Filiz Yılmaz tarafından 2023’te Koşuyolu’nda hayata geçirilen RS Sanat Alanı, ilk sergisi “İnsan Hikâyeleri” ile ziyarete açıldı. Farklı kuşaklardan ve disiplinlerden sanatçıları ve eserlerini sanatseverlerle buluşturmayı amaçlayan mekân, Validebağ Konakları’nda yer alıyor. Hediyeleşme geleneğine farklı alternatifler sunan resimsepeti.com, RS Sanat Alanı ve hedefleri, RS Akademi ve ilk sergi sergisi “İnsan Hikâyeleri”ni kurucu Filiz Yılmaz ve küratör Marcus Graf’tan dinledim.

RS Sanat Alanı

Filiz Yılmaz ile RS Sanat Alanı Üzerine

Resimsepeti.com nedir biraz anlatabilir misiniz? Nasıl kuruldu, yola çıkarken amacınız neydi?

Sanata ulaşılabilirliğe farklı bir bakış açısı getirecek online bir platform fikri ile yola çıktık. Resimsepeti; çiçeğin, çikolatanın yanında, hediyeleşme geleneğine farklı alternatifler sunmayı, sanatı da bu hediyeleşme kültürünün bir parçası yapmayı misyon edinen bir platform. İstedik ki birbirinden değerli sanatçıların eserleri herkes için ulaşılabilir olsun. Bunu yaparken genç sanatçıları da destekleyelim. Bu platform, onlar için de bir vitrin olsun, eserlerini sergileme fırsatı sunsun. Sanatçılarımızın eserleri, hediyeleşme yoluyla sevdiklerimizde unutulmaz izler bırakabilsin. Hediyeleşme geleneğine farklı alternatifler sunmayı, akla gelen ilk hediye alternatifleri yerine resimsepeti.com sanat eserlerini herkes tarafından ulaşılabilir hâle getirmeyi kendine misyon edinen online bir platform olarak kurduk.

Bu platformda ağırlıklı olarak hangi sanatçılar karşımıza çıkacak?

Erişilebilir sanat yaklaşımı ile farklı kuşaklardan sanatçıları bir araya getirmeyi hedefleyen platform; birbirinden değerli sanatçıların yanı sıra, genç sanatçılar, yükselmekte olan sanatçılar ve olgun kuşaklardan farklı sanatçıları temsil ederek çok disiplinli üretimlerin sunulacağı bir buluşma noktası olacak. 

p1012005
RS Sanat Alanı, İnsan Hikâyeleri

RS Sanat Alanı fikri nasıl doğdu?

resimsepeti.com’un bir uzantısı olarak doğan Anadolu Yakası’nda, Koşuyolu’nda hayata geçirdiğimiz RS Sanat Alanı için çok heyecanlı ve mutlu bir yolculuğa başladık. Çağdaş sanat dünyası için önemli bir adım olduğunu düşündüğümüz platform, güncel sanatın Avrupa Yakası’nda sıkışan rotasına yeni bir alternatif sunmayı amaçlıyor. 

RS Sanat Alanı’nın hedefleri arasında neler yer alıyor?

Farklı kuşaklardan ve disiplinlerden sanatçıları ve eserlerini izleyiciyle buluşturmayı amaçladığımız sanat mekânı ile sanatın ulaşılabilirliğine katkı sağlamayı, sanatçılar ve sanatseverlere yeni bir buluşma ortamı sağlamayı hedefliyoruz.

RS Sanat Alanı’nın ilk sergisi geçtiğimiz haftalarda açıldı. İlk sergide sanatseverleri neler bekliyor?

Validebağ Konakları’nda yer alan RS Sanat Alanı’nın ilk sergisi Marcus Graf küratörlüğünde gerçekleşen “İnsan Hikâyeleri” sergisi oldu. 6 Mayıs’ta ziyarete açılan sergimizde Baysan Yüksel, Didem Ünlü, Furkan Payas ve Haydar Akdağ’ın eserlerini sunuyoruz.

p1011933
RS Sanat Alanı, İnsan Hikâyeleri

“İnsan Hikayeleri” sergisi ne zamana kadar ziyarete açık olacak?

Sergi 4 Haziran tarihine dek ziyaret edilebilecek.

RS Sanat Alanı olarak farklı şehirlerde sergi ve/veya sergiler açacak mısınız?

Rs Sanat Alanı’nı ileride başka şehirlere de taşıyabiliriz.

RS Akademi nedir? Burada neler hedefliyorsunuz?

Sanatın disiplinlerarası yapısından ilham alan RS Sanat Alanı, enerjik ve yenilikçi bir ortam sunarak farklı bir dinamik yapıdan besleniyor. Bünyesinde sanat galerisinin yanı sıra bir de eğitim amaçlı oluşturulan RS Akademi’yi bulunduran yapı, sanat ve kültür alanında üreten profesyoneller ile sanat izleyicileri ve gençleri buluşturmayı planlıyor.

dscf5366
RS Sanat Alanı, İnsan Hikâyeleri

Genç sanatçılar ya da yeni mezun sanatçılar size nasıl ulaşacak? 

Genç sanatçılar bize resimsepeti.com üzerinden ulaşabilirler.

Üniversitelerin güzel sanatlar bölümleri ile ortak çalışmalar yapacak mısınız? 

Gençlere destek olmaya devam etmek için üniversitelerle ortak proje çalışmaları için görüşüyoruz.

Marcus Graf ile “İnsan Hikayeleri” Üzerine

RS Sanat Alanı’nın ilk sergisi “İnsan Hikâyeleri”nin teması nasıl ortaya çıktı bahsedebilir misiniz?

İlk sergi için pek çok kişinin bağ kurabileceği popüler ve önemli bir konuyu gözden geçirmek istedim. Figüratif sanatsal yaklaşımları kullanarak bir hikâye anlatmak, günümüz sanatının ve sanatçılarının temel kaygısıdır. İnsan olmak ne demektir? İnsan olabilmek için ne gerekir? Felsefe, psikoloji ve antropolojinin yanı sıra sanat, yüzyıllardır birey ve toplumların içerisinde var olduğu koşulları yansıtmıştır. Sayısız sanat eserinde resmedilen figürlerle düşünme ve hareket etme biçimlerimiz işlendi. Sanatçının diğer benliği gibi olan bu tarihi resim, portre ve janr resmi karakterleri bize hem bireye dair hem de sosyal birlikteliğimize anlatan politik hikâyeler anlattı. İzleyiciler bu eserlerle güldü ve ağladı, neşe ve korkularını paylaştı. Sanatseverler bu eserlerle varoluşsal arayışlarında empati kurarak kendilerine dersler çıkardılar. 

Figürasyonun en yaygın strateji hâline geldiği günümüz sanatında realizmden idealizme, illüzyonizmden soyutlamaya geniş bir yelpaze ortaya çıktı. Dolayısıyla “İnsan Olmak” toplumsal birlikteliğin bir koşulu olduğu kadar, önemli bir sanatsal stratejiyi de yansıtıyor.

dscf5144
RS Sanat Alanı, İnsan Hikâyeleri

Hem neşe, korku gibi insana ait duygular, hem de hayat ve hatıralar sergideki eserlerin değindiği konular arasında yer alıyor. Farklı insan figürü temsilleri serginin geneline yayılıyor. Peki bu temsillerin ortak noktası nedir?

Galeri RS’de gerçekleşen “İnsan Olmak” sergisi dört önemli güncel sanatçının figüratif işlerini sunarak günümüz eğilimini yansıtıyor. Baysan Yüksel, Didem Ünlü, Furkan Payas ve Haydar Akdağ, eserlerindeki insan figürü temsili ve varoluşsal konular işleyişleri ile sanatsal anlamda ilgilerinin odak noktasını gözler önüne seriyor. Baysan Yüksel ve Furkan Payas insanların hem neşe ve acıları hem de umut ve korkularını irdelerken Didem Ünlü ve Haydar Akdağ hayat hikâyelerimizde hatıralar ve hatırlamanın rolünü açığa çıkarıyor. Sanatçıların işlerindeki ortak payda, kişisel hikâyelerin ve bireysel tarihlerin kamusal anlatılar ve resmi tarihle iç içe geçmesinin altını çiziyor diyebilirim.

Sergi, Baysan Yüksel, Didem Ünlü, Furkan Payas ve Haydar Akdağ’ın eserlerini bir araya getiriyor. Bu sanatçıları seçki kapsamında bir araya getiren nedir?

Farklı kavramsal yaklaşımların yanı sıra “İnsan Olmak” sergisinin estetik ve biçimsel çoğulculuğu serginin güçlü bir karakteristik özelliği. Sergi; resimden kolaja, baskıdan heykele çok sayıda disiplini ortaya koyarken, Yüksel’in tuval üzerine yaptığı eserlerinin ve Payas’ın üç boyutlu işlerinin neo-sürrealist ve illüstratif yaklaşımları Ünlü ve Akdağ’ın hem hazır-yapım geleneğine hem de realizm ve dışavurumculuk ekolleri arasında resme atıfta bulunan parçalı ve disiplinlerarası işleri ile etkileşimde bulunuyor. Dört sanatçının tümü, geleneksel kavramsal ve biçimsel stratejileri sanat ve toplumun güncel fikirleri ve estetiğiyle birleştirerek resim ve heykelin sınırlarını genişleten bir çağdaş sanatçılar kuşağına ait.

dscf4749
RS Sanat Alanı, İnsan Hikâyeleri

Sergide birçok farklı teknik buluşuyor. Ağırlıklı olarak karşımıza çıkan disiplinlerden bahsedebilir misiniz?

Baysan Yüksel, Didem Ünlü ve Haydar Akdağ resim alanıyla ilgili eserler sergilerken, Furkan Payas heykeltıraşlık yapıyor. Yine de Ünlü ve Akdağ’ın işlerinde, çeşitli malzemelerin tuval üzerinde bir araya getirilmesiyle kolaj benzeri bir karakter hakimdir. Yüksel’in resimleri ve sunduğumuz iki heykel, illüstrasyon, naif sanat ve sürrealizm arasındaki çeşitli estetik stratejileri birleştiriyor.

Payas’ın heykelleri neo-sürrealist olarak ve ilk bakışta oldukça geleneksel olarak yapılmış heykeller gibi görünürler. Bununla birlikte, eserler 3 boyutlu yazıcılar tarafından yaratılıyor ve bu nedenle geleneksel heykel alanını dijital medya ve dijital sanat alanıyla ilişkilendiriyor. Parlak ve canlı bir şekilde boyanmış yüzeyleri, günümüzün popüler kültür dünyasıyla ve onun medya gerçekliğiyle olan ilişkisinin altını çiziyor.

Koşuyolu’nda yer alan RS Sanat Alanı’nın gelecek planları arasında neler yer alıyor?

RS Sanat Alanı, özellikle genç sanatçıları sergileyerek çağdaş sanatın son trendlerini sunmaya devam edecek. Bu anlamda RS, çağdaş sanatın izleyici kitlesinin genişlemesini destekleyecek. Günümüz sanatının iletişimi, çağdaş sanatın büyüleyici dünyasını göstermeyi ve anlatmayı amaçlayan bir eğitim platformu olan RS Academy tarafından desteklenecek. RS Sanat Alanı, resimsepeti.com internet platformu ile sanatçı ve koleksiyonerleri buluşturarak genç sanatçıların sanat piyasasında yer almalarına destek olmaya devam edecek.

Kapak Fotoğrafı: RS Sanat Alanı

İlginizi çekebilir: Artsy Magger’dan İstanbul Sergi Takvimi