Bu sene yedincisi düzenlenen LGBTİ+ Onur Haftası sergisi, nerdeen nereye ismiyle, Gözde İlkin, İlhan Sayın, Şafak Şule Kemancı ve Sena Başöz’den oluşan seçici kurulun 34 başvuru arasından seçtiği 13 işle, Boysan Yakar’ın Harbiye Üftade Sokak’taki evinde gerçekleşiyor. Geçtiğimiz Eylül ayında kaybettiğimiz Mert Serçe, Boysan Yakar ve Zeliş Deniz anısına düzenlenen sergide Boysan Yakar’ın kendi işlerine de yer veriliyor.

nerdennereye1

Oldukça duygusal bir sergi bu seneki “nerdeen nereye“; nedeni kesinlikle serginin mekanı. Boysan’ın Evi ailesinin kararı ile Boysan’ın adını yaşatmak için derneklerin aktif şekilde kullanımına açık bir ev haline getiriliyor. Boysan, Zeliş ve Mert’e ithaf edilen sergide bu sene 14 çalışma sergileniyor. Kısa bir sürede toplanan başvurulardan seçilen sanatçılar; Ahmet Rüstem Ekici, Can Akgümüş, Cemal Akyüz, Reyhan Berre Peker, Ceren Saner, Çiğdem Menteşoğlu, Efe Songun, Ekim Acun, Elif Tekneci, Fikret Karaman, Hıdır Durman, Gülşah Akdemir, Öykü Topal ve Rüzgar Buşki.

nerdennereye
13393970_514877928706724_5196288273398214422_n

Sergide fotoğraf, video, yerleştirme, resim, baskı gibi farklı teknikler altında çalışmalar var. Fikret KaramanEmbroider Soldier, Embroider! ve Bubble komutlu video çalışmaları, bol çiçekli ev içerisinde kuş sesleri ile rüya gibi başka bir askeri boyuta geçiriyor izleyiciyi. Minimal kurgusu ile kesinlikle sergi bitmeden gidip izlenmeli. Elif Tekneci, Boysan’ın evinde var olan sarı simli topuklu ayakkabıya gönderme yaptığı çalışması ile ev ile oldukça dokunaklı bir bağ kuruyor. Ceren Saner siyah beyaz uzun pozlama tekniği ile ürettiği liquids isimli serisinde izleyiciyi özel bir ana hapsederek baş döndürücü anısı ile bir sırrı paylaşıyor. Can Akgümüş‘ün siyah boşluktaki çıplak bedenleri bireysel bir hapsoluş hissi uyandırıyor bende. Çerçevelerin oluşturduğu sınır ile izleyici olarak yalın ve yalnızlık gibi kelimeler dönüyor kafamda.

20160620_190406
20160620_192824
20160620_190126

Sergide benim de bir çalışmam sergileniyor. Daha önceki evlilik eşitliği üzerine yaptığım çalışmamın devamı olan davetiyeler serisi, Yiğit isimli bir karakterin sünnet, nişan ve evlilik kurgusu üzerinden ailenin varlığını sorguluyor. Boysan’ın odasında ise kendi çalışmalarını ve fotoğraflarını göreceksiniz.

nerdeen_nereye_sergisi_2

Sergideki işler kadar etkileyici diğer şey kesinlikle serginin mekanı. Eğer 26 Haziran’a kadar vaktiniz olursa mutlaka uğrayın. Nerdeen Nereye ekibinin samimiyeti evin her yerine sindiği için hem Boysan gibi harika bir insanın özel dünyasına girecek, hem de kendi evinizde gibi hissedeceksiniz. Metin, Enes ve emeği geçen herkes, iyi ki varsınız!

Hayatın Sesi kanalının Bi Sergi programı videosunu izleyerek sergi hakkında daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz:

Sergi 20 Haziran Pazartesi günü saat 19:00’da açıldı ve 26 Haziran Pazar gününe kadar saat 13.00 – 18.30 arası ziyaretçiye açık olacak. Adres çok kolay Harbiye Hilton Oteli’ne doğru yürüyün Üftade Sokak No:10. Kapıda Boysan’ın renkli dünyasından bir iz var; kapı zilinde yazan isim, yani Banu Alkan!