2018’e geri sayım başlamış, sonbahara damgasını vuran İstanbul Bienali kapılarını kapatmışken, birçok müze, sanat alanı ve galeri yeni sergileri için hazırlıklara başladı bile…

İşte bu kışın kaçırılmayacak sergileri:

***

Aralık 2017 Sergiler

Bana Bak! @ Pera Müzesi | 07 Aralık 2017 – 04 Mart 2018

Pera Müzesi, 15. İstanbul Bienali’ne ev sahipliği yaptıktan sonra iki dikkat çekici sergiyle birden sezona devam ediyor. Bunlardan ilki, Barselona merkezli şirket La Caixa’nın çağdaş sanat koleksiyonundan derlenen “Bana Bak!” sergisi. Resim, fotoğraf, heykel ve video eserlerden oluşan seçki, ziyaretçileri portrelerin toplumsal aynasından kendilerine bakmaya çağırıyor.

Görsel: Jean Michel Basquiat, Beast

 

Louis Kahn’a Yeni/den Bakış @ Pera Müzesi | 07 Aralık 2017 – 04 Mart 2017

Pera Müzesi’nde 7 Aralık’ta kapılarını açacak ikinci sergi ise 20. yüzyıl dünya mimarlığının önemli aktörlerinden, düşünür, sanatçı ve “mimarlık gurusu” Louis I. Kahn’ın önemli yapılarına ve sanatsal çalışmalarına odaklanıyor. Mimar ve fotoğrafçı Cemal Emden’in son birkaç yıldır belli aralıklarla ziyaret ederek belgelediği Kahn’ın yapılarına ait fotoğrafları merkezine alan sergi, Kahn’ın ilk kez Türkçe’ye çevrilen kült metinleri üzerinden onun düşüncelerini de aktarıyor.

Görsel: Louis Kahn, National Parliament of Bangladesh

 

Diana Thater: Kaçak Dünya @ Borusan Contemporary | 16 Eylül 2017 – 18 Şubat 2018

İlk kez 2017 ilkbaharında Los Angeles’daki Mistake Room’da gösterilen “Kaçak Dünya” başlıklı sergisiyle Diana Thater, kaçak avlanma tehlikesi altında yaşayan hayvanların günümüzdeki durumunu işliyor. Sanatçının yakın dönemde üretilmiş üç eserinin yanı sıra erken dönem eserlerinden bir seçkiyi de görebileceğiniz sergiyi ziyaret etmişken Borusan Contemporary’nin diğer katları arasında dolaşarak Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndaki eserleri de ofis duvarlarında görmeyi unutmayın.

Görsel: Diana Thater, Kaçak Dünya, 2017 & Gerçeklik Kadar Radikal, 2017 | Fotoğraf: Fredrik Nilsen

 

Nadar’ın Büyük Portreleri @ Fransız Kültür Merkezi | 07 Kasım 2017 – 15 Ocak 2018

Gaspard-Félix Tournachon, namıdiğer Nadar, İkinci Fransız İmparatorluğu döneminin en önemli portre fotoğrafçısı denilebilecek bir sanatçı. Fotoğrafladığı isimler arasında Delacroix, George Sand, Baudelaire, Victor Hugo, Sarah Bernhardt gibi tarihe mal olmuş ünlüler yer alıyor. Albümen kağıt üzerine kırka yakın arjentik fotoğraf baskısından oluşan sergi, Fransız Kültür Merkezi’nde sizi ünlü yüzlerle göz göze getirmeyi bekliyor.

Görsel: Nadar, Sarah Bernhardt’ın Portresi

 

Whellkom @ Pilot Galeri | 16 Kasım – 23 Aralık 2017

Daha önce DAS Art Project küratörlüğündeki sergilerde işlerine rastladığımız 1985 doğumlu sanatçı Tarık Töre, Pilot Galeri’deki ilk solo sergisi ile karşımızda. Sanatçının Whellkom başlığı altında toplanan çalışmalarının her biri, farklı zaman tünellerinden motifleri ve imgeleri tek bir çalışmada toplayarak kendi mitolojisini inşa ediyor.

Görsel: Tarık Töre, İsimsiz, 2017

 

Füreya’nın İzinde @ Sıraevler | 18 Kasım 2017 – 18 Ocak 2018

Kale Grubu’nun 60. yıldönümü vesilesiyle, Türkiye’nin ilk çağdaş seramik sanatçılarından Füreya Koral’ın bugüne kadarki en kapsamlı retrospektif sergisi Akaretler Sıraevler’de karşımıza çıkıyor. Sergi, Ayşe Kulin’in Füreya romanına da konu olan sanatçının iç dünyasını keşfetmek için çok iyi bir fırsat.

 

Atalet @ Art On İstanbul | 02 Aralık 2017 – 06 Ocak 2018

Birkaç yıl önce ilk kişisel sergisindeki hiperrealist çalışmaları hayranlıkla incelediğimiz genç sanatçı Onur Mansız, ikinci kişisel sergisi “Atalet” ile bir kez daha Art On İstanbul’da. Adını “hareketsizliği koruma ve sürdürme hali” anlamındaki sözcükten alan sergide Mansız, eserlerinde bir kez daha doku ile bedeni özne olmaktan uzaklaştırıp bir mekan haline dönüştürüyor.

 

Pastiches @ C.A.M. Galeri | 07 Aralık 2017 – 07 Ocak 2018

Pastiche, başka bir sanatçının eserinin stilini ya da karakterini taklit eden veya örnek alan görsel sanat, edebiyat, tiyatro veya müzik eseri anlamına gelen bir sözcük. Nihal Martlı’nın C.A.M. Galeri’de sergilenecek eserleri de 2004 yılından beri üzerinde çalıştığı, sanat ve edebiyat tarihine göndermelerde bulunan serilerden… Sergi Rönesans’tan 20. yüzyıl Amerikan sanatına uzanan bir yolculuk ve bol hiciv vadediyor.

Görsel: Nihal Martlı, Memorial Portrait, 2017

 

Oculus @ Galerist | 15 Aralık 2017 – 27 Ocak 2018

Yusuf Sevinçli’nin Galerist’teki ilk kişisel sergisi olan Oculus, Fransa ve Türkiye’de çekilmiş analog fotoğraflardan oluşuyor. Estetik ve şiirsel bir zekaya sahip bu fotoğraflar gerçekten var olan şeylere ve yerlere ait görüntüler olsalar da çerçevelenişi, manipülasyonu ve baskı kalitesi aracılığıyla bir hayale dönüşüyorlar.

Görsel: Yusuf Sevinçli, Ile d’Oleron, 2016

 

Misafir: Umulmadık @ Mixer | 15 Aralık 2017 – 13 Ocak 2018

Mixer, 5. yaşını kutlamak için misafirlerle bir araya gelmiş. Proje için müzik, görsel sanatlar, moda tasarımı, sahne sanatları gibi farklı yaratıcı alanlarda işler üreten isimlerin kendi disiplinlerinin dışına çıkarak işler üretmesi ve bir sergi aracılığıyla etkileşime geçmesi istenmiş. Misafierler arasında Athena grubundan Gökhan ve Hakan Özoğuz, moda tasarımcısı Dice Kayek, oyuncu Mert Fırat ve fotoğrafçı Tamer Yılmaz da var.

Görsel: Berkay Bugdan, Deus Ex, 2011

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?