Şehirde olmanın en güzel tarafı nedir diye sorsanız, çok düşünmeden sanata her an sınırsız erişim imkanına sahip olmak cevabını verebiliriz. Aracımıza atlayıp kısacık yolculuklar yaparak sanatçıların, tasarımcıların zihnine yakından bakabilmek, güncel perspektiflerden haberdar olmak, bir eserin önünde durup verdiği mesajı anlamaya çalışmak… İstanbul bu bakımdan çok zengin bir şehir ve tam da bu yüzden kendimizi oldukça şanslı hissediyoruz. Güzel haber; üstelik bir güne birden fazla sanat rotası sığdırmak da mümkün! Hele ki şehrin tüm sokaklarına, yeni sanat destinasyonlarına dalıp çıkabileceğiniz Citroën Ami gibi şehir, çevre ve kullanıcı dostu %100 elektrikli yeni nesil bir ulaşım aracınız varsa rotayı oluşturmak mümkünün ötesine geçip eğlenceli bir deneyime dönüşüyor.

Citroën Ami

O zaman bekle bizi Dolapdere, Asmalı Mescit, Rumeli Hisarı, Beykoz ve çok daha fazlası…

Citroën Ami’den aldığımız elektrikle çok keyifli bir sanat yolculuğuna çıkıyoruz! Karşınızda şehrin mutlaka gezilmesi gereken güncel sergiler:

Borusan Contemporary – UVA: Kaosun Eşiği

İlk durağımız Rumeli Hisarı’nda bulunan Borusan Contemporary. Nam-ı diğer “Perili Köşk”.

Ami ruhuna epey uygun bir güncel sergi var mimarisinden, seçkilerine kadar çok sevdiğimiz Perili Köşk’te. Kaosun Eşiği sergisinde neyin gerçek neyin zihnimizin bir kurgusu olduğunu sorgulayacağımız yapıtlar bulunuyor. Kozmikten dünyeviye yapacağımız bu yolculukta algılama biçimlerimiz değişip gelişiyor. Matt Clark tarafından kurulan Londra merkezli kolektif United Visual Artists (UVA), yaklaşık yirmi yıldır algının ve bilişselliğin doğasını araştırarak yeni teknolojileri sanatın bir enstürmanı olarak kullanıyor. Sergide kinetik heykel seti, performanslar ve mekana özgü yerleştirmelere yer verilmiş. Daha girer girmez içine çeken sergi atmosferinde biz “Etimolojiler”in önünde hayranlık dolu dakikalar geçirdik. Psikanaliz, yapay zeka, evren ve hafıza gibi konular sizin de ilginizi çekiyorsa mutlaka deneyimlemelisiniz! Kaosun Eşiği 27 Ağustos 2023’e kadar görülebilir.

Merkur Art Gallery – Varoluşa Saygı

Aynı gün içinde sahilden çıkıp Piyalepaşa’ya geçer miydiniz? Citroën Ami’den önce biz de biraz tereddüt ediyorduk ama şimdi kısa mesafeleri gözümüzde büyütmeyen aracımızla üçüncü bir rota bile kulağa çok eğlenceli geliyor. Piyalepaşa’da bulunan Merkur Art Gallery’de 1 Nisan 2023’e kadar görülebilecek Varoluşa Saygı sergisinde 10 sanatçının çevre ve doğal kaynaklar ekseninde tasarladığı işlerine çevre dostu Ami ile gitmekten mutluluk duyacağız. Serginin kendisi de farkındalık yaratmak ve yeni eylem araçlarını araştırmak üzerine kurgulanmış. Ajandaya eklendi bile!

Arter – OyunBu

En az yolculuğumuz kadar merak uyandırıcı ve eğlenceli bir sergi için Dolapdere’ye geçiyoruz şimdi.

Yeni Citroën Ami’mizi kolaylıkla park edip çocukluğumuzun özgürleştirici oyunlarının dünyasına dalmak için heyecanla Arter’e giriyoruz. Arter Koleksiyonu’ndan seçilen yapıtları bir araya toplayan sergide oyunun özgürleştiriciliği, gerçekliği askıya alıp yeniden kurgulayışındaki kural tanımazlığı, gündelik olanın dışına taşma ve tamamen kendine ait bir düzen ve anlam üretme şekillerini görüyoruz. OyunBu, 26 Mart 2023’e kadar rekabet, gerilim, şans, taklit, ritüel, sihir ve haz gibi kavramların izini sürerken hem yetişkinler hem de çocuklar için aslında kazananı olmayan ya da herkesin kazandığı bir oyun alanı açıyor.

Beykoz Kundura – Namevcut Konferans

Önemli bir konu için Beykoz’a doğru yola çıkıyoruz. Ami dünyayı iyileştirmeye hazır, biz de onu yanımıza alarak çevreye iyi gelmeye hazırız. Namevcut Konferans daha önce alışık olmadığımız bir yaklaşım ile küresel bir krize çözümler üretmeyi araştırıyor ve bizi de keyifli bir şekilde sürece dahil ediyor. Davet edilen uzmanların ve konuşmacıların fiziksel olarak bulunmadığı, sunumlarının yerel halk tarafından canlandırıldığı bir performans hayal edin. Seyirciler, kendi şehirlerinden insanların, orada olmayan bir konferans konuşmacısının kimliğine bürünmelerini gözlemliyor. Küreselleşmenin sonuçlarına ilişkin katkılar ve çelişkili tezler, tiyatro mekânına taşınıyor ve burada çözüme kavuşturuluyor. Bilet gelirleri deprem bölgesinde yürütülen çalışmalara bağışlanacak olan Namevcut Konferans, 31 Mart – 2 Nisan tarihlerini arasında Beykoz Kundura’da!

Metrohan – Kolektif “İyileşme”

İyileşme halinin kolektif ruhundan yola çıkarak Beyoğlu Metrohan’a varıyoruz.

Ayça Okay küratörlüğünde gerçekleşen sergide uluslarası ölçekte üreten sanatçıların yanı sıra, müze ve filantropi kuruluşları, STK’lar ve girişimcilerin desteği de bulunuyor. Bünyesinde söyleşi, atölye ve deneyim buluşmalarını da barındıran “Mina’nın Çocukları” projesinden elde edilecek bağışlar bursiyer gençlere ve deprem bölgesindeki üniversiteli genç kadınların barınma ve eğitim sorunlarına çözüm olması adına kullanılacak. Sergi 31 Mart’a kadar görülebilir, iyilikte kalmak dileğiyle!

“Citroën Ami Gibi Biri”

Tıpkı rotamızdaki sergilerin ele aldığı konular gibi, Citroën Ami de yola çıkmanın yalnızca bir yere varmak anlamına gelmediğini ortaya koyuyor. Bizce şehirde her gün kullanacağımız aracımızı alırken yaptığımız seçim, kişiliğimiz hakkında da bilgiler verir haksız mıyız? Mesela bir Citroën Ami sürücüsü gördüğümüzde onun eğlenceli, duyarlı, çevreye ve şehirdeki hareket kabiliyetine saygılı, kendi zaman planlamasına düşkün, yenilikçi ve en önemlisi farklı biri olduğunu ilk bakışta rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

Saydığımız özellikler sizin karakterinizle de eşleşiyorsa %100 elektrikli, yeni nesil mobilite çözümü sunan kompakt aracımız Citroën Ami hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen tıklayın!