Ne istiyoruz? Benzersiz banyolar. Ne zaman istiyoruz? Hemen şimdi. Bugün 2023 ve 2024 banyo trendleri ile karşınızdayız. Moda, mimari dünyasının öngörüleri, tasarımcıların tahminleri ve dünyaca ünlü VitrA Karo’nun yenilikçi koleksiyonlarından ilham alarak hazırladığımız listede gezinirken kendinizi favori SPA merkezinizde hissetmenizi istiyoruz. theMagger olarak trendler arasından radarımıza takılanları seçtik ve her birini banyonuzu dönüştürürken kolayca uygulayabilmeniz için VitrA Karolar ile eşleştirdik. Hazırsanız, buhurdanımıza biraz okaliptus yağı koyalım ve başlayalım.

Marble Onyx

Islak alanda ağaç olur mu?

Cevap, kesinlikle evet. Banyolarda ham ağaç görüntüsüne yabancı değiliz ama bu sene ve önümüzdeki yıllarda banyolarda “mobilya” kullanımını bol bol göreceğiz. Salona mobilya seçerken gösterdiğimiz özeni banyomuza mobilya seçerken de göstermeye hazır olalım. Zemin, duvarlar, dolaplar, vitrinler, hepsinde ahşabın tüm hallerini kullanacağız. Mutfak ve banyo endüstrisine yön veren global ve kar amacı gütmeyen kuruluş National Kitchen & Bath Association da bu sene ilk defa ağaç kullanımını, ağaç dokusu ve desenlerini listesine ekleyerek bu trende yemyeşil bir ışık yaktı.

Uygulama önerisi: VitrA Karo Koleksiyonlarından Aspenwood tasarımları, Aspen’in kendine özgü ham dokusuyla seramiğin dayanıklı yapısını ıslak alanlara mükemmel bir şekilde entegre ediyor. Craft serisi ile de meşenin zaman içinde dönüşen karakterli yapısını banyolarınıza taşıyabilirsiniz. Dış mekana da kolaylıkla uyum sağlayan bu koleksiyona bakarken yazlığa bir dış mekan duşu inşa etme hayaline dalıverdik.  

Aspenwood

Evde SPA ve hamam deneyimi

Konu banyo olduğunda, hızlı bir duş alıp çıkma mantığı bu sene yerini banyoda uzun zaman geçirmeye bırakıyor. Akşam bilgisayarı kapattıktan sonra favori dizimizi açmak yerine, favori bakım ürünlerimizi kullanarak kendimize uzun banyo saatleri hediye etmeye başlayacağız. Bunun için de elbette banyo alanımız bir SPA merkezini andırmaya başlamalı. Monarch Design Studio kurucusu Schulte’ye göre banyo saatlerini iyileşme saati olarak değerlendireceğiz. SPA kelime anlamını “Sellus per Aqua – Sudan Gelen Sağlık” kendi evimizde cümle içinde kullanacağız.

Uygulama önerisi: Banyoyu iyileşme alanına dönüştürmek için VitrA Karo’nun iki koleksiyonundan faydalanabiliriz. Siyah renkli Saint Laurent Nero, beyaz renkli Calacatta, Carrara mermerleri ve krem ile bronzun bir araya geldiği Pulpis mermerlerinden ilhâm alan doğal görünümlü seramikleriyle ilk seçeneğimiz Marmori Koleksiyonu. Soğuk mermer dokusunun bronz renkteki parlak paslanmaz metal çubuklarla yarattığı zıtlığın başarılı bir örneğini ise Versus Koleksiyonu’nda bulabilirsiniz.

Marmori

Wes Anderson, sen misin?

Renk, renk ve daha çok renk. Bu aralar sosyal medya sörfünüz sırasında önünüze rengarenk banyolar, seramikler, karolar düşüyorsa algoritmanız kesinlikle doğru çalışıyor demektir. Cesur, tek ama “pop” renkler, renk geçişleri (sarıdan turuncuya giden bir duvar gibi düşünebilirsiniz) sık sık karşımıza çıkmaya devam edecek. Bir banyonuz SPA dinlendiriciliği sunarken, diğeri (tercihen misafir banyosu) şaşırtıcı ve eğlenceli olacak. Kısaca bu sene renk seçerken cesur ve yaratıcı olmaktan çekinmeyin.

Uygulama önerisi: VitrA Karo’nun Retromix Koleksiyonu bu trend için tasarlanmış gibi. Özellikle Lava, Zümrüt, Safir ve Amber renklerine buradan bakabilirsiniz. Pantone’nin 2024 trend raporundaki renklerde de bu tonlarla karşılaşmamız tesadüf değil. Pantone’ye göre önümüzdeki sene sıcacık amberler, kiremit tonları, sarılar bizi bekliyor. Banyonun diğer bir duvarını ise şaşırtıcı unsur olarak aynı koleksiyondan Çizgi Porselen Karo ile genç, enerjik ve benzersiz kılmak mümkün.  

Retromix

Beton en sıcak malzemedir

Nasıl yani? Evet banyoyu ısıtmak için betonun sıcak renklerinden faydalanacağız. Betonun dokulu yapısı ve endüstriyel görünümü, önümüzdeki yıllarda şehir hayatına bir övgü gibi banyolarda da yerini alıyor olacak. Burada anahtar kelime “ham ve sıcak”. Natural Domain Interiors mimarlarına göre betonu kullanırken malzemeleri karıştırmaktan çekinmemeliyiz: Beton, ağaç, mermer, metal malzemeleri mikslemek içinse VitrA Karo’nun iki farklı koleksiyonundan faydalanabiliriz.

Uygulama önerisi: Modern toprak renkleri kullanarak betonun geleneksel soğuk gri rengini kıran ve yeni renk paletiyle ona sofistike bir görünüm kazandıran Cementmix Koleksiyonu hem diğer koleksiyonlarla karışmaya çok uygun, hem de betonun sımsıcak görünebileceğinin kanıtı gibi. Set 6.0 Koleksiyonu ise yine beton kullanımı ustaca uygulamak için harika bir örnek oluşturuyor. Kitkat dizilimler, terrazzo karolar, taş ve betonu karıştırıp yaratıcılığımızı serbest bırakmaya çok uygun.

Set 6.0

VitrA Karo’nun tüm serilerine buradan göz atabilirsiniz.