Daha yola çıktığınız anda fotoğraf makinesine sarılacağınız, her deklanşör sesinde yine çok iyi bir görsel yakaladım diyeceğiniz, yaklaştıkça heyecanlanmaya başlayıp tatilimde beni neler bekliyor düşüncelerine kapılacağınız ve ulaştığınızda enfes bir koylar bölgesi göreceğiniz yer olan Kaş’tan ve burada yapabileceğiniz etkinliklerden bahsetmek istiyorum sizlere.

Kaş
Kaş | Fotoğraf: unsplash.com/@parola

Benim için Kaş bir göz bebeği. Kaş, gördükten sonra vazgeçemeyeceğiniz bir alışkanlık yaratıyor geleni kendine bağlıyor bir nevi. İnsanın keşke burada yaşasam dediği yerlerden biri. Etkinliklere katılmayı seven insanların da ilgi odağı ayrıca. El değmemiş tabiatı, doğuştan Kaş’ta yaşayıp hala orda olan insanlarının misafirperver ve kibarlığı… Üstelik pek çok etkinlik yapılabilen ve gezilebilecek yerler bol olmasına rağmen çok da göz önünde olmayan bir yer. Gelenin kendini rahat bıraktığı belki de kendinden bile geçtiği bir kasaba Kaş. Her tatili düşündüğümde orada olmak isteği canlanıyor içimde. Ayrı bir ahengi var.

Kaş Etkinlik Rehberi

Kaş’a Gidilecek Zaman Aralıkları

Kaş ulaşım yönünden çok rahat bir yer. Otobüs otogarından şehir merkezine ulaşımınız yürüyerek 5-10 dakika sürüyor. Küçük bir kasaba olduğu için trafik yoğunluğu da yok. Her bakımdan kafanızın rahat edebileceği bir bölge. Kaş’ın en sakin olduğu zamanlar ise Ekim- Kasım ve Nisan-Mayıs ayları. Sakinlik istiyorsanız bu zaman aralığını tercih edebilirsiniz.

Kaş’ta Plajlar

Kaş Plajları
Kaş Plajları | Fotoğraf: unsplash.com/@sebulllba

Kaş’ta yapabileceğiniz etkinlikler arasında tabi ki ilk olarak en güzel plajlarında yüzmek olacak. Kaş’a gelmeden fotoğraf çekerken yakaladığınız bir poz dikkatinizi çeker, işte orası Kaputaş Plajı. İnanılmaz bir görüntüsü var. Dersiniz ki sanki birisi canlı canlı denizin rengiyle oynamış. Bu duyguyu dejavu şeklinde kaşın bir çok plajında yaşayabilirsiniz. Görüntü sizi öyle bir hale getirecek ki keşke mayoyla yola çıksaydım da arabadan direk o manzaraya atlasaydım diyeceksiniz.

Plajlar konusunda seçenekler bol diyebilirim. Denizinin içinde ve dışında taşlık olan plajı da var, çocuklu ailelere uygun kumlu plajları da var. Kaş plajlarının ilginç bir yapısı var. Şöyle ki denizinin dibinde kum yoğun olmadığı için deniz suyunun bulanık olması gibi bir durum gerçekleşmiyor. İşte bu yüzden de denizinin görsel olarak dikkat çeken bir berraklığı ve güzelliği var.

Heyecan ve Eğlence Sevenler İçin: Canyoning

Canyoning | Fotoğraf: barefootplustravel.com

Şimdi sıradaki etkinliğe geçelim. Heyecan verici etkinliklerden hoşlanıyorsanız mutlaka Canyoning yapmalısınız. Canyoning; yürüyüşler, tırmanışlar ve su göletlerine atlanan eğlenceli ve heyecanlı bir etkinlik. Ayrıca bu bölgelere devamlı turlar bulunmakta. Saklıkent Kanyonu’nu görmenizi mutlaka öneririm. Harika bir yer. Kanyonlarda trekking yapmayı sevenler zaten mutlaka ziyaret etmek isteyecektir. Yalnız unutmayın; yanınızda mutlaka bir deniz ayakkabısı ve bir de yürüyüş ayakkabısı bulunmalı. Yoksa çok zorlanacağınız bir yürüyüş olacaktır.

Müzikseverler İçin: Caz

Denizden çıktıktan sonra güzel bir duşun ardından yemek… Sonrasında ise hem kafayı dinlemek hem de çakırkeyif olmak için en güzel tercihlerden biri; caz müzik dinlemek. Kaş’ta bu tarz iki yer bulunmakta ve bunlar caz sevenlerin de rağbet gösterdiği mekanlar; Hi jazz ve Echo Bar. Bu iki mekanda da bahsettiğim ortamı yakalayabilir ve akşamınızdan çok ama çok keyif alabilirsiniz.

Doğa Yürüyüşlerini Sevenler İçin: Likya Yolu’nda Yürüyüş

Doğa ortamında yürüyüş yapmayı sevenler için önereceğim Likya Yolu mükemmel bir seçenek. Hem manzarası, hem tarih kokan kalıntıların bulunması hem de böylesine güzel bir ortamda yürüyüş yapma imkanı bulmanın size mutluluk vereceğini garanti ediyorum.

Tarihe Tanıklık Etmek İsteyenler İçin: Antik Kentler

Kaş’a aracınız ile geldiyseniz eğer o kadar çok gezilecek yerler var ki… Uzun bir zamanınızı bu bölgeye ayırmak isteyeceksiniz. Mesela Demre Kaş’a 40-45 dakika uzaklıkta, antik kentler ve mavi yengeçleri içinde barındıran hoşunuza gideceğini umduğum bir yer. Ben çok beğenmiştim. Fırsatınız olursa Kaş’ın yakınlarında bulunan bütün antik kentleri mutlaka ziyaret etmenizi öneriyorum. Öyle harika yerler ki sürekli gözünüzde canlanan anılar arasında kendilerine yer bulacaklarına eminim.

Bir de tabi ki tekne turları olmazsa olmazlar arasında. Bir çok güzel koyda yüzme şansınız oluyor. Üstelik oradaki kalıntılar hakkında tarihi bilgileri de bu tekne turlarında vermekteler.

Kapak Fotoğrafı: unsplash.com/@dogukantatar

İlginizi çekebilir: Yaprak Civan’dan Kaş Yeme-İçme Rehberi

.