Bir süredir New York’tayım ve birçok yer keşfetme imkanı yakaladım. Namını arkadaş çevremden duyduğum ve Sex and the City dizisinden hatırladığım, Magnolia Bakery gezimin ilk duraklarından biri oldu. Heyecanlı ve meraklı bir şekilde sipariş verdiğimde fark ettim ki bulunduğum konum Sex and the City’de izlediğim yerle aynı değildi. Sonradan fark ettim birden fazla şubesinin olduğunu ve merak edip hakkında kısa bir araştırma yaptım. Edindiğim bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

Magnolia Bakery
Magnolia Bakery | Fotoğraf: travel.sygic.com

Çok yakında İstanbul’a da bir şubesi açılacak olan “Magnolia Bakery” gün geçtikçe dünya çapında popüler hale gelmeye başladı. 1996 yılında, Allysa Torey ve Jennifer Appel, Bleecker Caddesi’nin köşesindeki kuş dükkanının bir kısmını işgal ederek, Magnolia Bakery’i açıyor. Burası zamanla insanların uğrak mekanı haline geliyor ve popülerleşiyor. Popülerleşmesinin sebebi ise hiçbir ön karışım kullanılmadan her şeyin sıfırdan yapılıyor olmasıymış. Fakat bir zaman sonra ortaklar işi genişletme konusu üzerinde anlaşmazlığa düşüyor. İşi bayileştirmek(büyütmek) istemeyen Appel 1999 yılında Magnolia Bakery’den ayrılıp şehir dışında kendine Buttercup BakeShop isimli Magnolia Bakery’e rakip yeni bir fırın açıyor. 

Magnolia Bakery
Magnolia Bakery | Fotoğraf: İrem Toprak

Magnolia Bakery gün geçtikçe namını salmaya devam ediyor. New York’un kahve müdavimleri sabah kahvelerini yudumlarken, pencere pervazına konulan magnolia cupcakelerini almak için sıraya giriyor. 2003 yazına doğru gündüzleri erken saatte kapılarını müşterilerine açan fırın, metal kapılarını erken saatlerde açmamaya başlıyor. Gün ağarırken sıra oluşturan kalabalık öğreniyor ki gündüzün erken saatleri artık kahvaltı için değil gün bitmeden satılacak olan 3.000 adet keki yapmak için ayrılıyor. Amerika esaslı haber sitesine göre; gece yarıları da gündüz olduğu gibi kuyruk kapıdan dışarı taşıyor ve turistler soluk yeşil, lavanta rengindeki bu keklerini yemek için gururla kameralara poz veriyor.

Nasıl Bu Kadar Popüler Hale Geldi?

New York Times’ın Magnolia Bakery hakkında yazdığı yazıda reklamının nasıl yapıldığından bahsediliyor. Kimi New York hayranları, bunun sebebini yüksek krema-kek oranına bağlı olduğunu, diğerleri ise taşınabilirliğinden kaynaklı olduğunu dile getiriyormuş. “Bir dilim pastadan farklı olarak, bir cupcake sokakta sosisli sandviç gibi yenebilir.” Fırıncılar ise cupcake’lere olan yoğun ilginin sebebinin tamamen çocukluk ve şıklığın birleşimiyle ilgili olduğu konusunda hemfikirmiş.

1999’da Buttercup Bake Shop’u açan, Magnolia Bakery’nin eski kurucu ortağı (ve psikoloji alanında doktorası olan) Jennifer Appel, cupcake’lerin bir tür evrensel nostaljik çekiciliği olduğunu öne sürüyor. “Belirli bir on yılla ilgili değil — 50’ler, 70’ler” dedi. ”Büyüdüğün zaman, çocukluğa dönüşle ilgili.” Amerika’da Kitchenette ve Sage American Kitchen gibi New York fırınları, çocukluk çağına dönüş trendini yakalayarak, paketli Hostes kekinin kopyalarını tasarlıyor. En üstteki dalgalı beyaz kremadan tek parça halinde soyulan çikolatalı kremaya kadar… Hem lezzetli bir kombinasyon hem de görsel bir esprisinin olduğu söyleniyor.

Carrie ve Miranda
Carrie ve Miranda | Fotoğraf: Sex and the City

Cupcake ve şıklığın bağlantısının nasıl kurulduğu şu şekilde kanıtlanıyor: Greenwich’te Magnolia Bakery’nin olduğu bloğa 3 tane Marc Jacobs mağazası açılıyor. Marc Jacobs’ın renkli retro kıyafetleri, Magnolia’nın renkli retro kapkeklerinin bir aynası gibi ve aynı giyinmiş genç kalabalığa hitap ediyor. Sex and the City dizisinden de hatırlarsınız ki Carrie ve Miranda’nın Magnolia Bakery önünde oturup kek yediği anlar ikonikleşen sahnelerden biri haline geldi. Birçok dijital içerik üreticisi, Sex and the City fanları için Magnolia Bakery hakkında sosyal mecralarda içerikler üretiyor. Bknz: Sex and the City fanları için New York’ta uğranması gereken 10 yer, 1 günümü Carrie Bradshaw gibi geçirdim… Bu yüzden Sex and the City dizisi, bu cupcake’lerin ikonikleşmesinde önemli bir rol oynuyor demek pek mümkün. Gündelik, stil sahibi, özgür ve başarılı New York kadınlarının hayatını odak almış bu dizi ve Magnolia’nın kitlesi, marka algısı aynı eksende isabetli bir biçimde bütünleşiyor.

Magnolia Bakery
Magnolia Bakery | Fotoğraf: evasionsgourmandes.com

Görüyoruz ki kuş dükkanının bir kısmını işgal ederek başlayan bu macera devamında dünya çapında zinciri olan bir başarı hikayesine evrildi. Magnolia Bakery’nin kendi sitesindeki bilgilere göre Amerika’da toplam 10 şubesi bulunuyor. Onun dışında Suudi Arabistan, Katar, Jordan, Hindistan ve Filipinler’de de şubeleri mevcut. Magnolia Bakery Türkiye ise resmi instagramından yaptığı paylaşıma göre çok yakında Vadi İstanbul’da açılacak. Umarım yazıyı keyifle okumuşsunuzdur ve eğer deneyimleme fırsatı yakalarsanız fikirlerinizi duymaktan keyif duyarım.

Kapak Fotoğrafı: Sex and the City

İlginizi çekebilir: Ayşe Tozal’dan Beyoğlu Pastane Kültürü