalnız bırakmıyor. İrlanda’yı kış aylarında ziyaret etmenin ortaya çıkardığı ihtimaller arasında Noel pazarlarında alışveriş yapmak, karla kaplı dağların arasında doğa yürüyüşlerine çıkıp bembeyaz fotoğraflar çekmek, yüzlerce yıllık malikanelerin bahçelerinde geyiklerle karşılaşmak, hatta kuzey ışıklarını görmek var. Bu yazıda İrlanda’da kış tatili için bazı destinasyon ve aktivite önerileri bulacaksınız.

İrlanda’da Kış Tatili için Seçenekler

İrlanda’da Yılbaşı Ruhu

İrlanda'da kış - galway christmas market
Galway Christmas Market | Fotoğraf: The Irish Sun

Avrupa’nın birçok ülkesinde olduğu gibi İrlanda’da da yılbaşı ve Noel ruhunu yaşayabileceğiniz ideal yerler, kentlerin meydanlarında kurulan Noel pazarları. İrlanda’daki Noel pazarları arasında öne çıkanlar başkent Dublin’de: Dublin Kalesi’nde kurulan Christmas at the Castle, dönme dolabıyla öne çıkan Dún Laoghaire Christmas Market, Liffey Nehri’nin kıyısındaki Docklands Christmas Market ve Smithfield’deki sebze-meyve halinin içine kurulan Mistletown Market… Öte yandan Waterford’daki Winterval Festival, göz kamaştırıcı ışıklandırmalarıyla Galway City’deki Eyre Meydanı’nın Galway Christmas Market‘i ve Cork’un Noel şenliği Glow Cork da kaçırmamanız gerekenlerden.

Santa’s Workshop | Fotoğraf: The Travel Expert

Noel pazarları dışında da İrlanda kentlerinin işlek caddelerindeki ışıklandırmalar, meydanlarındaki çam ağaçları ve mevsimi renklendiren birçok etkinliğin de aralık ayında sizi beklediğini unutmayın. Örneğin Dublin’deki Grafton Sokağı yılbaşı alışverişini gün boyu sürebilecek bir aktiviteye dönüştürecek, ışıl ışıl bir seçenek. Çok daha sihirli bir deneyim içinse Dublin’in biraz dışına çıkabilir, sadece çocuklara değil yetişkinlere de renkli ve keyifli vakit geçirmeyi garantileyen Santa’s Workshop‘a uğrayabilirsiniz. Ballyvaughan’daki Aillwee Mağaraları’nda yer alan bu atölyede çocuklara ve yetişkinlere yönelik farklı aktivitelerle tüm bir günü geçirmek mümkün.

İrlanda’da Kış Manzaraları

Doğa manzaralarının kışın ayrı bir güzelliği var ve bu İrlanda kırsalı, sahilleri ve dağları için de geçerli!

İrlanda'da kış - croagh patrick
Croagh Patrick | Fotoğraf: High Hopes Hiking

Karla kaplı dağların sunduğu muhteşem manzaralar denince İrlanda’da akla ilk gelen, Mayo bölgesindeki, 764 metre yüksekliğindeki Croagh Patrick ya da İrlandaca adıyla Cruach Phádraig. Dağın adı “Aziz Patrick’in Yığını” anlamına geliyor ve yüzyıllardır kutsal bir dağ olarak kabul edilen bu dağ piramit şeklindeki zirvesiyle dikkat çekiyor. Zirvede 5. yüzyıldan beri bulunan kilise burayı önemli bir hac noktası yapıyor. Hac rotası geleneksel olarak temmuz ayında ziyaretçi çekerken yaz aylarında dağın okyanusa inen yamaçlarında ise uçurtma sörfü yapılıyor. Kış aylarında yapabileceğiniz en güzel şey Murrisk köyünü ziyaret etmek ve kış manzarasını seyre dalmak. 751 metreyle Donnegal bölgesinin en yüksek dağı olan, Dunlewey Gölü ile çevrelenmiş Mount Errigal ile maceracı doğa tutkunlarının kış aylarında tercih ettiği zorlu yürüyüş rotalarıyla Galway bölgesindeki Connemara’da bulunan Maamturk Dağları da İrlanda’nın en güzel kış manzaralarına sahne oluyor.

İrlanda'da kış - inishowen
Inishowen | Fotoğraf: Gareth Wray

Kuzey ışıklarını sadece Kuzey Avrupa, İzlanda ya da Grönland’da görebileceğinizi düşünüyorsanız da İrlanda’nın size bir sürprizi var: Inishowen. İrlanda adasının en kuzeyi olan, Donegal bölgesindeki Inishowen yarımadası yıl boyunca kuzey ışıklarının zaman zaman arzıendam ettiği bir yer olarak biliniyor. Şehir ışıklarından ve insanlardan tamamen uzak bu yarımadada kuzey ışıklarının büyüsüne tanık olamasanız bile yıldızları en net şekilde gözlemlemek için İrlanda’da bulunabileceğiniz daha iyi bir yer yok.

İrlanda'da kış - powerscourt estate
Powerscourt Estate and Gardens | Fotoğraf: Powerscourt Garden Centre

Kar ve kış manzaralarıyla büyülenmek isteseniz de şehirden çok uzaklara gitmek ya da maceralı bir doğa yürüyüşüne zaman ya da efor ayırmak istemiyorsanız seyahat planınıza eklemeniz gereken yer Wicklow bölgesindeki Enniskerry yakınlarında bulunan Powerscourt Malikanesi and Bahçeleri. 13. yüzyıldaki bir kaleden 18. yüzyılda Alman mimar Richard Cassels tarafından dönüştürülmüş bu gösterişli yapının içindekilerden çok dışındakiler ilgi çekici. Uçsuz bucaksız bahçeleri sadece peyzaj detaylarıyla değil, araziyi çevreleyen yamaçlardaki şelaleler ve doğal bitki örtüsüyle de büyülüyor. Kışın karla kaplanan bahçeleri gezerken geyiklerle karşılaşabilir, son derece kişisel mezar taşı notlarıyla ünlü evcil hayvan mezarlığını görebilir ya da Stanley Kubrick’in burada çekilen filmi Barry Lyndon‘ı anımsayabilirsiniz.

İrlanda’da Kayak

İrlanda'da kış - the ski club of ireland
The Ski Club of Ireland | Fotoğraf: The Ski Club of Ireland

Yüksek zirveleri, uygun yamaçlarla dolu dağları olmasına ve kışları karlı geçse de, ne yazık ki İrlanda kayak ya da snowboard yapılacak kadar düzenli ve sürekli kar yağışına maruz kalan bölgelerden yoksun bir ülke. Bu nedenle İrlanda’da bir kayak tatili yapabilecek kayak merkezleri ya da kayak pistleri yok. Fakat yine de kış sporlarına gönül vermiş İrlandalılar ülke dışına çıkmadan da kayabiliyorlar. Dublin’in biraz dışındaki iki yapay kayak pisti, sadece kışın değil yıl boyunca hizmet veriyor. Dublin’in biraz güneyindeki, Wicklow bölgesindeki Kilternan’da bulunan ve kâr amacı gütmeyen The Ski Club of Ireland‘da gönüllüler yıl boyunca kayak ve snowboard dersleri veriyor. Bir diğer yapay pist ise Dublin’e çok daha yakında: Gelişmiş teknolojilerle kontrol edilen kuru pistlere sahip Ski Centre Sandyford, uzaktan kumandalı düzenekler, aynalar ve eğim kontrollü pistler gibi özellikleriyle kayak yeteneklerini geliştirmek isteyenlerin düzenli olarak antrenman yaptığı bir yer.