Tüm İKSV festivallerinin öncüsü olan İstanbul Müzik Festivali, bu yıl 31 Mayıs – 27 Haziran tarihleri arasında 42. kez düzenlenecek. Festivalin teması, programı ve ödüllendireceği sanatçılar bugün düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Biletler ise 8 Şubat Cumartesi günü satışa çıkıyor.

yesim gurer oymak

muzikafis_201442. İstanbul Müzik Festivali’nin teması, “Doğanın Şarkısı” olarak belirlenmiş. Festival direktörü Yeşim Gürer Oymak, müziğin en büyük ilham kaynaklarından biri olan doğanın gücüne yer vermek istediklerini söyledi. Bu da, festival boyunca doğayı tasvir eden birçok eserle karşılaşacağımız anlamına geliyor. Yani, 31 Mayıs’taki Açılış Konseri’nde çalınacak ilk eserin Ahmet Adnan Saygun’un “Bir Orman Masalı” eseri olması tesadüf değil… Festival kapsamında 26 etkinlik gerçekleşecek ve 800’e yakın yerli ve yabancı sanatçı konuk edilecek.

Festivalin bu yılki Onur Ödülü, değerli piyanistimiz Gülsin Onay‘a, Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise yaşayan en büyük orkestra şeflerindenbiri olan Zubin Mehta‘ya takdim edilecek.Gülsin Onay ödülünü festivalin 31 Mayıs’taki Açılış Konseri’nde, Mehta ise 21 Haziran’da Aya İrini’de gerçekleşecek L’arte del Mondo & Xavier de Maistre konserinde alacak.

gulsin onay

Festivalin son yıllardaki en önemli özelliklerinden biri haline dönüşen eser siparişleri bu yıl da sürüyor: Rus besteci Alexander Raskatov‘un bestelediği “Crying in the Wilderness” adlı eserin dünya prömiyeri 13 Haziran Cuma gecesi Aya İrini’deki konserde yapılacak. Konserde aynı zamanda bestecinin iki konçertosunun da Türkiye prömiyeri gerçekleşecek. Festivalin siparişi olan ikinci eser ise Fazıl Say’a Sait Faik Abasıyanık’ın ölümünün 60. yılı nedeniyle sipariş edilen “Sait Faik’i Hatırlamak” adlı eser. Özen Yula’nın yazıp sahneye koyduğu, Fazıl Say, Borusan Quartet, Derya Türkkan (kemençe), Hakan Güngör (kanun), Aykut Köselerli (vurmalı çalgılar), Birsen Tezer (vokal), Serenad Bağcan (vokal), Demet Evgar (anlatıcı), Songül Öden (anlatıcı) ve Esra Bezen Bilgin’i (anlatıcı) buluşturacak bu çok özel proje 25 Haziran‘da Sait Faik Abasıyanık’ın yaşamının büyük bir kısmını geçirdiği Burgazada’da, 26 Haziran‘da ise Zorlu Center PSM’de sahnelenecek.

fazil_say

Festivalde bu yılki önemli konukları arasında Christian Vásquez yönetimindeki Venezüella Teresa Carreño Gençlik Orkestrası, Sinfonia Varsovia, BİFO, İDSO gibi orkestralar ve Nelson Freire (piyano), Piotr Anderszewski (piyano), Julian Rachlin (keman), Gautier Capuçon (çello), Yuja Wang (piyano), Pepe Romero (gitar), Xavier De Maistre (arp) gibi sanatçılar yer alıyor.

Bu yıl “Pazar Klasikleri” başlığ altında 3 ücretsiz konserin de gerçekleşeceğini, bu konserlerin festivalin temasına uygun bir şekilde seyirciyi ve müziği doğayla buluşturmak adına park ve bahçelerde düzenleneceğini de ekleyelim. Bu konserler 8, 5 ve 22 Haziran’da Maçka Cumhuriyet Parkı, SSM Bahçesi ve Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde…

festival genç solistini sunar

Festival Genç Solistini Sunar” projesi de, keman ve çellonun ardından bu yıl piyano ile devam ediyor. 7 Haziran Cumartesi gecesi İş Sanat’taki konserde yarışmanın kazananı olan genç soliste Hakan Şensoy yönetimindeki Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası eşlik edecek. Yarışma başvurularının 7 Mart’a dek devam ettiğini hatırlatalım.

 

Emre Eminoğlu’nun İstanbul Müzik Festivali direktörü Yeşim Gürer Oymak ile yaptığı röportajı buradan okuyabilirsiniz…

muzik_logo

 

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Sait Faik Abasıyanık, Özen Yula isimlerini bir arada görünce kendimden geçtim. Fazıl Say’ın bestesini merakla beklemekle birlikte, Birsen Tezer ve Serenad Bağcan vokalleri ve özellikle Demet Evgar ve Esra Bezen Bilgin’i oyunlarında canlı izlemiş bir izleyici olarak Haziran ayını beklemek, hayal kurmak… Hem de Burgaz’da! Harika bir haber.

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?