Çarşamba günü, #themaggerda sanat günü!

Bugün Meksikalı sanatçı ve mimar Pedro Reyes’in eserlerine yer veriyoruz.

pedro reyes1972, Mexico City doğumlu sanatçı Pedro Reyes, Ibero-American University of Mexico City’de mimarlık eğitimi aldıktan sonra “Torre De Los Vientos” adlı deneysel proje alanını kuran ve Joseph Grima ile “The Urban Genome Project”i hayata geçiren bir sanatçı. Heykel, mimari, video ve performans eserleri vermeye devam eden Reyes, özellikle sosyolojik altmetni kuvvetli serileri ile dikkat çekiyor. Bunlardan silahları eriterek küreklere dönüştürdüğü “Palas por Pistolas (2008)” ve silahları birer müzik aletine dönüştürdüğü “Imagine” (2012) ve “Disarm” (2013). İşlerini İstanbul Bienali ve İstanbul Tasarım Bienali’nden de hatırlayabileceğiniz sanatçının katıldığı diğer bienaller arasında documenta 13, Kassel, Liverpool, Gwangju, Lyon ve Venedik bienalleri yer alıyor. Pedro Reyes’in eserlerine New York, Minneapolis, Miami, San Francisco ve Kitakyushu’daki müzelerde rastlayabilirsiniz. Sanatçı, yaşamını ve çalışmalarını Mexico City’de sürdürüyor.

pedro reyes - sanatorium, 2011-... Sanatçının Guggengeim Museum işbirliğiyle Brooklyn'de kurduğu (ve dünyanın farklı noktalarına da uğrayan) "Sanatorium" adlı geçici klinik; çeşitli teatral, sosyal ve psikolojik oyunlar, deneyler ve terapilerle şehir hayatının stresi ile başa çıkamayan insanları tedavi etmeye devam ediyor.

pedro reyes – sanatorium, 2011-…
Sanatçının Guggengeim Museum işbirliğiyle Brooklyn’de kurduğu (ve dünyanın farklı noktalarına da uğrayan) “Sanatorium” adlı geçici klinik; çeşitli teatral, sosyal ve psikolojik oyunlar, deneyler ve terapilerle şehir hayatının stresi ile başa çıkamayan insanları tedavi etmeye devam ediyor.

Tüm fotoğraflar Lisson Gallery’nin websitesinden alınmıştır.

http://www.lissongallery.com/

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?