İstanbul Müzik Festivali… Elli yıllık tarihiyle İKSV’nin en köklü etkinliği, öte yandan tüm İKSV festivallerinin öncüsü. Benim için de, ta ilkokul yıllarımdan beri, vazgeçilmez ve özel bir deneyim. Festival yarım asırlık oluyor bu yıl, seçtiği tema da tıpkı adının başına koyduğu 50 sayısı kadar özel ve ikonik: “İstanbul”. İstanbul’un renklerinin, İstanbul’un seslerinin klasik müzikle kesiştiği noktalara, notalara ve hislere yoğunlaşacak festival 6-24 Haziran tarihleri arasında gerçekleşiyor.

50. İstanbul Müzik Festivali

Ellinci yıl gibi özel bir yılda festivalle özdeşleşen mekanlardan Aya İrini’nin halen restorasyonda olması, dolayısıyla festival programında olmaması üzücü. Fakat İstanbul Müzik Festivali, aralarında Atatürk Kültür Merkezi, Fransız Sarayı, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, SSM, Cemal Reşit Rey Konser Salonu ve Süreyya Operası gibi önemli mekanlardaki konserlerle dopdolu geçecek. Üç hafta boyunca İstanbul’da dinleyeceğimiz sanatçı ve topluluklar arasında, Deutsches Symphonie Orchester Berlin, Amsterdam Sinfonietta, Tekfen Filarmoni Orkestrası ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası gibi önemli topluluklar ve Anna Prohaska, Gautier Capuçon, Fazıl Say ve Alice Sara Ott gibi yıldız solistler yer alıyor.

Geçtiğimiz 50 yıl süresince şehrin kültürel hafızasında büyük yer edinen İstanbul Müzik Festivali, bu önemli kutlama yılında temasını İstanbul’a, zengin tarihi boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapmış ve nice santçıya ilham vermiş bu güzel ve özel şehre adıyor. İsmini, enerjisini ve sinini dünyanın bu en büyülü şehrinden alan festival, 50. programında İstanbul’un çoksesli, çokdilli, çokkültürlü yapısına adanan, zaman zaman geçmiş festivalleri de anımsatan özel projelere ve repertuvarlara yer verecek.

Efruz Çakırkaya, festival direktörü
Tekfen Filarmoni Orkestrası | Fotoğraf: Fatih Pınar

Programda ayrıca Yıldız Parkı ve Fenerbahçe Parkı’ndaki ücretsiz Hafta Sonu Klasikleri konserlerinin de bulunduğunu unutmayın!

İstanbul Müzik Festivali Önerileri

İstanbul Müzik Festivali‘nin açılış konseri her daim listenizde olmalı zaten; bunun dışındaki seçenekler arasından seçim yapmanızı kolaylaştıracak birkaç öneriyi de aşağıda bulacaksınız.

İstanbul Müzik Festivali Açılış Konseri

Tekfen Filarmoni Orkestrası & Kirill Gerstein | 6 Haziran, Atatürk Kültür Merkezi Konum

Kirill Gerstein | Fotoğraf: Marco Borggreve

Günümüzün yıldız piyanistlerinden biri olan Kirill Gerstein, festivalin ellinci yıl açılış konserinin konuğu oluyor; 2019’dan bu yana festivalin Açılış Konseri Orkestrası görevini üstlenen Tekfen Filarmoni Orkestrası ise şef Aziz Shokhakimov yönetiminde piyaniste eşlik ediyor. Konser programındaysa klasik müziğin dününü ve bugününü bağlayan üç eser var: Ferit Tüzün‘ün Nasreddin Hoca eseri, Çaykovski‘nin 1 no’lu Piyano Konçertosu ve Bernstein‘ın Batı Yakasının Hikayesi’nden Senfonik Danslar.

Detaylı bilgi…

İstanbul Müzik Festivali Önerileri

Yeni başlayanlar için…

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası & Gautier Capuçon | 12 Haziran, Atatürk Kültür Merkezi Konum

Gautier Capuçon | Fotoğraf: Anoush Abrar

Klasik müzik dinlemeye alışkın değilseniz, İstanbul Müzik Festivali’ni bahane ederek bir klasik müzik konseri izlemek istiyorsanız ve programdan sizi zorlamayacak, tadı damağınızda kalacak tek bir konser seçmek istiyorsanız, o konser bu konser. Çünkü Türkiye’nin değerli orkestralarından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, bu konserde her dünyaca ünlü bir solistle, çellist Gautier Capuçon‘la bir araya geliyor. Konserin programında ise klasik müzikle yeni tanışanları yormayacak, temposu yüksek üç eser yer alıyor: Cemal Reşit Rey‘in Enstantaneler (Senfonik İzlenimler) eseri, Elgar‘ın Mi Minör Keman Konçertosu ve benim en sevdiğim senfonilerden olan, Dvořák‘ın “Yeni Dünyadan” başlığıyla da anılan 9. Senfoni‘si.

Detaylı bilgi…

Baroktan şaşmayanlar için…

Musica Sequenza: “Rameau à la Turque”| 24 Haziran, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Konum

Musica Sequenza | Fotoğraf: Daniel Mulder

İstanbul Müzik Festivali, daima barok repertuvarına da birkaç konserlik bir yer ayırır, ben de genellikle aralarından birini mutlaka programıma eklerim. Bu yılki tercihim, nasıl olduğunu anlamasam da son bir yıl içinde keşfettiğim bir barok dönem bestecisi olan Jean Philippe Rameau‘nun eserlerini Türk müziğiyle kesiştiren bir konser. Musica Sequenza’nın “Rameau à la Turque” projesi, barok müziğin mimarlarından olan Parisli besteci Jean-Philippe Rameau’nun Les Indes galantes’i, bu yıl festivalin de temasını belirleyen İstanbul’un saray bestecisi Tanburi Mustafa Çavuş’un eserleriyle buluşuyor. Farklı kültürlere ait geleneksel müziklerin klasik Batı müziğiyle buluşmaları beni hep heyecanlandırır – söz konusu buluşma tarihi bir mekanda, sevdiğim bir eserin üzerine kurulu bir proje olduğundaysa heyecanım daha da artıyor haliyle…

Detaylı bilgi…

İlk olmak isteyenler için…

BİFO ile Bir Prömiyer: Tan Dun | 22 Haziran, Atatürk Kültür Merkezi Konum

Tan Dun

Son yıllarda eser siparişleriyle çağdaş klasik müziğe katkı sağlayan İstanbul Müzik Festivali’nin bu yılki iki siparişinden biri, dünyaca ünlü şef ve besteci Tan Dun’a verilmiş. Festivalin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün de takdim edileceği besteci Tan Dun‘un bestelediği, İstanbul Müzik Festivali, New Century Oda Orkestrası, Odessa Classics Festivali ve Borusan Sanat ortak siparişi olan, keman, piyano, yaylılar okrestası ve vurmalılar için İkili Konçerto eserinin Türkiye prömiyeri, Tan Dun‘un yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası‘nın eşlik edeceği keman sanatçısı Daniel Hope ve piyanist Alexey Botvinov‘un yorumuyla bu konserde gerçekleşecek. Öte yandan sadece klasik müziğe değil sinemaya da tutkun bir dinleyici olarak, Crouching Tiger, Hidden Dragon olmak üzere birçok film müziğinin de bestecisi olan Tan Dun‘u ve eserini canlı dinlemek için sabırsızlanıyorum.

Detaylı bilgi…

Klasik müziğin ötesinde bir deneyim için…

ECHOES OF LIFE “Yaşamdan Yansımalar” Alice Sara Ott | 16 Haziran, Cemal Reşit Rey Konser Salonu Konum

Alice Sara Ott | Fotoğraf: Pascal Albandopulos

Alışıldık klasik müzik konserlerinden fazlasını arıyorsanız, disiplinlerarası bir deneyim yaşamak istiyorsanız aradığınız konser bu. Klasik müziğin en yaratıcı isimlerinden ve günümüzün yıldız solistlerinden biri olan Alice Sara Ott, son albümü Echoes of Life ile aynı adı taşıyan bu projeyle festivale konuk oluyor. Echoes of Life, sanatçının müzik yaşamının, yaşam yolculuğuna yansımalarını içeriyor – Chopin‘in Op.28 Prelüdler‘inin etrafında inşa edilen, Ligeti‘den Takemitsu‘ya, Pärt‘tan Ott‘un kendisine ait yapıtlarla gelişen bu büyüleyici çalışma, kişisel deneyimin sanatsal deneyimle birleştiği, kesiştiği yaratıcı ve etkileyci bir çalışma. Resitale, Mimar Hakan Demirel‘in izleyiciyi kendi sanal yolculuğuna çıkaran ve tamamen özgün bir konser deneyimi yaratmayı amaçlayan dijital video yerleştirmesi eşlik ediyor.

Detaylı bilgi…