Yazın getirdiği o güzel enerjiyi keyifli rotalar keşfederek değerlendirmeye ne dersiniz? Maggerların favorisi yurtiçi tatil destinasyonlarını bir araya getirdiğimiz yazımızda kasaba ve şehirlerden istediğinizi seçin ve güneşin, denizin ya da kültürel zenginliklerin tadını çıkarmaya yaz bitene kadar devam edin!

yurtici – datca

Datça: Kekik ve Bal Kokulu Yarımada

“Datça’nın en meşhur 3 koyunu sırayla ziyaret etmeye karar veriyoruz. Hayıtbükü, Ovabükü ve Palamutbükü. Yarımadanın aşağısına sıralanmış bu 3 ayrı koy birbirine 5 dakika uzaklıkta. İlk durak Hayıtbüküne şöyle bir göz gezdiriyoruz, biraz kalabalık olması sebebi ile Ovabüküne devam ediyoruz. Palamutbükü ise bu koyların arasında en güzel denize sahip, cennetten farkı kalmamış olan bir koy. Uzun bir sahil boyunca yan yana sıralanmış bir sürü plaj ve bu plajların arkasında ufak bir sahil kasabası…”

İlginizi çekebilir: Selin Tavaşi’den Datça Önerileri

Kaş: Kusursuzluğunu Keşfetmek İçin

yurtici – kas

“Hiçbir şey yapmamaktan, boş oturmaktan hiç bu kadar keyif almamıştık… Genel olarak yılın 300 günü güneş alan bu güzel kasabayı bu sevimli yerlerin dışında neden sevdik derseniz; herkes sakin, koşuşturma yok, bir yerlere yetişme paniği yok… İnsanlar kibar, karşısındakini insan yerine koyuyor, merkezde yerde oturup sokakta müzik yapan gençleri var, plajda sessizlik var, kitap okuyan insanlar var, kimse kimseyle ilgilenmiyor, ama hizmet almaya geldiğinizde en hızlısını alıyorsunuz. Güleryüz var, aksilik yok.”

İlginizi çekebilir: Selin Tavaşi’den Kaş Önerileri

Söğüt Köyü: Marmaris Yakınlarında Mavi Bir Kaçamak

yurtici – sogut koyu

“Ege ve Akdeniz arasında, doğallığı hiç bozulmamış bir cennet Söğüt köyü. Yaklaşık 2000 kişilik bir nüfusu olan bu küçük köy, Marmaris’e 2 saatlik bir uzaklıkta… Söğüt Köyü’ne doğru ilerlerken Marmaris merkeze de girebilirsiniz ama Yeni Datça yolu üzerinden daha kolay ulaşılıyor. Hisarönü, Orhaniye ve Selimiye köylerinden geçiliyor ve yol üstünde üç farklı köyde aynı temayı fotoğraflayabiliyorsunuz: Mavi ve yeşil.”

İlginizi çekebilir: Gülten Coşkun’dan Söğüt Köyü Önerileri

Bozcaada: Dışı Boz, İçi Üzüm Kokulu Güzel Ada

yurtici – bozcaada

“Yaz sona ermeden, hafta sonu kaçamakları için halen şansımız varken ve bu sıcak havalarda denize, tatile tam doyamamışken Bozcaada’ya bir uğramak, İstanbul’dan selam getirmek ve giderken de güzel havasını beraberimizde götürmek vaktidir şimdi. İlk defa  geleceklere anlatmak, daha önce gelmiş olup yeniden gelmek isteyenlere hatırlatmak için Bozcaada’da yapılacaklar listesini paylaşma vaktidir. Bir de, ilk defa ziyaret edeceklere buranın kesinle bağımlılık yaptığı uyarısında bulunma vaktidir.”

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den Bozcaada Önerileri

Akyaka’dan Halfeti’ye, Gökçeada’dan Vize’ye: Cittaslow Türkiye Destinasyonları

yurtici – cittaslow

“Cittaslow”, 1999 yılında İtalya’da başlamış olan “Sakin Şehirler” akımı. Türkiye’den de bu akım tarafından kabul görmüş 9 adet yerleşim yeri var. CittaSlow’un son derece bilgilendirici Türkiye internet sitesini incelediğimde, bu yerlerin her birine gitmek için inanılmaz bir heyecan ve sabırsızlık duydum. Şimdi, “Cittaslow” üyesi yerleşim yerlerimize ve neler sunduklarına bir göz atalım….”

İlginizi çekebilir: Gülfem Karcı’dan Cittaslow Türkiye Destinasyonları

Mardin: Dillerin ve Dinlerin Buluşma Noktası

yurtici – mardin

“Kendi ülkemizdeki görmediğimiz yerlere “Nasıl olsa gideriz” deriz… Fakat maalesef çoğu zaman gidemeyiz… İşte bu yüzden bulduğum ilk fırsatta yüzyıllardan beri birçok kültürün, dinin tabir-i caizse kucaklaştığı şehir olmuş, uzaktan uzaktan mistik bir şehir olduğunu, belki ne demek olduğunu çok da bilmemekle birlikte Süryaniler tarafından “Telkâri” sanatının icra edildiğini, tarihle biraz alâkadar isek Artuklu Beyliği’ne ev sahipliği yaptığını bildiğimiz, güvercinleri ile ünlü tılsımlı taş şehir Mardin’e gittim.”

İlginizi çekebilir: Begüm Güneri’den Mardin Önerileri

Kapadokya: Peribacaları, Yeraltı Şehirleri, Testi Kebabı ve Şarap…

yurtici – kapadokya

“Cumartesi sabahtan gidip, pazartesi 12:00 uçağıyla geri döndüğüm Kapadokya tatilim gerçekten çok keyifli geçti. Tabii havanın kasım sonuna göre harika olmasının ve sevdiğim insanın yanımda olmasının da etkileri büyük diye düşünüyorum… Dünyanın her tarafından binlerce turist peribacalarını görmeye geliyor; biz ise burası yanı başımızdayken gidip görmeye üşeniyoruz. Size tavsiyem en yakın zamanda Kapadokya’yı peribacaları, muhteşem manzarası, balonu ve yöresel lezzetleriyle deneyimlemeniz. Şimdilik Kapadokya mevsimi soğuklardan dolayı birazcık kapanmış olsa da, Nisan-Mayıs için şimdiden hayaller kurmaya ve programınızı yapmaya başlayabilirsiniz…”

İlginizi çekebilir: Lisya Kalma’dan Kapadokya Önerileri

Çamlıbel ve Yeşilyurt Köyleri: Kuzey Ege Notları

yurtici – kuzey ege

“Küçük köyleri, Assos’un duru denizi ve el değmemiş ormanlarıyla Kazdağları, Kuzey Ege’nin en güzel tatil destinasyonu. Kuzey Ege’de yazlıkçı sitelerinden arta kalan el değmemiş tek yer Kazdağları ve kıyısındaki Assos sahili. Edremit Körfezi’ne kuzeyden bakan tepelerde ormanlar içindeki güzel köyler, son on yılda hayli popüler oldu. Ben de bayram tatilini fırsat bilerek annemlerin yanına ufak bir kaçamak yaptım ve sizin için bu güzel köylerden iki tanesini gezdim. Tabii Kuzey Ege yazmakla bitmez…Bunu başlangıç olarak kabul ediyorum, devamı da gelecek!”

İlginizi çekebilir: Serra Özkök’ten Çamlıbel Önerileri

Fethiye ve Olimpos: Güneye Giderken…

yurtici – olimpos

“Deniz, kum ve güneş üçlüsü hala bizimleyken ve daha yazın bitmesine zaman varken, toplayıp bavulumuzu önce Muğla taraflarına gidelim; Fethiye’de Ölüdeniz’in tadını çıkaralım, sonra da daha güneye inip Olimpos yani “tanrıların dağına” doğru yavaş yavaş yol alalım. Nasılsa güneş, biz güneye giderken eylül ayının sonlarına kadar yükselmeye devam edecek!”

İlginizi çekebilir: Deniz Yılmaz Akman’dan Fethiye ve Olimpos Önerileri

Bademli: Cennete mi Geldik?

yurtici – bademli

“Bademli’yi anlatmak çok da kolay olmayacak. Çünkü bu şirin köyde çok fazla konaklama yeri yok, çok fazla restoran yok. Hatta ikisinden de toplamda bir-iki tane var. Ancak, Bademli’nin öyle bir denizi var ki anlatmak olmaz, yaşamak lazım…Doğayla içiçe, yemyeşil bir ortamda bulunmak istiyorsanız buraya gidebilirsiniz. “

İlginizi çekebilir: Lisya Kalma’dan Bademli Önerileri