pera film – tuhaf filmler

Pera Müzesi’nin sinema bölümü (Pera Film) bu ay da yine dopdolu! Sanatçı Hayata Karşı Tuhaf Filmler adı altında 8 sanatçının perspektifinden filmleri izleme imkanı bulabildiğimiz programa göz atarsak, öncelikle her filmde işlenen konunun derinliği ve sanatçıların bakış açısını göz önünde bulundurulduğunda tuhaf ve bir o kadar da ilgi çekici olduğunu görüyoruz.

Tran Van Gie_Kate Moran et Gurwann Tran Van Gie sur le tournage d’EXPERIENCE INTEGRE

Dürüst Bir Deneyim

Sanatçı Gurwann Tran Van Gie’nın hipnoz etkisi altındaki insanları ele aldığı filmin gösterimi 12 Mart’ta yönetmenin katılımıyla gerçekleşti. Sanatçıyı daha da araştırdığımda hipnoz eğitimi almış olması beni çok etkiledi. En çok merak ettiğim film, kesinlikle bu.

MARI_gamine

Günlük Yaşam

Narimane Mari günlük yaşamdan yola çıkmış. Konu günlük yaşam olunca haliyle pek çok konuyu da içinde barındırabileceği bir film olacağını düşünüyorum. Hayatımızda fark etmediğimiz detayları, belki de bu sıradanlığın içinden çekip çıkarmış olabilme ihtimali taşıyan film.

ALAN_VEGA_picture

Alan Vega, Yalnızca Bir Milyon Düş

Marie Losier’in yönetmenliğini yaptığı film ile elektronik synthpunk grubu olan Suicide’nin vokallerinden Alan Vega’nın hayatından kesitlerine rastlayacağımız film.

sensnuit

Cecile Paris Seçme Videolar

Müzik ve dansın iç içe olduğu bir takım kısa videolardan oluşan, sanatçı Cecile Paris’in eserleri Paris Modern Sanat Müzesi ve Val-de Marne Çağdaş Sanat Müzesi koleksiyonları arasında…

The_Film_Of_Questions_picture

Soruların Filmi

Frank Smith, bir cinayet ve ardında akılda kalan soruların cevaplarını, olay örgüsünü araştırarak bir yandan karakter analizleri ile arasındaki ilişkiyi anlamlandırmaya çalışıyor.

Bunların dışında Metamorfozlar, Lanet, Affaire’nin Suflörü program kapsamında gösterimde olan filmlerden…

Sanatçı Hayata Karşı: Tuhaf Filmler, programı 1 Nisan’a dek Pera Film’de devam ediyor.