Türkiye’de çağdaş sanatın farklı alanlarında başarılı eserler yaratan o kadar çok sanatçı var ki! Böyle düşünerek Türkiye’nin öncü performans sanatçıları arasında olan Şükran Moral’dan M. Sefa Çakır gibi genç yeteneklere, mutlaka takip etmeniz gerektiğini düşündüğüm çağdaş sanatçıları listeledim. Öyleyse, başlayalım!

Türk Çağdaş Sanatçılar

Ayşe Erkmen

Ayşe-Erkmen
Ayşe Erkmen

1949 İstanbul doğumlu olan Ayşe Erkmen, yarattığı mekana özgü sanat eserleri ve yerleştirmeleri ile tanınıyor. Onu İstanbul Modern’in hemen girişinde de sergilenen, zıplayan mayınlar videosundan da hatırlayabilirsiniz. Son yıllarda Londra, Berlin, Basel ve İstanbul’daki sergileri ile dikkat çeken sanatçının Viyana, Düsseldorf, Amiens ve İstanbul gibi şehirlerde kalıcı yerleştirmeleri bulunuyor. 54. Venedik Bienali’nde “Plan B” yerleştirmesi ile Türkiye’yi temsil eden sanatçı, yaşamını ve çalışmalarını İstanbul ve Berlin’de sürdürüyor.

ayse erkmen – rampa istanbul
Ayşe Erkmen

Çoğu eserinde içinde yer aldığı sosyal ve fiziksel çevreden yola çıkan ve yapıları kendine has yorumuyla yeniden konumlandıran Ayşe Erkmen’in mekan olgusuna farklı bir bakış açısı kazandırdığını söylemek mümkün.

Şükran Moral

sukran moral
Şükran Moral

1963 Samsun doğumlu Şükran Moral, Türkiye’nin öncü performans sanatçılarından… Sanatçı çoğunlukla kadın bedenini, kadın kimliğini ve Türkiye’de kadına olan bakışı sorgulamamızı sağlayan performanslara imza atıyor. Bu performanslarını hamam, genelev ve akıl hastanesi gibi sıradışı mekanlarda gerçekleştiren Moral, çalışmalarını İstanbul ve Roma’da sürdürüyor. Çalışmaları ve performans kayıtları Vehbi Koç Vakfı, The British Museum, İstanbul Modern ve Victoria & Albert Museum gibi koleksiyonlarda yer alan Şükran Moral’in sıradaki çarpıcı işlerini merakla bekliyoruz.

Gülay Semercioğlu

gulay semercioglu by teri t. erbes
Gülay Semercioğlu

1968, İstanbul doğumlu Gülay Semercioğlu, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde tamamladığı eğitiminin ardından aynı üniversitede sosyal bilimler yüksek lisansı yaptı. Sanatçı, düz zeminlere yerleştirdiği onlarca vidaya ördüğü renkli metal tellerden oluşan soyut çalışmaları ile tanınıyor. Metal yüzeyden yansıyan ışıkla elde edilen derinlik ve tellerin yönleri ile elde edilen yüzey farklılıklarının ortaya çıkardığı formları her daim dikkat çekici. Semercioğlu’nun eserleri bugün İstanbul’da İstanbul Modern, Dubai’de Farhad Darjam Collection ve New York’ta Metropolitan Museum of Art gibi müzelerin sürekli koleksiyonlarında yer alıyor. Sanatçı, Pi Artworks tarafından temsil ediliyor.

seckin pirim
Seçkin Pirim

1977, Ankara doğumlu Seçkin Pirim; “Dünyaya geldiğim yer Kuzguncuk’tur” diyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümü mezunu olan sanatçı, bugüne dek heykel ve tasarım alanında birçok ödül kazanmış. 50’yi aşkın karma sergide ve 2’si yurt dışında olmak üzere 11 kişisel sergiye imza atmış olan sanatçı, çalışmalarını Beyoğlu’ndaki atölyesinde sürdürüyor.

Taner Ceylan

TanerCeylan_by_Fluphoto
Taner Ceylan

1967, Almanya doğumlu sanatçı Taner Ceylan; “duygusal gerçekçi” ve hipergerçekçi resimleriyle tanınıyor. 1991 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra 1995’te Nuremberg’de gerçekleşen “Monte Carlo Style” başlıklı sergisi ile adını duyuran sanatçı, birçok eserinde homoerotizm, cinsellik, eşcinsellik, şiddet gibi temaları işliyor. Taner Ceylan’ın eserleri bugüne kadar İstanbul, Nuremberg ve New York’taki solo sergiler ile İstanbul, New York, Berlin, Rotterdam, Madrid, Basel, New Orleans ve Luxembourg’daki grup sergilerinde yer aldı. “Spiritual” (Ruhani), 2009’da Londra’daki bir Sotheby’s müzayedesinde 70.000 sterline satılarak Ceylan’ın en tanınan eseri haline gelmişti. Şu sıralar halen “The Lost Paintings” adlı serisine devam eden sanatçı, çalışmalarını İstanbul’da sürdürüyor.

Hale Tenger

hale tenger
Hale Tenger

1960, İzmir doğlumlu sanatçı Hale Tenger, farklı türlerde verdiği eserleriyle, özellikle de büyük ölçekli yerleştirmeleriyle tanınıyor. Alışılmadık malzemelere, heykel, ses ve videoya eserlerinde sıkça yer veren sanatçı, tarihi, kültürel, toplumsal, politik ve psikolojik referansları ile de dikkat çekiyor. 1986’da British Council ödülünün sahibi olan Tenger’in eserleri Vehbi Koç Vakfı, İstanbul Modern ve Museum voor Moderne Kunst Arnhem gibi prestijli sanat koleksiyonlarında yer alırken; sanatçının son yıllarda solo sergilerinin düzenlendiği kentler arasında New York, Washington DC, Berlin, Bonn, Rotterdam, Viyana, Eindhoven, Kopenhag ve Cenevre gibi kentler bulunuyor. Sanatçı, yaşamına ve çalışmalarını İstanbul’da sürdürürken; İstanbul’daki solo sergileri 1990’dan bu yana Galeri Nev’de düzenlenmeye devam ediyor.

Metehan Özcan

metehan ozcan
Metehan Özcan

1975, İzmir doğumlu fotoğraf sanatçısı Metehan Özcan, iç mimarlık ve görsel iletişim tasarımı eğitimi almış bir sanatçı. Çalışmalarında modernist mekanın varoluşunu ve temsiliyetini sorgulayan; minör tarih, kimlik, cinsiyet ve tasarım kültürü gibi kavramlar üzerine eğilen Özcan’ın işlerini İstanbul’daki çeşitli müze ve galerilerdeki “Lütfen Rahatsız Etmeyin”, “Editions II”, “Becoming Istanbul” gibi sergilerden hatırlayabilirsiniz. Farklı mekanları ve yaşanmışlıkları karelerinde kullanan sanatçının işleri arasında Ahmet Yıldız cinayetine dikkat çeken “nedenahmet” fotoğraf serisi de bulunuyor. Yaşamına ve çalışmalarına İzmir’de devam eden Metehan Özcan, İstanbul’daki Elipsis Gallery tarafından temsil ediliyor.

Nilbar Güreş

nilbar gures
Nilbar Güreş

1977, İstanbul doğumlu Nilbar Güreş, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü ve Viyana Güzel Sanatlar Akademisi Resim ve Grafik Bölümü mezunu. Sanatçı çalışmalarında özellikle kadın kimliği, kadının toplumdaki yeri, kadın – ev – kamusal alan arasındaki ilişki ve Avrupa’da Müslüman kadınlar gibi toplumsal konulara odaklanıyor. New York’taki International Center of Photography’nin konuk sanatçı programının sanatçılarından olan Nilbar Güreş, fotoğrafın yanı sıra kolaj, video ve performans sanatı ile de ilgileniyor. New York, Londra, İstanbul, Viyana, Innsbruck, Stuttgart ve Salzburg’da kişisel sergilerine yer verilen sanatçı, yaşamını ve çalışmalarını Viyana ve İstanbul’da sürdürüyor.

Evren Erol

Evren-Erol
Evren Erol

1977, İstanbul doğumlu Evren Erol, Yıldız Teknik Üniversitesi Serigrafi bölümü ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel bölümü mezunu. Heykellerini “koşullara göre kendi varoluşunu biçimleyen düşünce ve kavramların, bilinçaltında yer alan değişimin yansıması” olarak tanımlayan Erol, değişim, dönüşüm, karşıtlık, ret ve kabul bağlamı gibi konularda, metaforlar üzerine kurulu, akılda kalıcı imgelerden oluşan heykeller üretiyor. Heykel çalışmalarının yanı sıra illustrasyonarıyla da dikkat çeken Evren Erol, yaşamına ve çalışmalarına İstanbul’da devam ediyor. İşleri 2000 yılından bu yana İstanbul’daki birçok grup sergisine seçilen sanatçının son solo sergisi ise “Kırmızı Çizgi”.

Evren Erol’un Bozlu Art Project’teki sergisinin incelemesi için Ahmet Rüstem Ekici’nin yazısına göz atabilirsiniz.

Pınar Du Pre

Pınar-Du-Pre
Pınar Du Pre

1972, Viyana doğumlu Avusturyalı-Türk ressam Pınar Du Pre, sanatına altı yaşındayken 500 civarında kağıttan bebek, 13 yaşında da ilk yağlıboya tablosunu yaparak başlamış. Halen kullandığı, dijital sanatı gerçek dünyayla birleştiren tekniğini 2006 yılında geliştiren sanatçı, gerçekliğin doğasına olan merakıyla sanatsal üretimine devam ediyor. Bugüne dek İstanbul ve Viyana’daki çeşitli galerilerde solo sergiler açan Pınar Du Pre’nin RenArt Sanat Galerisi’ndeki sergisi 5 Mayıs’ta açılacak. 6 Haziran’a dek sürecek sergide sanatçının “Snapshot” serisinin devamı olan işler yer alacak.

Güçlü Öztekin

Güçlü-Öztekin
Güçlü Öztekin

Fotoğraf: istanbul.net.tr/

1978, Eskişehir doğumlu Güçlü Öztekin, sanat eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü’nde tamamlamış. Kraft kağıdı üzerine farklı teknikler uygulayarak verdiği eserleri ile dikkat çeken sanatçı, 2005 yılından bu yana da HA ZA VU ZU adlı sanatçı grubunun da bir üyesi. İlki 2006’da Galerist’te olmak üzere, bugüne kadar İstanbul, Berlin, Viyana ve Köln’de solo sergileri düzenlenen sanatçı, yaşamına ve çalışmalarına İstanbul’da devam ediyor.

M. Sefa Çakır

sefa3030-1
M. Sefa Çakır

1990, Karabük doğumlu M. Sefa Çakır, tasarım ve resim çalışmalarıyla sanatsal üretimine İstanbul’da devam ediyor. Sanatçı, Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Tasarımı ve Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği Heykel Ana Sanat Dalı’nda tamamladıktan sonra halen Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Plastik Sanatlar bölümündeki yüksek lisans eğitimini sürdürüyor. Son yıllarda birçok karma sergide işlerine rastladığımız Çakır, sokakların geçmişinden ve gençliğin enerjisinden beslendiğini, “klasik resim” disiplini ve “sokak kültürü” ile disiplinlerarası çalıştığını söylüyor.

İpek Yeğinsü

İpek-Yeğinsü-1
İpek Yeğinsü

Fotoğraf: sonaristanbul.com/

İpek Yeğinsü, Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Lisans, Anadolu Medeniyetleri ve Kültür Mirası Yönetimi Yüksek Lisans bölümlerinden mezun oldu. 10 yıldır çağdaş sanat alanında çalışıyor ve çeşitli dergilerde yazılar yazıyor. Özyeğin Üniversitesi’nde Tasarım, Teknoloji ve Toplum bölümünde doktora öğrencisi olan Yeğinsü, 2008 yılından bu yana fotoğraf ve resim dalında, aralarında Bloc Projects İngiltere, See.Me Gallery New York ve Türkiye’den CerModern, O’Art ve Pasaj’ın da bulunduğu birçok kurumda karma sergilere katıldı ve Art50.net ile çalıştı. Çalışmalarında soyutlama, renk ve dokuya odaklanan sanatçı, sanatını bilinçaltının derinliklerine uzanan bir kapı olarak tanımlıyor.

Can Akgümüş

Can-Akgümüş
Can Akgümüş

Fotoğraf: unlimitedrag.com/

1987, Ankara doğumlu sanatçı Can Akgümüş malzeme olarak kullandığı fotoğrafları bellek, tarih ve toplum ilişkileri üzerinden yeniden üretiyor. Eğitimini Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde tamamlayan Akgümüş, bugüne kadar aralarında Genç Yeni Farklı ve Contemporary İstanbul‘un da bulunduğu birçok karma sergiye katıldı ve eserleri Artnivo sergilerinde yer aldı. Yaşamına ve çalışmalarına İstanbul’da devam eden sanatçı, sanatsal üretimini şu sözleriyle tanımlıyor:

Yansıtma, parçalama, kesme, bölme ve tekrar birleştirme. Tüm bu ivmeler bana rüya kurmacasını çağrıştırıyor. Sürekli kaydeden bir aygıt günün sonunda hafızasının önüne bir takım kesici, bileyici ve nihayetinde toparlayıcı mekanizmalar kurup zahiri ekranda oluşan görüntüleri toparlıyor. Kısa aralıklarda uzun bir seyir oluşturuyor ancak bu bittiği zaman hatırlamanın yolu bilinmez bir durum. Üretimin aynı süreçte ilerlediğini düşündüğümde aslında bir nevi bilinç dışı depolama yapıyorum; içeridekini dışarıdakiyle birleştirip görünür hale getirmek gayesindeyim.

Sevim Sancaktar

Sevim-Sancaktar
Sevim Sancaktar

1983, İstanbul doğumlu fotoğraf sanatçısı Sevim Sancaktar, Uludağ Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra Sabancı Üniversitesi’nde Görsel Sanatlar alanında master programına devam ediyor. İstanbul’un yanı sıra Güney Kore, İtalya, Portekiz ve Fransa’da solo ve karma sergilerle izleyici karşısına çıkan sanatçıyı, İstanbul ve  çevresindeki şehirlerin trafolarına çizilmiş duvar resimlerini yakın plan fotoğraflayarak yakaladığı yanılsamalardan oluşan Transformer serisi ile de hatırlıyoruz.  C.A.M. Galeri tarafından temsil edilen ve aynı zamanda REC Collective’in de bir parçası olan sanatçı, yaşamına ve çalışmalarına İstanbul ve Viyana’da devam ediyor.

Sarp Kerem Yavuz

Sarp-Kerem-Yavuz
Sarp Kerem Yavuz

1991 yılında Paris’te doğan ve İstanbul’da büyüyen fotoğraf ve video sanatçısı Sarp Kerem Yavuz, eserlerinde özellikle toplumsal cinsiyet, politika, din ve şiddet gibi konuları işliyor. Sanat eğitimini ABD’de, Oberlin College ve School of the Art Institute of Chicago’da tamamlayan Yavuz, New York, Chicago, İstanbul, Kopenhag, Şanghay, Sydney gibi kentlerde birçok grup sergisinde yer aldı ve İstanbul, Oberlin ve Chicago’da solo sergileriyle izleyici karşısına çıktı. 2013 yılında İstanbul Modern’in kalıcı fotoğraf koleksiyonuna dahil edilen en genç sanatçı ünvanını kazandı. “Erkeklik” meselelerini ve toplumun erkeklere yüklediği imaj, görev ve karakteri In the Closet, Substitutes for My Father ve Match gibi serileriyle işleyen sanatçı, son yıllarda bedenler üzerine yansıttığı desenleri fotoğraflayarak oluşturduğu Maşallah serisi ile dikkat çekiyor. Sarp Kerem Yavuz, yaşamına ve çalışmalarına Chicago’da devam ediyor.

Onur Hastürk

Onur-Hastürk
Onur Hastürk

1983, Mersin doğumlu sanatçı Onur Hastürk, sanat eğitimini Konya Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları, Tezhip- Minyatür Ana Sanat Dalı ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Estitüsü Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Tezhip-Minyatür Ana Sanat Dalı’nda tamamladı. Aynı zamanda Floransa ve New York’ta çeşitli eğitimlere katılan Hastürk, geleneksel Türk sanatlarının önemli bir parçası olan minyatür sanatının çağdaş uygulamalarıyla dikkat çekiyor. Türkiye’de İstanbul, Ankara, Bursa, Mersin ve Konya’nın yanı sıra Floransa ve Roma (İtalya) ile Porto’daki (Portekiz) sergilerinde izleyicisi ile buluştu. Sanatçının Starbucks bardakları üzerine karışık teknik ile minyatürler çalıştığı “Bir kahve daha // One more coffee.” serisi Mamut Art Project 2016 kapsamında sergilendi.

İlginizi çekebilir: Bahar Altay’dan Çağdaş Türk Ressamlar ve Çağdaş Sanat Sanatçıları