Kendinizi kocaman bir kavanozun içinde düşünün; her gün onlarca not atılıyor, anları anılara dönüştüren fotoğraf kareleri saklanıyor etrafınızda. Hep daha iyi, hep daha hızlısını umarak sizden dağınık fotoğraflar ve karışık notlar içinden her istenileni anında vermeniz bekleniyor; sonra da yeni gelenleri itina ile kavanoza geri yerleştirmeniz… Yazımın konusu olan mindfulness, içinde bulunduğumuz nadide kavanozda size yaşanabilir alanlar açıyor!

Mindfulness Nedir?
Mindfulness Nedir? | Fotoğraf: Unsplash /Simon Migaj

Beyin inanılmaz bir mekanizma, günümüzde bile daha iyisi yapılamamış çok fonksiyonlu bir makine… Kendisini bilgileri sakladığımız kocaman bir kavanoz olarak düşünürsek, yıllar geçtikçe kapağını kapatmak gitgide zorlaşıyor. Kaset filmler olarak muhafaza ettiğimiz anılar şöyle dursun; işte, okulda, yolda, arkadaşlar arasında, yoğun gün akışında karşılaştığımız onca bilgiyi raflara yerleştirmemiz her zaman o kadar kolay olmuyor. Hadi rafları doldurduk, bunca kalabalık ekranlar arasında dikkatimizi tek bir yere verebilmek, anda kalabilmek zorlaşıyor bu kez de! Mindfulness bize bulunduğumuz anı, gittiğimiz yeri yönetme imkanı tanıyor. 

En basit tanımıyla şimdiki zamanın farkındalığı demek olan mindfulness, anda gerçekleşen duygu, düşünce ve olayları, nazik bir bakış açısı ile odaklanma ve izleme becerisi olarak hayatımıza giriyor. Yapılan araştırmalar, günlük hayatımızda dikkatimizin %47’sinin olduğumuz andan ziyade yaptığımız iş dışında bir yerlerde olduğunu söylüyor. Mindfulness tam da bu noktada devreye giriyor ve bize, daha çok anda kal, daha çok odaklan ki daha bilinçli yaşa diyor. Son dönemlerde hayli popüler olan bu öğreti, çeşitli egzersizlerle dikkatimizi tekrar yönetmek istediğimiz yere getirme üstüne kurulu bir sistem olarak çalışıyor.

Mindfulness
Mindfulness | Fotoğraf: Unsplash / William Farlow

Günümüzde modern dünyasında anı daha kaliteli ve yaşanabilir kılmak ve bu öğretinin rehberliğini yapabilmek adına profesyonel eğitimini alıp mindfulness eğitmeni olanların sayısı gün geçtikçe artarken, bir eğitim olarak da bu öğretinin çeşitli 101 ve ileri seviye derslerini almak oldukça kolay bir hale geliyor. Mindfulness öğretisinin mantığını anlamak, bu öğretiyi hayatınıza uygulamak isterseniz youtube ve sosyal medya kanalları üzerinde bunu öğrenebileceğiniz pek çok sayfa bulunuyor. Bunların yanı sıra Türkiye’de ilk olarak hayata geçirilmiş olan Studio: Canlı Meditasyon uygulaması da mindfulness eğitimi almak ve ücretsiz egzersizleri uygulamak isteyen kullanıcılara kapsamlı bir eğitim bir deneyimi yaşatıyor.

Sayısız uyarıcıya maruz kaldığımız günümüz dünyasından kaçıp nefes almak isterseniz, kendinize güzel ve verimli anlar hediye edebilirsiniz. Pişman olmayacaksınız!

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Bekir Dönmez

İlginizi çekebilir: Esra Kaya’dan Mindful Travel