Başlıktan dolayı bazı antika aşıkları alınabilirler ama bu sadece dükkanın ismi. Bu aralar pazar gibi kalabalık yerlere gidişler pandemi kısıtlamalarımıza takılınca, merkezi yerlerde her zaman açık antika dükkanlarını gezmek tek eskiyi yad etmek, eve değerli ikinci eller götürme aktivitemiz haline geldi. Ben de bu yazımda antika adına yeni bir keşfimden söz etmek istedim: Ivır Zıvır Dükkanı.

Antika
Antika | Unsplash/@CharisseKenion

Her ne kadar bazı bilgi kaynaklarına göre en az 100 yıllık olması antika dememiz için şart olarak görülse de bazıları için baktığında, kullandığında tarihin bir dönemine gitmek bir ürünü antika yapmak için yeterli. Yine kimileri “başkasının eskisi” gözüyle bakarken, kimileri “O dönem yaşasaydım komşu olup arkadaş olup derin sohbetler etmek isteyeceğim, Pera’da gezintiye çıkacağım insanların anıları” diye bakıyor.

Benim keşfim çok garip bir şekilde gerçekleşti. Öncelikle Instagram ‘keşfet’ime Fresca Living ve Things Pdx  düştü. Amerika merkezli bu antikacıların alıştığımız ağır antika anlayışından uzak, renkli ve minimal evlere de yakışacak ürünlerine aşık oldum. Hem kur hem kargo fiyatları nedeniyle sadece fotoğrafları kaydetmekle yetindim. Daha sonra bir Beşiktaş ara sokakları gezintimde Ivır Zıvır dükkanı karşıma çıktı. Pazarlarda gerek ürünlerin azlığı gerek tezgahların kısıtlı olması nedeniyle satıcılar daha az ürün sergilediklerinden ben de buna alıştığımdan bu dükkan aşırı dolu geldi gözüme. Ara rafların tüm duvarların masaların içleri üstleri ürünlerle dolu olduğundan “Özellikle bir şey aramıyorum, geçerken keşfettim bir gezeyim bakalım dedim.” savunmasına sığınıp bir yerlere çarpıp bir şeyleri kırma korkusunu da bastırarak dolaşmaya başladım.

Instagramda gördüğüm hemen her şey var bu dükkanda. Zaten antika bavullarla taşınan, göçlere konu olan şeyler olduğundan kültür, ülke dinlemiyor sanırım. Tek farkı güzel zeminlerle ve havalı anahtar kelimelerle sosyal medyada satan satıcıların aksine burada iş size düşüyor ve dikkatle gezmek gerekiyor. Mesela o bahsettiğim hesaplarda “biraz vitamin” diye paylaşılan meyve figürlerinin aynıları vardı burada, hem de neredeyse yarı fiyatına.

Ayrıca tüm eksilerine rağmen hala güzel bir Pazar aktivitesi olarak herkese önerebileceğim pazarlarda Noel baba kıyafetleri, birkaç yıla kadar gidip shot içtiğimiz mekanların bardakları antika diye sergilenirken, mağazaların daha antika aşıklarını çıldırtmayacak bir çizgisi oluyor sanırım. O yüzden ilgililerine, bir gün vakit ayırarak dolaşmasını önereceğim bir keşif bu mağaza. Rastgele yürümek diye çıktığınız yolların antika vahaları çıkması dileğiyle…

Kapak Fotoğrafı: Instagram/@ivvir_zivvir_shop

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’dan İstanbul’un 10 Antika ve Bit Pazarı