2017’nin en iyi film, yönetmen, oyuncu ve sanatçılarını ödüllendirecek Oscar adayları açıklandı! 4 Mart 2018 gecesi sahiplerini bulacak 90. Akademi Ödülleri öncesinde adaylar, sürprizler, ilkler ve daha fazlası bu yazıda…

22 Ocak 2019’da açıklanan yeni adaylara 91. Akademi Ödülleri: 2019 Oscar Adayları Açıklandı yazımızdan ulaşabilirsiniz..

En İyi Film Dalında Oscar Adayları

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017, Martin McDonagh)

Bu yıl 9 adaydan oluşan En İyi Film kategorisinde dört film yarışı önde götürüyor: Altın Küre ödüllü Martin McDonagh filmi Three Billboards Outside Ebbing, Missouri ve Greta Gerwig filmi Lady Bird, Yapımcılar Birliği tarafından En İyi Film seçilen Guillermo del Toro filmi The Shape of Water ve eleştirmenlerin favorilerinden olan, Jordan Peele imzalı korku filmi Get Out. Bu dört aday dışında, En İyi Film adayları arasında Luca Guadagnino’nun İtalyan güneşi altında geçen aşk hikâyesi Call Me by Your Name, Gary Oldman’ın Winston Chruchill’e dönüştüğü Darkest Hour, Christopher Nolan’ın II. Dünya Savaşı filmi Dunkirk, Paul Thomas Anderson’ın yeni filmi Phantom Thread ve Steven Spielberg imzalı gazetecilik destanı The Post.

Oscar Adayları: Rekorlar, İlkler

The Shape of Water
The Shape of Water (2017, Guillermo del Toro)

The Shape of Water 13 adaylık elde ederek yılın en çok adaylık alan filmi oldu.

Lady Birdün yönetmeni Greta Gerwig Akademi tarihinde En İyi Yönetmen kategorisinde aday gösterilen henüz beşinci kadın yönetmen oldu. Mudbound‘daki işçiliğiyle aday olan görüntü yönetmeni Rachel Morrison ise Oscar’a aday gösterilen ilk kadın görüntü yönetmeni ünvanını kazandı.

Get Out‘un En İyi Film adayları arasında yer almasıyla, 1999’da The Sixth Sense‘in adaylığından beri ilk kez bir gerilim/korku filmi En İyi Film kategorisinde aday gösterilmiş oldu.

The Shape of Water‘ın yönetmeni Guillermo del Toro, En İyi Yönetmen kategorisinin kazananı olursa, son 5 yılın 4’ünde En İyi Yönetmen Oscar ödülü bir Meksikalı yönetmene gitmiş olacak.

Call Me by Your Name filmindeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu dalında aday gösterilen Timothée Chalamet, bugüne kadar bu kategoride aday gösterilen en genç üçüncü oyuncu olurken, ödülü kazanması halinde bu kategoride ödüllendirilen en genç oyuncu olacak.

The Post
The Post (2017, Steven Spielberg)

The Post filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında aday gösterilen Meryl Streep, kendi elinde bulunan oyunculuk adaylığı sayısı rekorunu kırdı ve 21. adaylığını aldı.

All the Money in the World filmindeki rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde aday gösterilen Christopher Plummer, herhangi bir oyunculuk kategorisinde aday gösterilen (kazanırsa da kazanan) en yaşlı isim oldu (olacak).

Loganın En İyi Uyarlama Senaryo kategorisinde aday olmasıyla ilk kez bir süperkahraman filmi senaryo adaylığı elde etti.

Ünlü basketbolcu Kobe Bryant, Dear Basketball adlı kısa filmin yapımcısı olarak bir Oscar adaylığı elde etti.

Guillermo del Toro (Film, Yönetmen, Orijinal Senaryo) ve Jordan Peele (Film, Yönetmen, Orijinal Senaryo) 3 dalda,  Paul Thomas Anderson (Film, Yönetmen), Mary J. Blige (Yardımcı Kadın Oyuncu, Orijinal Şarkı), Jacqueline Duran (iki ayrı filmle Kostüm Tasarımı), Greta Gerwig (Orijinal Senaryo, Yönetmen), Sarah Greenwood (iki ayrı filmle prodüksiyon tasarımı), Martin McDonagh (Film, Orijinal Senaryo), Christopher Nolan (Film, Yönetmen), Julian Slater (Ses Kurgusu, Ses Miksajı), Katie Spencer (iki ayrı filmle prodüksiyon tasarımı) 2’şer dalda aday gösterilen isimler.

Oscar Adayları: Yılın Yönetmenleri ve Oyuncuları

Lady Bird
Lady Bird (2017, Greta Gerwig)

En İyi Yönetmen: Paul Thomas Anderson (Phantom Thread) | Guillermo del Toro (The Shape of Water) | Greta Gerwig (Lady Bird) |Christopher Nolan (Dunkirk) | Jordan Peele (Get Out)

En İyi Erkek Oyuncu: Timothée Chalamet (Call Me by Your Name) | Daniel Day-Lewis (Phantom Thread) | Daniel Kaluuya (Get Out) | Gary Oldman (Darkest Hour) | Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq.)

En İyi Kadın Oyuncu: Sally Hawkins (The Shape of Water) | Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) | Margot Robbie (I, Tonya) | Saoirse Ronan (Lady Bird) | Meryl Streep (The Post)

The Shape of Water
The Shape of Water (2017, Guillermo del Toro)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Willem Dafoe (The Florida Project) | Woody Harrelson (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) | Richard Jenkins (The Shape of Water) | Christopher Plummer (All the Money in the World) | Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Mary J. Blige (Mudbound)| Allison Janney (I, Tonya) | Lesley Manville (Phantom Thread) | Laurie Metcalf (Lady Bird) | Octavia Spencer (The Shape of Water)

Oscar Adayları: Sürprizler

Phantom Thread
Phantom Thread (2017, Paul Thomas Anderson)

Paul Thomas Anderson’ın 1950’lerde bir moda tasarımcısının özel hayatını konu alan filmi Phantom Thread beklenenin üzerinde adaylık elde ederek En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil 6 dalda aday gösterildi.

En İyi Film seçilme ihtimali yüksek yapımlardan Three Billboards Outside Ebbing, Missouri‘nin yönetmeni Martin McDonagh, En İyi Yönetmen kategorisinde aday olamadı.

En İyi Yabancı Dilde Film kategorisinin favorisi, Almanya adında yarışan Fatih Akın filmi Aus dem Nichts / In the Fade ve En İyi Belgesel kategorisinin favorisi Jane aday gösterilmedi.

Adaylıklarına kesin gözüyle bakılan James Franco (The Disaster Artist) ve Holly Hunter (The Big Sick) oyuncu kategorilerinde aday olamadı.

I, Tonya iddialı olduğu En İyi Makyaj kategorisinde adaylar arasında yer almazken, sürpriz bir şekilde En İyi Kurgu kategorisine sızdı.

Efsane besteci John Williams beklenenin aksine, The Post filmi için yaptığı müziklerle değil, Star Wars: The Last Jedi için yaptığı müziklerle aday gösterildi.

Yılın görsel efektleriyle dikkat çeken iki En İyi Film adayı, Dunkirk ve The Shape of Water, En İyi Görsel Efekt kategorisindeki adaylar arasında yer almadı.

Bilmeniz Gerekenler

90. Akademi Ödülleri
90. Akademi Ödülleri

90. Akademi Ödülleri töreni, 4 Mart 2018 gecesi gerçekleşecek törenle sahiplerini bulacak ve ödül töreninin sunuculuğunu geçtiğimiz yıl olduğu gibi Jimmy Kimmel üstlenecek. Tüm adayların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ve Müzik…

Son olarak, yılın En İyi Orijinal Şarkı adaylarıyla veda edelim: