Avrupa’nın birçok köşesinde olduğu gibi, İrlanda’nın irili ufaklı birçok kentinde de kışın gelmesi ve Noel’in yaklaşmasıyla sokaklarda, meydanlarda Noel pazarları kuruluyor. Renkli yılbaşı süsleri, hediyelik eşyalar, tarçın ve muskat kokusunun birbirine karıştığı birbirinden lezzetli tatlılar, sıcak içecekler, oyunlar ve eğlenceler… Tüm bunlar Noel pazarlarının geleneksel renkleri, tatları ve kokuları olsa da, İrlanda’nın farklı kentlerindeki Noel pazarları, bazı ufak karakteristik özellikleri ve atraksiyonlarıyla birbirinden ve Avrupa’daki örneklerinden farklılaşıyor. Yol sizi İrlanda’nın hangi noktasına götürürse götürsün, The Irish Spirit‘in yeşilinin kırmızıyla buluştuğu bu Noel pazarları, size o aradığınız yılbaşı ruhunu yaşatacak.

Dublin’deki Noel Pazarları

Christmas at the Castle

dublin noel pazarları - castle
Christmas at the Castle | visitdublin.com

Her yıl sadece iki hafta süresince ziyaret edilebilen Dublin Kalesi Noel Pazarı, adı üzerinde, şehrin tarihi kalesinin içinde kuruluyor. Işıl ışıl yüzlerce çam ağacı ile çevrelenen pazar yerin, yılbaşı coşkusunu Orta Çağ atmosferinde yaşamanızı sağlarken, atlıkarıncası ve standlarıyla dopdolu bir gün geçirmenizi sağlıyor. 

Mistletown Market

Mistletown Market | mistletown.ie

Kışın üşüyenlerden ve kapalı mekanları tercih edenlerdenseniz, Mistletown Noel Pazarı tam size göre. Smithfield’deki sebze-meyve halinde Aralık ayı boyunca kurulan pazarda yetmişten fazla stand oluyor. Özellikle çocuklarınızla ziyaret edecek bir Noel pazarı arıyorsanız da çok iyi bir seçenek olan Mistletown Noel Pazarı, atlıkarınca ve birçok panayır yeri atraksiyonu, bando, koro ve okul gruplarının performanslarıyla çocuklar için oldukça çekici.

Dún Laoghaire Christmas Market

dublin noel pazarları - Dún Laoghaire
Dún Laoghaire Christmas Market

Dublin’deki Noel pazarları arasında öne çıkan, ne yazık ki pandemiden beri kurulmayan, fakat geçtiğimiz yıllarda her yıl kasım ayının son cumartesi günü kurulup 23 Aralık’a kadar açık kalan The Dun Laoghaire Christmas Market. Şehrin hem en uzun süredir devam eden hem de en uzun süre sokaklarda kalan Noel pazarı olan Dun Laoghaire pazarı, küçük şaleler şeklinde tasarlanmış standlarını şehrin en özel hediyelik ve yiyecek-içecek dükkanlarının pop-up’larıyla dolduruyor. Pazarın en önemli özelliği ve alametifarikası ise dönme dolabı – bu dönme dolap sıradan bir dönme dolap değil: Ünlü Grease filminde kullanılmış dönme dolabın ta kendisi!

İrlanda’daki Noel Pazarları

Winterval, Waterford

irlanda noel pazarları - waterford
Winterval | winterval.ie

İrlanda şehirleri arasında en eskisi Waterford, sadece İrlanda’nın değil, tüm dünyanın en görkemli Noel kutlamaları serisinden birine ev sahipliği yapıyor: Winterval adlı bu festival kapsamında, kentin üç ayrı noktasında (Georges, Gladstone ve O’Connell caddeleri) kurulan Noel pazarları da tabii ki bunun önemli bir parçası. Ayrıca kenti dolaşan bir Noel treni, The Quay’de kurulan buz pateni pisti, George’s Court AVM’deki Elf Atölyesi ve Waterford Quay’deki 32 metre yüksekliğindeki dönme dolap Waterford Eye da sizi bekleyenler arasında.

Galway Christmas Market, Galway

irlanda noel pazarları - galway
Galway Christmas Market | theghotel.ie

Galway City’deki Eyre Meydanı’nda kurulan Galway Noel Pazarı, hem yetişkinlere hem de çocuklara yönelik birçok etkinlik ve atraksiyonla Noel ruhunu pekiştiriyor: Konserler, dönme dolap, kukla şovları, masal saatleri ve Santa Express adlı tren, sosislilere, pretzellere ve hamurişlerine, hediyelik eşya ve süslere eşlik ediyor. Üstelik göz kamaştırıcı ışıklandırmalarıyla geceleri bambaşka bir ortam yaratan ışıklı bahçe, fotoğraflarınız için inanılmaz bir atmosfer sunuyor.

Limerick Milk Market Christmas, Limerick

irlanda noel pazarları - limerick
Limerick Milk Market Christmas | milkmarketlimerick.ie

Limerick şehrinin son yıllardaki en hareketli noktalarından olan, kısa bir süre önce restore edilmiş pazar yeri Milk Market, kış aylarında, bugünlerdeki en hareketli noktalarından biri olan Milk Market; kısa bir süre önce restore edilmiş bir pazar yeri, aralık ayı boyunca bir Noel pazarına ev sahipliği yapıyor. Ay boyunca yiyecek-içecek, sanat ve vintage/antika ürünlere odaklanan farklı konseptlerle dönemsel olarak değişiklik gösterse de, tüm ayın ortak noktası Noel ruhunun yaşatmak oluyor.

Glow, Cork

irlanda noel pazarları - cork
Glow | irishexaminer.com

Cork’un Glow Cork adıyla da bilinen Noel şenliği, Grand Parade ve Bishop Lucey Park’ta kurulan iki Noel pazarından oluşuyor. Sokaklara taşan standlardan süs, hediyelik eşya ve yiyecek-içecekleri satın alabilir, bir diğer ikonik dönme dolabı da bu pazarda bulabilirsiniz.