Sundance, Berlin, Cannes, Venedik ve Toronto gibi büyük ve prestijli film festivallerinin ardından, bu festivallerde izleyici ve endüstriyle buluşan filmleri izleme sırası biz sinemaseverlere geldi. İstanbullular için sinemada yeni sezon bugünlerde Filmekimi ile başlıyor ve dopdolu bir vizyon takvimiyle önümüzdeki 4-5 ay boyunca yoğun bir şekilde devam edecek. Merakla beklediğimiz filmler arasında, yaratıcı ruh The Irish Spirit ile beslenen İrlanda sineması üretimleri de var. Yeni sezonun dikkat çekenleri arasından seçtiğimiz bu 6 filmden bazıları sizi tanıdık İrlandalı yönetmenler ve İrlandalı oyuncular ile buluşturacak, bazıları ise yeni keşifler yapmanızı sağlayacak.

2023 İrlanda Sineması: Merak Ettiklerimiz

Flora and Son

youtube play youtube play

yön. John Carney | Günümüz İrlanda sinemasının en ünlü yönetmenlerinden; Once (2007), Begin Again (2013) ve Sing Street (2016) gibi müzikal filmlerle tanıdığımız John Carney yine müzikle oldukça iç içe bir filmle geri dönüyor. Dünya prömiyeri Sundance Film Festivali’nde gerçekleşen Flora and Son‘ın hikâyesi, çöpte bulunan bir gitarla başlıyor. Sorunlu ergen oğlu Max ile başa çıkmaya çalışan Flora’nın bulduğu gitar, onların ilişkisi için bir hazineye dönüşüyor ve her şeyi değiştiriyor. 21 Eylül’de İrlanda’da gösterime giren film, 29 Eylül’de birçok ülkede Apple TV+’ta yayınlandı.

IMDb

Dublin Crust

youtube play youtube play

yön. Baz Black | İrlanda sinemasının, “ekibi yeniden bir araya getiriyoruz!” temalı filmlerden hoşlananlar için oldukça underground bir sürprizi var: Dublin Crust, 10 yıl önce dağılan ve üyeleri farklı yönlere savrulmuş punk grubu Crust’ın, davulcularının hapisten çıkmasının ardından son bir konser için yeniden bir araya gelmesini konu alıyor. 1 Eylül’de İrlanda’da gösterime giren, adını The Irish Spirit’in başkenti Dublin sokaklarından alan bu film; İngiltere’deki Swindon Film Festivali’nde En İyi Film seçilmenin yanında İrlanda’nın Underground Film Ödülleri’nde En İyi Bağımsız Film seçildi.

IMDb

My Sailor, My Love

youtube play youtube play

yön. Klaus Harö | Mayo bölgesinin açıklarındaki, İrlanda’nın en güzel adalarından Achill Adası’nda geçen My Sailor, My Love, Finlandiya sinemasının en önemli yönetmenlerinden Klaus Harö’yü İrlanda’da konuk ediyor. Film, emekli bir kaptan olan babası için endişelenmeye başlayan kızının ona bir bakıcı tutmasıyla başlıyor. Doğası gereği başta her türlü yardımı reddeden yaşlı adam; yavaş yavaş hizmetçisiyle özel bir bağ kurmaya, kalbini sevgiye ve sevilmeye açıyor. Aşka ikinci bir şans vermenin anlamına dair bu film, Chicago Film Festivali’nde İzleyici Ödülü kazandıktan sonra ABD’de 22 Eylül’de gösterime girdi.

IMDb

Four Mothers

İrlanda sineması - four mothers

yön. Darren Thornton | 2017’de hem İrlanda Akademisi hem de İrlanda eleştirmenleri tarafından yılın en iyi filmi seçilen A Date for Mad Mary‘nin yönetmeni Darren Thornton, komedi ve dramayı iç içe geçiren bir aile filmiyle geri dönüyor. Four Mothers, Dublin’de kaotik bir hafta sonu boyunca üç eksantrik kadına ve kendi annesine bakmak zorunda kalan bir romancının yaşadıklarını konu alıyor. Filmdeki yaşlı kadınlardan birini İrlanda sinemasının duayen oyuncularından Fionnula Flanagan canlandırırken, başrolde Adam Fergus yer alıyor.

IMDb

Apocalypse Clown

youtube play youtube play

yön. George Kane | Apocalypse Clown, bir kıyamet komedisi. Filmde, başarısız palyaçolardan oluşan bir kumpanya ve hırslı bir muhabir, gizemli bir astronomik olayın dünyayı anarşiye sürüklemesinin ardından kaotik bir kendini keşfetme macerasına atılıyorlar. Galway Film Festivali’nde En İyi İrlanda Filmi seçilen ve Britanya’da 1 Eylül’de gösterime giren bu komedide, Crashing ve Inside No.9 gibi dizilerle tanınan yönetmen George Kane’in imzası var.

IMDb

Foe

youtube play youtube play

yön. Garth Davis | Son olarak, İrlanda yapımı olmasa da İrlanda’nın yeni nesil oyuncularından iki yıldızı buluşturduğu için listemize girmeyi hak eden bir film var: Foe. Saoirse Ronan ve Paul Mescal’in başrollerini paylaştığı Foe, nesillerdir ailelerine ait olan gözlerden uzak bir araziyi işleten genç bir çiftin davetsiz bir yabancının kışkırtıcı bir teklifle kapılarına gelmesinin ardından kargaşaya sürüklenen hayatlarını mercek altına alıyor. Britanya ve İrlanda’da 20 Ekim’de gösterime girecedk,Filmin dünya prömiyeri 30 Eylül’de New York Film Festivali’nde gerçekleşti.

IMDb