Hayatınız bir film olsaydı, soundtrack albümü neye benzerdi? Peki bu filmden müziği çıkardığımızı hayal edelim, yine de hayatımız izlemeye değer olur muydu? Sabah gözümüzü açıp ilk kahvemizi demlediğimiz andan uykuya geçişimize kadar her saniyemiz, fonda iyi bir müziği hak ediyor. Lise, üniversite yıllarımızda mesela, durmaksızın “bize göre” olan müziğin peşindeydik. Aramızda müzik konuşur, kimselerin bilmediği o grubun yeni albümünü herkesten önce ezberlerdik. Sonra yavaş yavaş ana akım platformların algoritmasına bıraktık hayatımızın soundtrack albümünü. Hala aynı biziz aslında ve birbirimizi çok iyi tanıyoruz. Yalnızca nerede buluşacağımızı, birbirimizi nerede bulacağımızı bilmiyorduk. Literal Radio ile tanışana kadar! Yazıyı okurken arka planda yeni radyomuzu açalım mı?

“Sadece bir radyo değil, benzer zihinlerden oluşan bir topluluk”

Özlem duyduğumuz ritim için nerede bir araya geleceğimizi artık biliyoruz; benzer zihinlerin aynı yerde dalgalandığı Literal Radio yayına başladı. Literal Radio; soul, jazz, funk, r&b, modern jazz ve electronica ağırlıklı seçkisiyle seslenerek iyi müzikle şehrin kalabalığında bizi birbirimize bağlıyor. Çok mutluyuz çünkü itiraf edelim, ne zamandır arabaya bindiğimizde elimiz hep aynı şarkılara gidip duruyordu. Trendler arasında deneme yanılma yapmakla vakit kaybetmek istemez olmuştuk. Şehrin temposu içinde tam bize göre olan müziği bulup, çalma listeleri oluşturup her daim güncel tutmak ise tam bir emek işiydi. Artık bir sonraki şarkıda tadım kaçar mı endişesi yaşamadan tüm günümüze eşlik edebilecek, kulaklığımızı paylaşmak isteyeceğimiz kürasyona sahip bir mecramız var. Yapmamız gereken tek şey ise, play tuşuna basmak.

Neler var?

Ansızın Stevie Wonder’dan Another Star, KAYTRANA’dan 10% veya Bruno Mars ve Anderson. Paak iş birliklerinden doğarak ruha funky tınılar kazandıran şarkılara rastlayabileceğimiz Literal Radio’da kendimizi seçkilere bırakırken kulağı bizim kulağımıza aşina birileriyle aynı yerde olduğumuzu ve oraya ait olabileceğimizi biliyoruz. Siz de her yerde olanın değil, iyi müziğin peşinden gitmek için yola koyulanlardansanız Literal Radio’da incelikli müzik zevkinize ayrılmış özel bir yer her zaman var. 

Nasıl dinlerim?

Literal Radio; Karnaval.com, Karnaval IOS, Android uygulamaları ve houseofliteral.com üzerinden kolaylıkla dinelenebiliyor. Radyoya girdiğiniz anda sizi bir haftalık program karşılıyor, günün her saat dilimi ise incelikle birbirinden ayrılmış:

Breakfast Club ile başlayan günü, Coffee Break, hafta içi Weekday Groove ve Legacy, hafta sonu Urbanoize ve Week-end Groove, Audio Architecture ve nihayetinde Offbeats ile tamamlayabilirsiniz. 24 saat boyunca kesintisiz müzik, hem de ‘iyi müzik’.

Plana uymak istemezseniz de Literal Radio’nun hazırladığı ve kategorilere ayırdığı çalma listelerine tek tuşla ulaşabiliyorsunuz. Biz bu aralar “Sundazed” listesinden çıkamıyoruz, malum yaz. Akşam arkadaşlarla toplandığımızda ise herkesi yükseltmeyi başaran listeleri “Discotheque” iyi ki var!

Motivasyonunu “daha iyiye özlem duyan, benzer zevklere sahip insanları müziği etrafında bir araya getirme arzusu” olarak belirten Literal’in kurucusu ise Promoqube’ten tanıdığımız Korhan Kurt.  Promoqube’den ayrıldıktan sonra  hayata geçirdiği daha iyi müzik, daha iyi içerik ve daha iyi seçkiler için karnı zil çalanların aidiyet duygusuyla hareket ettiği Londra merkezli topluluk markası Literal, ilk projesi Literal Radio ile daha iyisini arayan müzikseverlere sesleniyor. Ne dinlemeyi seveceğimizi bilen ve hayatımızın arka fonunu gözü kapalı emanet edebileceğimiz bir arkadaşımız gibi. Duyuyor musunuz?