TikTok’ta bazı Z kuşağı kullanıcılar tabuları yıkıyor! Yıllarca mükemmeliyetçilik baskısı altında yetiştirilen Y kuşağının aksine, Z kuşağı içinde bulunduğu durumu daha çabuk kabul edip açığa vurabiliyor. Örneğin arkadaşlarıyla çıktığı bir yemekte menüde en ucuz seçeneği arayarak içinden hesabı “Alman Usulü” ödemeyi dileyerek strese girmiyor ve açıkça parasının yeterli olmayacağını söyleyebiliyor. Buna da “Loud Budgeting” yani bağırarak tasarruf deniliyor! Ama işin aslı bu kadar özgürlükçü mü dersiniz?

loud-budgeting
Loud Budgeting | Fotoğraf Kaynağı: Esra Saruhan/Canva.com

Sessiz tasarruf bitti ve “loud budgeting” devrede! Bu kelime tam olarak ne anlama geliyorsa, TikTok kullanıcısı Lukas Battle tarafından Aralık ayında ortaya atıldı. “Loud budgeting, 2024 için tanıttığım yeni bir kavram,” dediği bir videoda, şu an 1.5 milyon görüntüleme sayısını aşan bir video, “Yeterli param yok. Harcamak istemiyorum” anlamına geliyor. Lukas Battle’ın yayınladığı ilk videoda, kullanıcı bütçe stratejilerini adeta bir konser performansı gibi sunarak, izleyicilere mali başarılarına haykırarak ilham verdi. Bu dramatik yaklaşım, diğer TikTok kullanıcılarının dikkatini çekti ve kısa sürede “loud budgeting” akımı doğdu.

Akım, finansal başarıları yüksek sesle paylaşmanın, takipçilere ilham vermenin ve bir topluluk oluşturmanın bir yolunu bulmuş gibi görünüyor. Kısa sürede, birçok “TikToker” bu trende katılarak bütçe konuşmalarını daha dramatik ve eğlenceli hale getiriyor, izleyicileriyle etkileşimde bulunuyor ve finansal hedeflerini paylaşıyor. Böylece, ‘loud budgeting’ akımı, finansal konuşmaların sadece bilgi verici olmanın ötesinde bir eğlenceye dönüşmesiyle TikTok sahnesinde fırtınalar estirmeye başlıyor.

loud-budgeting-1
Fotoğraf Kaynağı: Esra Saruhan / Canva.com

Lukas’a göre bu hareket cimriliğe yapılmış bir güzelleme değil aksine zenginlerin “asil duruşu” olarak tanımlanmalı. Çok zengin birisinin fazla para harcamak istememesinin karizmasını yansıttığı bir davranış biçimi olarak tanımlaması ‘loud budgeting’ akımının hızla sosyal medyada hava atma yöntemine dönüşmesine neden oldu. Bu nedenle bir çok kişi bu tarz videoları sinir bozucu bulmaya başladı. Kullanıcılar sahip oldukları servetlerini nasıl elde ettiklerini genelde finansal bir bilgiye dayanmayan bilgilerle herkese anlatıyor ve kendilerince bütçe yapmalarıyla övünüyorlar.

loud-budgeting-2
Fotoğraf Kaynağı: Esra Saruhan/Canva.com

E peki bu akımın hiç mi avantajı yok derseniz onları şöyle sıralayabiliriz:

  • İlham Verici Yaratıcılık: Kredi kartı borçlarından kurtulanlar ve tasarruf rekorları kıranlar, takipçilere ilham verici içerik sunarak finansal başarılarını paylaşabilir.
  • Topluluk Desteği: Loud budgeting, bir finans topluluğu oluşturma potansiyeli taşıyarak, izleyiciler arasında karşılıklı destek ve bilgi paylaşımını teşvik edebilir.
  • Eğlenceli ve İlgi Çekici İçerik: Bir bütçe videosu, sıkıcı bir finans konuşmasının ötesine geçip, enerjik ve eğlenceli bir hale gelebilir, böylece izleyicilerinizin dikkatini çekebilirsiniz.

Avantajları olsa bile finansal gizliliği tehlikeye sokan ve takipçilerini sürekli bir başarılı olma baskısına maruz bırakan bu akım benden geçerli not alamadı. Ancak sosyal medyada herkesin birbirine akıl vermeyi ve sahip olduklarını öyle ya da böyle göstermeyi çok sevdiğini göz önünde bulunduracak olursak bu akım artarak devam edecek gibi duruyor. Hepimize geçmiş olsun!:)

Bununla birlikte akımın ilk çıkış noktasına kalpten katılıyorum! Menüdeki en uygun fiyatlı yemeği sipariş edecek kadar bütçeniz varsa bunu sosyal çevrenize açık yüreklilikle söyleyebilmelisiniz. Son olarak sabrınız izin verir ve takip etmek isterseniz diye bazı birkaç ünlü “Loud Budgeting” akımına sahip Tiktok hesabını listeliyorum.

  • Chelsea Fagan (@thechelseafagan): Kişisel finans ve bütçe konularında içerik üreten Chelsea Fagan, “loud budgeting” akımında ses getiren isimlerden biri olarak biliniyor.
  • Becca (@beccasave): Becca, gelir artırma ve tasarruf stratejileri üzerine içerik üreten bir TikToker olarak dikkat çekiyor.
  • Courtney Adeleye (@courtneyadeleye): Finansal başarıları ve girişimcilik konularını ele alan Courtney Adeleye, loud budgeting tarzında paylaşımlar yapabiliyor.

Kapak Fotoğrafı: Esra Saruhan

İlginizi çekebilir: Chic Magger’dan De-influencing