SALT Galata’da gerçekleştirilen Perşembe Sineması etkinliğinin 2017 yılı ilkbahar dönemi programı açıklandı. Bu seneki konu başlığı ise “Ev Halleri”.

Bir etkinlik olmanın ötesine geçip kendi çapında bir geleneğe, hatta bir festivale dönüşen oluşumlar arasında yer alıyor kuşkusuz SALT Galata’da gerçekleştirilen Perşembe Sineması gösterimleri. Bu yıl 6 Nisan tarihinde başlayıp, 8 Haziran’a kadar her Perşembe izleyiciyle buluşacak olan etkinliğin destekçisi ise alışılageldiği üzere Garanti Mortgage olacak.

The Wolfpack
The Wolfpack

Açık konuşmak gerekirse insan düşünmüyor değil bu “Garanti Mortgage” desteğinin altında yatan anlamı. İstanbul Caz Festivali’ndeki gibi yalnızca “Garanti sponsorluğu”ndan ibaret olsa yadırgamaz insan, zira böylesi etkinliklerin ardında bu gibi güçlü kurumların desteği olmadan olmuyor sanat işi, günümüzde durum böyle. Fakat yine de buradaki “Mortgage uzmanlığının nasıl bir yeri var?” sorunu cevaplamak için yeterli değil bütün bu veriler, “Neden her yerde Garanti de burada Garanti Mortgage?”

Bu sorunun yanıtını düşünmeye başladığımız andan itibaren bir gerçek tokat gibi çarpıyor yüzümüze, çok iyi bildiğimiz ancak varlığını birçok kez unuttuğumuz bir gerçek. Sinemanın yalnızca bir eğlence aracı olmadığı gereği.

The Lady in the Van
The Lady in the Van

Geçtiğimiz Salı günü (2 Nisan) SALT Galata’da düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu bu ilkbahar dönemi Perşembe Sineması’nın programı. Ve basın toplantısı sırasında, sanki insanların aklında bu sorunun dönüp dolaştığını biliyormuşçasına bir açıklama yapıldı. Bu yıl “Ev Halleri” üzerine odaklanacak olan seçkide Garanti Mortgage’ın oynadığı rol anlatılırken evin, hanenin önemine dair vurgulamalar yapılarak bu desteğin yalnızca başka bir isim altında verilmediği, aksine gayet de bilinçli bir tercih olduğunu noktası aktarıldı. Bu küçük bilgilendirmenin ardındansa bir tasarım nesnesi, bir sığınma mekanı, bir varoluş bir hatta evi bir yolculuk biçimi olarak ele alan filmler tanıtıldı.

Hane üzerine odaklanan seçki, haliyle daha ziyade bugünün meselesi olan bu konuyu yakın dönem filmler üzerinden ele alıyor. Crystal Moselle’nin The Wolfpack (2015) başlayan seçki başrolde Maggie Smith’in yer aldığı ve gerçek bir hikayeden esinlenilmiş olan The Lady in the Van (2015) ile devam ediyor. Tom Ford’un A Single Man (2009), Miyazaki’nin Tonari no Totoro (1988), 2014 yılının en ses getiren filmlerinden Leviafan (2014) gibi bilindik, tanıdık yapımların yer aldığı seçki bizlere bu “hane” kavramı üzerinden filmlerin odaklandığı meselelere farklı bir açıdan yaklaşma fırsatı sunuyor, başka konuların ve ilişkilerin farkına varma imkanı tanıyor.

1 Haziran ve 8 Haziran tarihlerinde gösterilecek filmlerin henüz belli olmadığı seçkinin programına aşağıdan ulaşabilirsiniz. SALT Galata’nın Oditoryum’unda gösterilecek olan filmlerin (Toplamda 10 film) başlama saati ise 19:00. “Abartılan” filmlerin nesinin abartıldığını merak edenlere duyurulur, şimdiden iyi seyirler.

A Single Man
A Single Man

PROGRAM

6 Nisan          Crystal Moselle, The Wolfpack, 2015

13 Nisan       Nicholas Hytner, The Lady in the Van [Zoraki Komşu], 2015

20 Nisan       Tom Ford,  A Single Man [Tek Başına Bir Adam], 2009

27 Nisan       Ila Bêka ve Louise Lemoine, Barbicania, 2014

4 Mayıs         Hayao Miyazaki, Tonari no Totoro [Komşum Totoro], 1988

11 Mayıs       Lixin Fan, Gui tu lie che [Eve Giden Son Tren], 2009

18 Mayıs       Andrey Zvyagintsev, Leviafan [Leviathan], 2014

25 Mayıs       Rax Rinnekangas, The Melnikov House [Melnikov Evi], 2007

1 Haziran     Yakında duyurulacak.

8 Haziran     Yakında duyurulacak.

Leviafan
Leviafan