2018’in en iyi film, yönetmen, oyuncu ve sanatçılarını ödüllendirecek Oscar adayları açıklandı! 24 Şubat 2019 gecesi sahiplerini bulacak 91. Akademi Ödülleri öncesinde adaylar, sürprizler, ilkler ve daha fazlası bu yazıda…

Oscar Adayları 2019

En İyi Film Dalında Oscar Adayları

Oscar Adayları - Roma
Oscar Adayları – Roma

Bu yıl 8 adaydan oluşan En İyi Film kategorisinde, eleştirmenlerin ve izleyicinin beğenisini kazanan dört film ve birçok tartışmaya neden olmasına rağmen sezon boyunca ödülleri silip süpürmekten geri kalmayan dört film karşı karşıya: Bir yanda Alfonso Cuarón’un kişisel başyapıtı Roma filmi, Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos’un kraliyet komedisi The Favourite filmi, Spike Lee’nin büyük beğeni toplayan ırkçılık temalı filmi BlacKkKlansman ve MARVEL’ın gişe rekorları kıran Black Panther‘ı; diğer yanda Bradley Cooper ve Lady Gaga’lı müzikal A Star Is Born, ABD yakın tarihine komedi soslu bir bakış atan Dick Cheney biyografisi Vice filmi, ırkçılık temalı yol hikayesi Green Book filmi ve Queen ile Freddie Mercury nostaljisi Bohemian Rhapsody filmi.

Oscar Adayları: Rekorlar, İlkler

oscar adayları – the favourite
The Favourite (2018, Yorgos Lanthimos)

The Favourite ve Roma 10’ar adaylık elde ederek yılın en çok adaylık alan filmleri oldu. Onları 8’er adaylıkla A Star Is Born ve Vice izliyor.

Roma, 10 adaylıkla Wo hu cang long / Crouching Tiger, Hidden Dragon (2000) filminin elinde bulunan İngilizce dışında bir dilde olup en fazla Oscar adaylığı elde etme rekorunu egale etti.

Black Panther‘ın En İyi Film adayları arasında yer almasıyla, ilk kez bir süperkahraman filmi ve ilk kez bir çizgi roman uyarlaması En İyi Film dalında aday gösterilmiş oldu. Black Panther‘ın toplam 7 adaylığı var.

Roma‘nın yönetmeni Alfonso Cuarón, En İyi Kurgu adaylığını kaçırdığı için aynı yılda en çok Oscar adaylığı elde eden kişi olma şansını kaçırdı, fakat 4 adaylıkla rekoru egale etti. Cuarón’un En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Orijinal Senaryo ve En İyi Görüntü Yönetimi olmak üzere 4 adaylığı var. Şayet Cuarón, En İyi Yönetmen kategorisinin kazananı olursa, son 6 yılın 5’inde En İyi Yönetmen Oscar ödülü bir Meksikalı yönetmene gitmiş olmakla kalmayacak, Cuarón 5 yıl arayla ikinci Oscar’ını kazanmış olacak..

Siyahi Amerikan sinemasının en büyük ustası olmasına rağmen Spike Lee, bugüne kadar yalnızca En İyi Belgesel ve En İyi Senaryo kategorilerinde aday gösterilmişti. Lee, toplam 6 adaylık elde eden yeni filmi BlacKkKlansman sayesinde üç büyük kategoride (En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Uyarlama Senaryo) aday.

oscar adayları – blackkklansman
BlacKkKlansman (2018, Spike Lee)

En İyi Yönetmen kategorisinde aday gösterilen filmlerden 2’si (Roma ve Zimna wojna / Cold War), En İyi Görüntü Yönetimi kategorisinde aday gösterilen filmlerin 3’ü (Roma, Werk ohne Autor / Never Look Away ve Zimna wojna / Cold War) İngilizce dışındaki bir dilde ve bunların tamamı En İyi Yabancı Dilde Film kategorisinde aday. Bu, Akademi için bir ilk.

En İyi Görüntü Yönetimi kategorisinde 1967’den, yani siyah-beyaz filmlere özel ayrı bir kategoriden vazgeçildiğinden beri ilk kez birden fazla siyah-beyaz film aday gösteriliyor: Roma ve Zimna wojna / Cold War.

Eğer En İyi Yönetmen adaylığı bulunmayan A Star Is Born, Black Panther, Bohemian Rhapsody (ya da en olası olanı) Green Book En İyi Film dalında Oscar kazanırsa, 91 yılda bunu başarmış 5 filmden biri olacak. En İyi Yönetmen adaylığı bulunmadan Oscar’a uzanan son film 2012 yapımı Argo, ondan öcne 1989 yapımı Driving Miss Daisy olmuştu.

Benzer şekilde, eğer En İyi Kurgu adaylığı bulunmayan A Star Is Born, Black Panther ya da (en olası olanı) Roma En İyi Film dalında Oscar kazanırsa, 90 yılda bunu başarmış 10 filmin yanında yerini alacak. En İyi Kurgu kategorisinde adaylığı olmadan Oscar’a uzanan son film 2014 yapımı Birdman, ondan önce 1980 yapımı Ordinary People olmuştu.

En İyi Yönetmen adayları arasında kadın yönetmen bulunmazken, En İyi Belgesel Film kategorisindeki 5 aday filmin tümü kadın yönetmenlere ait.

Alfonso Cuarón (Film, Yönetmen, Orijinal Senaryo, Görüntü Yönetimi) 4 dalda, Bradley Cooper (Film, Orijinal Senaryo, Erkek Oyuncu), Yorgos Lanthimos (Film, Yönetmen, Kurgu), Spike Lee (Film, Yönetmen, Uyarlama Senaryo) ve Adam McKay (Film, Yönetmen, Orijinal Senaryo) 3’er dalda, Steve Boeddeker (Ses Miksajı, Ses Kurgusu), Brian Currie (Film, Orijinal Senaryo), Peter Farrelly (Film, Orijinal Senaryo), Lady Gaga (Kadın Oyuncu, Orijinal Şarkı), Ai-Ling Lee (Ses Miksajı, Ses Kurgusu), Skip Lievsay (Ses Miksajı, Ses Kurgusu), Marc Shaiman (Orijinal Müzik, Orijinal Şarkı) ve Nick Vallelonga (Film, Orijinal Senaryo) ise 2’şer dalda aday gösterilen isimler.

Oscar Adayları: Yılın Yönetmenleri ve Oyuncuları

vice – christian bale
Vice (2018, Adam McKay)

En İyi Yönetmen: Alfonso Cuarón (Roma) | Yorgos Lanthimos (The Favourite) | Spike Lee (BlacKkKlansman) | Adam McKay (Vice) | Pawel Pawlikowski (Zimna wojna / Cold War)

En İyi Erkek Oyuncu: Christian Bale (Vice) | Bradley Cooper (A Star Is Born) | Willem Dafoe (At Eternity’s Gate) | Rami Malek (Bohemian Rhapsody) | Viggo Mortensen (Green Book)

En İyi Kadın Oyuncu: Yalitza Aparicio (Roma) | Glenn Close (The Wife) | Olivia Colman (The Favourite) | Lady Gaga (A Star Is Born) | Melissa McCarthy (Can You Ever Forgive Me?)

oscar adayları – a star is born
A Star Is Born (2018, Bradley Cooper)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Mahershala Ali (Green Book) | Adam Driver (BlacKkKlansman) | Sam Elliott (A Star Is Born) | Richard E. Grant (Can You Ever Forgive Me?) | Sam Rockwell (Vice)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Amy Adams (Vice) | Marina de Tavira (Roma) | Regina King (If Beale Street Could Talk) | Emma Stone (The Favourite) | Rachel Weisz (The Favourite)

Oscar Adayları: Sürprizler

oscar adayları – the ballad of buster scruggs
The Ballad of Buster Scruggs (2018, Ethan Coen & Joel Coen)

Roma‘nın oyuncu adaylığı elde edemeyeceği konuşulurken, filmin iki oyuncusu (Yalitza Aparicio ve Marina de Tavira) birden aday gösterildi.

Coen Kardeşler imzalı Netflix filmi The Ballad of Buster Scruggs, En İyi Uyarlama Senaryo dahil 3 dalda adaylık elde ederek şaşırttı.

En İyi Film seçilme ihtimali yüksek yapımlardan Green Book (Peter Farrelly) ve A Star Is Born (Bradley Cooper), En İyi Yönetmen kategorisinde aday olamadı.

En İyi Belgesel kategorisinin favorisi, sezon boyunca tüm ödülleri silip süpüren Won’t You Be My Neighbor? ve En İyi Orijinal Müzik kategorisinin favorisi, First Man‘in oldukça beğenilen müziklerine imza atan Justin Hurwitz aday gösterilmedi.

Adaylıklarına kesin gözüyle bakılan Ethan Hawke (First Reformed) ve Timothée Chalamet (Beautiful Boy) oyuncu kategorilerinde aday olamadı.

Roma ve Zimna wojna / Cold War’un tahmin edilen En İyi Yabancı Dilde Film dışındaki adaylıklarına, Werk ohne Autor / Never Look Away‘in En İyi Görüntü Yönetimi kategorisindeki adaylığı eklendi ve belki de listenin en büyük sürprizi oldu.

Black Panther aldığı birçok adaylık bir yana, iddialı olduğu En İyi Makyaj ve En İyi Görsel Efekt kategorilerinde adaylar arasında yer alamadı.

Yılın ses tasarımıyla en çok takdir edilen filmlerinden A Quiet Place yalnızca bir ses kategorisinde aday gösterilirken, Mission: Impossible – Fallout listeye giremedi.

Efsane country şarkısıcı Dolly Parton’un Dumplin’ filmi için bestelediği ve sezon boyunca öne çıkan Girl at the Movies şarkısı aday olamadı.

Bilmeniz Gerekenler

91. Akademi Ödülleri töreni, 24 Şubat 2019 gecesi gerçekleşecek törenle sahiplerini bulacak. Ödül töreni açıklanan sunucu Kevin Hart’ın homofobik açıklamaları nedeniyle gördüğü tepki nedeniyle uzun yıllardan sonra ilk kez sunucusuz olarak gerçekleşecek. Tüm adayların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ve Müzik…

Son olarak, yılın En İyi Orijinal Şarkı adaylarıyla veda edelim:

youtube play youtube play
youtube play youtube play
youtube play youtube play
youtube play youtube play
youtube play youtube play