Her insan bir misyon için dünyaya gelir. Melodi Türkili de “keşfetmek” için gelmiş… Yazma tutkusunu ve kurduğu Mihera.com’u “keşfetmek” ve “keşfettirmek” amacıyla birleştiren Melodi, kendisi ve girişimci ruhu hakkında tüm merak ettiklerinizi bu röportajda cevapladı. Keyifli okumalar!

Melodi! Seni daha yakından tanıyabilir miyiz? Melodi Türkili

Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu bir girişimciyim. İçinde yenilik ve zorluk olan her şeyle besleniyorum. Bu yüzden de kendi işimi yapmaktan, Mihera’nın her şeyi ile ilgilenmekten, yazıp çizmekten, biraz danışmanlık biraz PR işi yapmaktan ve hayaller peşinde koşmaktan keyif alıyorum.

Nefes aldığımda beni en çok mutlu edenler iyi kahveciler, rastgele bindiğim adalara giden vapurlar, sakin kayak merkezleri, bilmediğim bir şehrin dar yüksek duvarlı sokakları ve açıklamasını okumadan gittiğim tiyatrolar, filmler ve tabi sevdiklerimin sesi…

Bir tasarım alışveriş sitesi açma fikri ne zaman oluştu? Fikrin gelişimini ve bugünü bizlerle paylaşır mısın?

Her kış mutlaka Kapadokya’ya uğrayıp en kuytudaki çömlekçide satılmayan yüz desenli kil çömleklerin tamamını alarak koleksiyon yapacak kadar heyecanlı ürünlerden zevk alan bir aileden geliyorum. Kulağıma su kaçmış olmalı 🙂 Öte yandan üniversite son sınıfta sosyal e-ticaretin, yani sosyal ve iletişim halinde akıllı bir alt yapı sunan online alışveriş platformunun Türk tasarımcılarla ciddi potansiyele kavuşabileceğini keşfettim. Bir buçuk senedir üzerinde çalıştığım Mihera bugün ortağımla 100’den fazla tasarımcısıyla her geçen gün daha hızlı büyüyor. Türkiye’nin dört bir yanına binlerce tasarım ürününü ulaştırıyor!

Yazmayı çok seviyorsun. Nerelerde yazıyorsun? En çok neler hakkında yazmayı seviyorsun?

Uzunca bir dönem Milliyet’te Pazar ekinde girişimciliğe dair yazdım. Bir girişimcinin günlüğü tadında konuşmacı olarak gittiğim Afganistan’dan Türkiye’deki en güçlü iş kadınlarına kadar karşılaştığım birçok konuyu yazıyordum. Şu anda da Timeout İstanbul’da keşfedilmemiş tasarımcılara dair röportajlar yapıyorum. Yazmak için çok heyecanlandığım çok yakında online olacak mecralardan biri de mensfeed.co!

En son hangi…

…filmi izledin? Blue Jasmine. Bayıldım! Her Woody Allen filmine bir önceki kadar iyi olamayacağı hissi ile gidip, aynı mutluluğa yine erişiyorum. Filmdeki iniş çıkışlar, her hale düşen gerçek karakterler ve tabi çekimler favorilerim.

…albümü dinledin? Ludovico Einaudi / In a time lapse. İlham verici. Tüm gün dinlenebilir cinsten.

…kitabı okudun? Hiroshi Moriya / Savaş Sanatlarında 36 Gizli Strateji . Güzel, insanın savaşçı ruhunu çıkartıyor.

…sergiyi gezdin? Anish Kapoor. Organizasyonu ve fikri şahane ama beni içine çeken renkler ve pigmentlerdi.

Aşağıdaki durumlara göre mekan tercihlerin nedir?

_İlk date: İstanbul Modern Cafe

_Pazar kahvaltısı: Bu aralar Bikahvaltı Beşiktaş

_Arkadaşlarla kahve: Karabatak Karaköy ya da Bebek Caffe Nero

_Dans: Yaz olsa da Suma olsa dedirtti.

_Rakı-balık: Şarap-mangalcıyım daha çok. Dayımın Ayvalık’taki balkonu ve mangalı favorim.

İstanbul’u kültür-sanat aktiviteleri açısından değerlendirebilir misin? Sevdiğin ve eksik bulduğun yönleri neler?

İstanbul’a Ankara’dan taşınalı bir yıl olmamış biri için hala bir cennet. Her ay gidilecek onlarca konser, etkinlik, tiyatro vs var. Hepsine yetişmenin imkanı yok o yüzden hala fazlasıyla tatmin edici.

Şu zamana kadar ziyaret ettiğin ve en çok etkilendiğin şehir hangisi?

Venedik! Resmen aşık oldum şehrin ruhuna. Dar labirent gibi sokaklarına, çıkmazı kanalla kesişen yollarına, her biri anlam taşıyan maskelerine, köprülerine, güzel kahveli kafelerine, yerel butiklerine bayıldım.

Gece labirent sokaklarında kaybolmanızı ve köşe başında çıkacak her dükkanı heyecanla beklemenizi tavsiye ederim.

Senin hakkında pek bilinmeyen 3 şeyi söyler misin?

_8 yıl keman eğitimi aldım, bıraktığımda konservatuara gidebilecek seviyedeydim.

_Kurbağa’dan çok korkuyorum.

_Norveççe biliyorum.

Dövmen var mı?

Henüz yok. Ama planlarım arasında 🙂

Hangi parfümü kullanıyorsun?

Dolce&Gabbana – The One 

Sanat ortamda seni nerelerden takip edebiliriz? Dışarıda seninle en çok nerelerde karşılaşabiliriz?

Instagram en sevdiğim. Çünkü tam beni yansıtıyor! Kahveler, tasarımlar, sokaklar, kahkaha atan insanlar.

Öğlen yemeklerinde Asmalı Mescit Helvetia’da, akşamüstleri Asmalı Şimdi Cafe’de, Tünel Şişli arası her türlü ulaşımda, hafta sonu dergi karıştırmasında Karabatak Karaköy’de, sakin ve huzurlu akşamlarda Galatasaray Solera’da, Turkish Women International Network toplantılarında…

Melodi Türkili / Mihera’nın Kurucusu / Girişimcilerle Röportajla