Son yıllarda gastronomiye olan ilginin artığının hepimiz farkındayız. Kilometrelerce uzak yerlerden şehrimize gelen farklı lezzetler, her gün bir yenisi eklenen trendler… Bugün ise radarımızda Uzak Doğu’dan gelen ‘mochi’ var! Gelin mochinin tarihine doğru tatlı bir yolculuğa çıkalım.

Mochi
Mochi | Fotoğraf: Instagram / mochi_doki

Mochi!

Mochi Nedir?

Türklerin geleneksel tatlıları baklava, künefe, tulumba gibi tatlılardan oldukça farklı olan Uzak Doğu tatlıları, son dönemlerde oldukça popüler bir hal aldı. Tayvanlıların renkli, nişastalı tanecikli çayı Bubble Tea, ince ince kesilmiş buzun üzerine meyve, pirinç kekleri ve kırmızı barbunya konularak yapılan Kore tatlısı Bingsu derken şimdilerde de Japonların geleneksel pirinç tatlısı “mochi” ile tanıştık.

Mochi, bizim için yeni bir trend olsa da binlerce yıllık kökeni olan bir tatlı. Aslında Japonlara değil Çinlilere ait ama çok sonraları Japon kültürüne giriyor ve daha çok adı duyuluyor. Mochi’ler bizim için yeni yıl anlamına gelen ‘mochitsuki’ törenleri için yapılan, kutlamaların parçası olan bir tatlı. Hatta bu tatlı keklerin yenme sebeplerinden biri de, tatlının gelecek yıl için iyi şans kazandıracağına inanılması.

Aynı zamanda Samurayların uzun süre tok kalmak için tükettiği popüler bir yemek haline gelen tatlıya, “Tanrıların yemeği” ya da ”iyi şansın ve mutlu evliliğin sembolü” gibi anlamlar da yükleniyor.

Mochi Yapımı
Mochi Yapımı | Fotoğraf: Tokyocycling

Hem lezzetli hem yoğun hafif yapışkan tatlı, bazen direkt olarak sade haliyle yeniyor, bazen de içine meyve ya da dondurma eklenebiliyor. Dondurmalı hali daha çok sevildiği ve bilindiği için de hemen hemen her yerde de “dondurma” olarak da anılıyor.

Mochi Nasıl Yapılır?

Mochi, Japonya’da pirinç keki olarak da ifade ediliyor. “Mochigome” adı verilen pirinç uzun süre dövülüp un haline getiriliyor, bu unun üzerine su ekleniyor ve karışım lokum kıvamına getirilene, pürüzsüz olana kadar karıştırılıyor. Sonra, bir süre buharda pişiriliyor. Ardından şeker katılıp tencerede pişirilmeye devam ediliyor. Tencereden alınan hamur kıvamındaki tatlıya biraz daha un ekleniyor ve iyice kıvamı tutturuluncaya kadar karıştırılıyor. Kıvama gelen tatlı ister içine çikolata, dondurma, şeker gibi ekstra tatlılar konarak ister sade olarak şekillendiriliyor ve hazır!

İstanbul’da Mochi Nerede Yenir?

Türkiye genelinde, İstanbul hariç, mochi tatlısı satılan yerler şimdilik Uzak Doğu restoranları ve internet siteleriyle sınırlı. İstanbul’da yaşayanlar ya da yolu İstanbul, İzmir ve Alaçatı’ya düşenler için ise durum farklı. İstanbul’da, Bubble Tea’ye ve Mochi’ye doyabileceğiniz tatlı bi yer var: Tea Taste! Şişli’deki renkli mekanlarında her zaman çeşitli mochi’leri tadabilirsiniz. Alaçatı ve İzmir’de, Ponchi Monchi Asya’dan taşıdığı lezzetli bizimle paylaşıyor. Kim bilir, belki çok yakında her yerde küçük tatlı mochiler görebiliriz.

Mochi Tarifi

Evde kendi mochi yapmayı denemek isterseniz de aslında oldukça basit.

Malzemeler:

 • 1 su bardağı su
 • 1/4 su bardağı şeker
 • 1 su bardağı tatlı pirinç unu
 • 1/4 su bardağı mısır nişastası
 • 1 yemek kaşığı yeşil çay tozu

Yapılışı:

 • Pirinç ununu, şekeri ve yeşil çay tozunu aynı kapta birleştirip karıştırın.
 • İyice karıştıktan sonra yavaşça suyu ekleyin.
 • Kabın ağzını streç film ile kaplayıp mikrodalganın en yüksek ayarında 3-3.5 dakika pişirin.
 • Mısır nişastasını geniş bir kalıba döktükten sonra mikrodalgada pişirdiğiniz mochi hamurunu üzerine yayın ve yoğurun.
 • Küçük parçalar halinde koparın ve oklavayla hafifçe açın.
 • İçine istediğiniz bir malzemeyi, dondurmayı koyarak ya da içi boş olarak şekil verin.
 • 1 saat dolapta bekletin ve mochileriniz yenmeye hazır!
youtube play youtube play

Kapak fotoğrafı: Instagram / @mochi_doki

İlginizi çekebilir: Gastro Magger’dan İstanbul En İyi Mekanlar 2019