Avrupa Yakası’nda en çok hangi semtlerde geziyorsunuz? Beyoğlu, Beşiktaş, Nişantaşı, Karaköy, Bomonti? Şimdi gözünüzü kapatıp hepsinin orta yerine parmağımızı koyduğumuz noktaya, Piyalepaşa’ya yepyeni bir yaşam, alışveriş, kültür & sanat ve iş merkezi açılıyor. Polat güvencesi ile şehrin dinamiklerine modern bir yorum katan ve Türkiye’de özel sektör eliyle yapılan en büyük kentsel dönüşüm projesi, Piyalepaşa İstanbul içinde yer alan Piyalepaşa Çarşı!

Piyalepaşa, aslında 1570 yılından beri İstanbul’un oldukça değerli bir noktası. Daha o zamanlardan değeri fark edilmiş ve Osmanlı tarafından yatırımlar ile donatılmış bir bölge. Peki ama neden Piyalepaşa? Sadece İstanbul’un en eski semtlerinden biri olduğu için değil. Bulunduğu konum nedeniyle her zaman ticaret ve yaşamın aktığı bu noktanın her yere olan yakınlığı Piyale Mehmed Paşa’nın dikkatini çekiyor ve günümüzden 453 sene önce bu bölgeye cami, medrese, mektep, çarşı, hamam ve külliye yaptırıyor. Polat’ın bugün kurduğu yaşam alanıyla ne kadar benziyor değil mi?  

453 Yıl Önceki İncelikle

Piyale Mehmed Paşa günümüzde yaşasaydı; bu kadar değerli bir bölgeyi kaderine terk mi ederdi yoksa oraya çarşı, sinema, iş merkezi, rezidans, açık havada alışveriş alanları, kitabevleri, spor salonları, galeriler mi yaptırırdı? Biz de öyle tahmin etmiştik. Bu yüzden Piyalepaşa İstanbul projesini incelerken semtin dönüşümü hakkında bilgi edinmekten çok keyif aldık. Bu noktada sözü Polat Gayrimenkul İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Yücel’e bırakıyoruz.

“Piyalepaşa İstanbul, bizim en kıymetli projelerimizden bir tanesi. Bu projeyi oluştururken bölgenin tarihi 100 yılı aşan kültürel kodlarına saygılı, semt hayatı ile uyumlu ve bölgeye değer katacak bir yaşam alanı kazandırmak arzusundaydık. Piyalepaşa İstanbul Projesi’nin ikinci etabı olan Piyalepaşa İstanbul Premium’un çarşısın da Piyalepaşa Çarşı’ya eklendiğinde ortaya toplam uzunluğu 1 km’yi aşan bir alışveriş sokağı çıkacak.

Piyalepaşa Çarşı’da bugün içlerinde 8 modern sanat galerisi ve 2500m2 lik Han Piyalepaşa’nın da bulunduğu tam 62 ticari ünite yerini aldı. İkinci fazda Piyalepaşa Çarşı’ya 14.500m2 lik bir ticari alan daha ilave olarak gelecek. İkinci fazda yine mağazalar, restoranlar, çocuk oyun alanları bulunurken, buna ek olarak Residence Inn By Marriott ve Courtyard by Marriott konseptli otellerimiz, sinema kompleksi ve İstanbul gösteri dünyasına büyük bir zenginlik getirecek çok amaçlı sanat merkezimiz de bulunacak.’’

Nişantaşı ve Beyoğlu Sokaklarından İlhamla…

Mimarisi ve konsepti tarihi Nişantaşı ve Beyoğlu sokaklarından ilham alınarak yaratılan Piyalepaşa Çarşı’da görmek için sabırsızlandığımız ilk alan tabii ki Sanat Meydanı. Sanat Meydanı’nda yer alacak isimlerin bazılarını sayınca heyecanımıza hak vereceksiniz: .artSümer, Pİ ARTWORKS, ZİLBERMAN, MERKUR…

Sanat Meydanı, sanatın öncü platformlarına ev sahipliği yaparken, Piyalepaşa İstanbul’un simgesi olan Saat Kulesi de Türkiye’nin en geniş koleksiyonuna sahip İstanbul Sihir Müzesi olarak her hafta yüzlerce sihir meraklısına kapılarını açıyor. Yılda 7.5 Milyon ziyaretçi hedeflemeleri sizce de gerçekçi bir beklenti değil mi?

Unutmadan, 26 Ekim – 12 Kasım tarihleri arasında Sanat Meydanı’nı mutlaka ziyaret edin, çünkü Polat ve Base iş birliği ile kurgulanan “100. Yıl Heykel ve Kamusal Alanda Sanat Sergisi”nde Cumhuriyet’imizin 100. Yılı ölümsüz eserlerle kutlanıyor olacak. Piyalepaşa Çarşı’yı daha yakından incelemek isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.