Pera Müzesi ve theMagger işbirliğiyle hazırlanan yazılara 28 Haziran’a dek sürecek Tam Benlik: İngiliz Sinemasında Cinsiyet ve Kimlik programı ile devam ediyoruz!

kinky boots 1
Lola ve Müstehcen Çizmeler: Kinky Boots

Babadan kalma erkek pabuç fabrikasının işletmeyi kurtarma odaklı niş pazar arayışı müşteri olarak yine erkeklerde karar kılıyor. Ama kadın kılığındaki erkeklerde! Plastiğin, iki giy at tüketiminin zor durumlara düşürdüğü fabrika, hayat boyu kullanılacak sağlam ayakkabılar yapmadaki ustalığını erkek cüssesi kaldırabilecek göz kamaştırıcı, havalı çizmeler üretmeye yönlendiriyor. Geçişi tetikleyense Lola isminde pek sevimli bir drag queen. Kinky Boots (Müstehcen Çizmeler), Chiwetel Ejiofor’un Lola rolünde çılgınca parladığı feci eğlenceli, yürekten bir İngiliz komedisi.

Screen Shot 2015-05-30 at 21.26.05
Lola ve Müstehcen Çizmeler: Kinky Boots

Daha çok televizyon işleri ile isim yapan İngiliz yönetmen Julian Jarrold’un filmi, gerçek bir başarı öyküsünden esinlenen bir yarı kurmaca. Steve Pateman’ın Northamptonshire’deki mütevazı ayakkabı fabrikasının mücadelesi ilk önce bir BBC belgeseline konu olmuş. Sonrasında bu ilham verici öykünün sinema filmi için imzalar atılmış. Kinky Boots‘un Broadway’e sıçraması, Tony ödüllü bir müzikale dönüşmesi de filmi izledikten sonra hiç şaşırtıcı gelmeyecek. Kostümleri, şovları, şatafatlı kulisleri ile tam bir gösteri işçiliği buradaki.

Screen Shot 2015-05-30 at 21.36.47
Lola ve Müstehcen Çizmeler: Kinky Boots

Bununla birlikte Kinky Boots iç ısıtıcı bir tanıma/tanınma anlatısı da aynı zamanda. Lola’nın sahnede dertlerinden silkinmiş, rengarenk, sahne dışındaysa bin bir zorluğa direnen hayatı bir sıçrama fırsatı yakalıyor. Babasının topuklu ayakkabılarla dans ederken yakaladığı o küçük çocuk değil artık. Katılaşsın, değişsin diye zorlandığı boks idmanları da aslına bakılırsa ters tepiyor. Zaten şu hayatta ne ters tepmiyor ki! Kendi teninin altında mutlu olmaya, etrafına mevcudiyetini kabul ettirmeye yüreklendiriyor bizleri Lola, biz hanımefendileri, beyefendileri ve henüz daha ne olduğuna karar verememiş güzellikleri…

Screen Shot 2015-05-30 at 21.35.42

Kinky Boots’u 20 Haziran Cumartesi 16:00 seansında izleyebileceğiniz Tam Benlik programı 28 Haziran 2015′e kadar Pera Film’de devam ediyor.