“Ah kimselerin vakti yok
Durup ince şeyleri anlamaya”
Gülten Akın

İstanbul keşfetmekle bitmez malum. Bugün İstanbul’un içindeki ince şeylerden biri olan bu dükkanı tamamen tesadüfle gezme fırsatı buldum.

Üsküdar’daki Antikacılar Çarşısı meraklıların bildiği bir adrestir. Hem çarşıda, hem de çarşının etrafındaki sokaklarda bolca antikacı bulunur. Havayı güzel bulunca biz de çarşıda gezelim istedik. Yine bir dolu satın almak istediğim şey bulduğum çarşıda özellikle fincanlar, metal aksesuarlar, eski hesap makineleri, daktilolar çok güzellerdi.

mimarcasanat_05_04

Hemen hemen tüm dükkanlara girip çıkarak çarşıyı gezerken Uğur Antik‘in de içine girdik. Dışarıdan pek değişik gelmemişti fakat içeri girer girmez diğer antikacılardan farklı bir havası olduğunu anladık. Zira dükkana girince sağda bizi iki merdiven ile yapılmış bu vitrin karşıladı.

mimarcasanat_05_02

Vitrindekilere gözümüz takılmış incelerken dükkanın içinin ışığı yandı. Karşımızda sempatik mi sempatik kırmızı bir araç, üst katta bir bebek arabası ve pembe bir araç göstergesi! (Arabalardan hiç anlamadığımdan bu parçanın adı ne, hangi araca ait bilemiyorum. Pembesi güzel ve çok sempatik görünüyor. Bir tek bunu söyleyebilirim.)

Nereye bakacağımızı şaşırmışken dükkanın sahibi Uğur Bey geldi. Şaşkınlığımızı farketmiş olacak ki bizim aklımızdan geçeni dillendirip: “Biz diğerlerinden biraz farklıyız.” dedi.

mimarcasanat_05_07

Uğur Antika‘da da birçok antikacıda bulunabilen ürünlerden var fakat Uğur Bey’in tasarım zevki olayı başka  bir noktaya taşımış. Mesela 80li yıllardan kalma tripot ayaklardan aydınlatmalar tasarlamış ya da 70li yıllardan kalma bir traktör farını müthiş bir aydınlatmaya dönüştürmüş. Vitrinde eski merdivenleri kullanmak da onun fikriymiş.

Uğur Bey büyük bir özgüven ve gururla anlattı yaptığı tasarımları. Şu sıralar masamda tasarladığım başka işler de var dedi.  Masanın yanına gidince oraya da ayrı hayran kaldık. Çok tatlı bir araba koleksiyonunu yanı başına almış masada metal sürahi içinde bitkiler, daktilo ve kırmızı masa lambası özellikle dikkat çekiyordu.

mimarcasanat_05_05

Tasarım, eski eşya ve antika meraklılarına hepsinin buluştuğu bu keyifli dükkanı ziyaret etmelerini öneririm. Hem yeniden kullanım (reuse) anlayışına hizmet eden ürünler, hem de dükkanın dekorasyonu gerçekten görülmeye değer. Ayrıca bayılacağınız ve satın almak isteyeceğiniz pek çok şey bulacağınızı garanti edebilirim.

http://www.ugursenantik.com