İstanbullu bir günden merhaba. Şehre bu bahar aylarında, çiçeklerle dolu bir ambiyanstan bakmaya ne dersiniz? Bugünlerde siz de benim gibi İstanbul’u gezeyim ama şehrin karmaşasından bir tık uzaklaşayım diyorsanız sizi Pera’ya davet ediyorum. Bu davetimin bir nedeni var tabii. Çünkü Pera’da tam da bu sıralar mor salkım vakti, yani bahara merhaba demenin tam zamanı! Bugün de odağımda Pera Bakery var.

Pera, bence İstiklal Caddesi’nin çok yakınında görünse de bana göre çok uzağında kalan bir yer. Bir sokak farkla bambaşka bir ambiyansa sahip bir konum. Gün içerisinde İstiklal’e, karmaşaya şahit olduktan sonra adımlarınızın sizi götüreceği bir yer. Siz de kendinize sık sık Pera’da bir kahveyi hak etmedim mi diye soruyorsanız cevabınız burada sizi bekliyor.

Pera Bakery

006f22bf-571f-402d-968e-f8e49a8e7014
Pera Bakery | Fotoğraf: Nergis Demir

Şehrin en iyi kahvecilerinden biri olan Pera Bakery’i keşfetme zamanı. Bu mekan benim için dört duvarın arasında gizli kalmış koskoca bir dünyaya açılıyor. Gitmeden önce fotoğraflara bakıp, hayran kalmıştım. Fotoğraflarda gözükenden çok daha fazlası sizleri bekliyor. İstanbul’da nadir rastlanan bir yapıya sahip mekan. Cam kenarlarında olan sandalyelerde kahve içmek bambaşka bir his. Çünkü o esnada şehrin sokakları ve siz baş başa kalıyorsunuz. Dikkatinizi dağıtacak hiçbir şey kalmıyor ortada. Şehrin güzelliği benim dikkatimi çokça dağıtsa da benim tercihim buraya güneşi batıracağım saatlerde gelmek ama siz belki de etrafın ışıl ışıl parladığı bir öğlen vaktini tercih edersiniz. 

Böyle mekanlarda kitap okumak benim en sevdiğim aktivitelerden biri. Ben bu sefer İstiklal’den gelişigüzel bir şekilde aldığım “Dans Ediyor Bir Hane” adlı kitabımı okumayı ve Meşher’de gezdiğim serginin kataloğunu incelemeyi tercih ettim. Sizlereyse, burada özellikle İlhan Berk’in “Pera” kitabını okumanızı öneririm. Okuduğunuz satırların burada daha çok anlam kazanacağına, sokakları arşınlarken aklınıza birçok paragrafın geleceğinden eminim.

Günü bitirmeden etrafta yapılacaklara da bir göz atın derim. Hatta Pera Bakery’e sadece birkaç metre uzaklıkta olan Pera Palace Hotel’in önünden geçmenizi dilerseniz ziyaret etmenizi de şiddetle tavsiye ederim. Son bir not olarak; eğer geçmişten günümüze Pera’nın hikâyesini, gerçeklerini merak ediyorsanız İPA İstanbul Dergisi’nin 4.sayısını, özellikle “Kopuş ve Sürekliliği Pera’sı” bölümünü inceleyebilirsiniz. Keyifli Pera’lar!

Kapak Fotoğrafı: Instagram/theperabakery

İlginizi çekebilir: Melis Ardıç’tan Pera Palace Hotel