Palmiyeler grubunun kökeni bir punk-rock grubu olan Kilink’e dayanıyor. Grubun tarzının zamanla değişmesinden dolayı grup üyeleri Mertcan Mertbilek ve Tarık Töre Elgay, Rana Uludağ ve Barış Konyalı ile birlikte yeni bir grup kurdular. 2013 yılında ‘Palmiyeler’ EP’lerini yayımlamaları ile hayatımıza giren bu grup, yaz playlistlerinin vazgeçilmez şarkılarına sahip.

palmiyeler-yeni-album-ikimiz-e1655757598127
Palmiyeler

Bir deniz kenarında hafif yaz rüzgarıyla güneşin altında uzanırken ya da ormanda bir hamakta kitap okurken veyahut evde gözlerimizi kapatıp hayaller kurarken dinlemelik şarkılar yapmışlar. ‘Akdeniz’ albümlerini ne zaman dinlesem kasvetli günlerde dahi güneş açmış gibi hissediyorum çünkü kalbimde güneş açtırıyorlar. Kış aylarında beni depresyondan çıkaran, yaz hayalleri kurduran bu mükemmel grubun ‘Akdeniz’ albümünü dinleyerek Mersin’den Muğla’ya kadar bir yolculuk yapmak istiyorum. Ayrıca bu güzel albümün prodüktörlüğünü de yine şarkılarını çok sevdiğim Brek üstlenmiş. O zaman ne diyelim akdeniz sahillerinde ‘Yak ateşi, sürsün sabaha kadar, yak ateşi..’

Grup 2020 yılında çıkardıkları ‘Aslında Alkol Hala Damarımda’ şarkılarıyla popülaritelerini arttırdı ancak tüm şarkıları dinlenmeye değer ve hepsi insana iyi hissettiren elektrogitar ezgileri ile dolu. Bir hayran kitlesine sahip olsalar da çok daha fazla dinleyiciyi ve dinlenmeyi hak ettiklerini düşünüyorum. Bu yüzden 2022 yılında çıkardıkları ‘İkimiz’ albümlerine göz atmayı ve eylül, ekim aylarında ‘Yaz bittiğinde’ dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Yazın bitişinin hüznü ancak bu kadar iyi hissettirilebilirdi diyebilirim.

Şimdi gelelim iki senelik aradan sonra çıkan yeni şarkılarına. Yaz yaklaştıkça Palmiyeler şarkıları çıkar ve baharda dahi yazdaymış gibi hissedersiniz. ‘Arşipel’ güneş ile, kumsal ile, küçük heyecanlar ile başlıyor. Yazı, yaz aşkının özlemini, güzel bir anıyı anlatıyor ve elektro gitar solosunda hayallere daldırıyor…  ‘Sadece Sen’ ise ‘Arşipel’’e göre daha sert elektrogitar ezgileriyle karşılıyor bizi. Bir yaz şarkısı olmanın ötesine geçiyor kırık bir kalbi, sonbaharda hatırlanan anıları, tek bir kişiye olan bağlılığı, kopamayışı anlatıyor. ‘Sadece Sen’ Mertcan Mertbilek’in büyüleyici sesi ve ‘Sen, sadece sen, varsın aklımda..’ sözleri ile tam bir aşk şarkısı olmuş. Sahile gidip bol bol Palmiyeler dinlemeyi ve konser takvimlerine göz atmayı unutmayın. Müzikli günler!

Kapak Fotoğrafı: Palmiyeler

İlginizi çekebilir: Gürkan Sonat’tan Ayın Yeni Çıkan Albümleri