14. İstanbul Bienali tüm şehri heyecanı içine sarmışken,İstanbul Modern’de bienale paralel film gösterimleri de başladı! 4 Ekim’e kadar sürecek olan gösterimler hafta sonu ve perşembe günleri gerçekleşiyor.

hhh_1676_4615333

Sinema programı dört farklı bölüm altında şekillenmiş: Ekolojik Kurgular,Denizler Altında,Hayatta Kal ve Kıyıdakiler.

Gösterim programını incelediğimde benim ilk başta gözüme çarpan filmler şunlar oldu:

Yarindan-Sonra-filmi-izle

Ekolojik Kurgular | The Day After Tomorrow (Yarından Sonra)

Los Angeles’ta şehrin dört bir yanını saran dev kasırgalar, Tokyo’da yağan dolu, metrelerce yükseklikte dalgalar, eriyen buzullar… Hepsini önceden tahmin eden Jake’in tahminlerinden bile büyük bir felaket kapıdadır. Kuzey Atlantik’te değişen suyun akıntısı, eriyen buzulların kutuplardan okyanusa karışan suları teorisini öne süren profesör Jake Hall’un ise tedbir alınabilmesi için bunu herkese kanıtlaması gerekmektedir. Oğlu Sam ise iki arkadaşı ile birlikte okulun bilgi yarışması için New York’tadır. Zorlu iklim koşulları yüzünden uçak ve tren seferleri iptal olunca, Sam ve arkadaşlarını zorlu bir eve dönüş yolu beklemektedir. 2004 yapımı filmin başrollerinde şimdilerde yıldızı daha da parlayan oyuncu Jake Gyllenhaal var. Babası rolünde ise Dennis Quaid’i görmekteyiz.

abyss

Denizler Altında | The Abyss (Derinlik Sarhoşluğu)

Nükleer bir denizaltının batmasından sonra onu bulmak için görevlendirilen bir grubun başından geçenleri konu ediniyor film. Başrolünde Ed Harris ismini duyunca izlenecek filmler arasına girdi benim için. The Way Back, Gone Baby Gone, The Hours, A Beautiful Mind ve daha birçok filmden aşina olduğumuz bir oyuncu… Yönetmenliğini ise Titanic, Terminator ve Avatar gibi unutulmaz filmlere imza atmış James Cameron yapıyor. Harika bir görsel şölenin olacağından hiç şüphem yok.

Ponyo.full.332292

Denizler Altında |  Gake no ue no Ponyo (Küçük Deniz Kızı Ponyo)

Henüz benim de izlemediğim filmin çekiciliği animasyon alanında usta yönetmen Hayao Miyazaki’nin imzasını taşıyor olmasından kaynaklanıyor.

Bu filmlerden The Abyss’i 19 Eylül ve 3 Ekim’de, Ponyo’yu 17 Eylül ve 1 Ekim’de İstanbul Modern Sinema’da izleyebilirsiniz.

JG, Nummer Veertien, Home (Numara On Dört – Ev)  ve L’homme Atlantique (Atlantik Adamı) ekoloji, su ve doğa kavramlarını farklı çekim teknikleri ve bunu destekleyen senaryonun derinliği ile izlenebilecek filmler arasında.

Sanatçı filmlerinin de bulunduğu gösterim programını daha detaylı incelemek isterseniz:

program2_1676_5072562

Tuzlu Su temalı 14. İstanbul Bienali devam ederken eş zamanlı olarak İstanbul Modern Sinema’ya ekim başına kadar uğranmalı!