Yeni bir eve taşınırken ilk olarak karolarına bakanlardan mısınız? Özellikle banyonun, girişin, mutfağın zemini veya duvarları tam hayal ettiğimiz gibiyse o ev bizim için hemen finalist olur. Değilse, değişime ilk oradan başlarız. Çünkü evin zemini ve duvarları tuval gibidir. Onlar istediğimiz gibi olunca, hiçbir şeyi kamufle etmemiz gerekmez ve eve aldığımız her parça tuvalimize çok yakışır. Peki 2023-2024 yılında bizi hangi dokular, desenler bekliyor?

Bugün renk analistlerinin görüşleri, mimarların ve moda tasarımcılarının ön görülerinden derlediğimiz 5 trend ile karşınızdayız. VitrA Karo’nun dünyaca ünlü serileri ile eşleştirdiğimiz her bir trendin evinizi baştan yaratmadan önce ilhâm vermesini dileriz. Keyifli okumalar!

Duyusal Oyunlar

2023 yılının ikinci yarısı ve 2024 için emin olduğumuz bir şey var: “Ham güzelliğin” kutlanacağı bir döneme giriyoruz. Evlerde doğal ve çabasız görüntüler, tasarımın bir adım önüne geçecek gibi duruyor. Özellikle, “tactile” yani duyusal uyarıma uygun materyaller kesinlikle fark yaratacak. Karolarımıza dokunmak isteyeceğiz. Son zamanlarda dünyaca ünlü otellerin başlattığı “Barefoot luxury” akımı da bu trend sayesinde otellerden evlerimize çıplak ayak gezme isteği ve lüksünü taşıyor. Zemini hissetmek isteyeceğimiz karolar sahneye çıkıyor.

Örneğin VitrA Koleksiyonları’ndan Lightstone, Cementside ve gücünü kuvarsit taşından alan Quarstone serileri duyusal ihtiyaçlarımızın her birini karşılayabilecek nitelikte.

Natural Material Studio’nun kurucusu Bonnie Hvillum, doğala dönüş ile ilgili bir açıklamasında gelecek dönemde malzemeye tasarımdan daha çok güvenmemiz gerektiğini, sürdürülebilirliğin ve doğanın modasının asla geçmeyeceğini vurguluyor. Taş, beton görünümü, mermer, seramik, toprak dokusu, ağaç kullanımı ile sık sık karşılaşacağız.

Lightstone

Yılın Renkleri

2023-2024 yıllarının renkleri çok ama çok sıcak! “Apricot Crush” gibi tatlı şeftali tonları ile başlayan ve Pantone’nin 2023 yılının rengi ilan ettiği “Viva Magenta” hatta “Magentaverse” olarak adlandırdıkları yıllara gelmişken evleri de ısıtmanın zamanıdır. Pantone Color Institute yöneticisi Leatrice Eiseman, hayatımıza mutlaka katmamız gereken renkler konusunda şöyle diyor: “Bu teknoloji çağında, doğadan ve gerçek olandan ilham almaya bakıyoruz. Bu yılın rengi, ruhumuzu harekete geçirerek içsel gücümüzü inşa etmeye yardımcı oluyor.”

Biz yılın renklerini ve enerjisini evimize taşıması için VitrA Koleksiyonlarından Resincrete kürasyonunu seçtik. Şehirli yaşam alanları için doğada bulunan renklerden ve modern şehir mimarisinin temel unsurlarından betondan ilham alarak geliştirilen Resincrete, beton dokusunu farklı renk ve yüzey seçeneklerinde birleştiriyor. Terrazzo ve palladiano dokuların klasik güzelliğiyle birleşerek etkileyici yaşam alanları yaratmaya olanak sağlayan Resincrete Karolar’a mutlaka göz atın!

Resincrete Karolar

Ciao Terrazzo!

İtalyanca teras kökeninden gelen terrazzo, Venedikli mozaik işçilerinin icat ettiği bir sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm dehası. İtalyanların mozaik, karo ve çinilere ne kadar düşkün olduğunu bilirsiniz. Venedikli işçiler, asillerin evini yaparken artan mozaik parçalarını kil ile karıştırıp (terra) teraslarda, banyolarda ve mutfaklarında kullanmaya başlıyor. Daha sonra bu tasarım dönemin yüksek mimarlarının da ilgisini çekiyor ve İtalyan evlerinde kullanılmaya başlanıyor.

Son dönemde evlerde terrazzo kullanımı ise en popüler dönemini yaşamaya başladı, evlere bir anda Akdeniz esintisi katan terrazzo desenini şimdi ve önümüzdeki yıllarda bol bol göreceğiz. Geleneksel terrazzo uygulaması oldukça zahmetli ama güzel bir haberimiz var: VitrA Karo, kolayca uygulayabileceğimiz terrazzo karoları geliştirmiş!

Yeniden Bauhaus.

Tasarım ve üretimin yeni bir perspektifle gerçekleştirilebileceğini bize hatırlatan mimarinin deneysel çocuğu Bauhaus, yeniden hayatımıza giriş yapıyor! Geometrik formlar, desenler, malzeme oyunları ile 20.yy mimarisine yön veren Bauhaus akımını 2023-24 yıllarında hem zeminde, hem duvarda sık sık göreceğiz. Fakat deneysel demişken bu desenleri yatak odamızda bile kullanmaya hazır olsak iyi olur. Desen kombinasyonları, farklı geometrik formları birleştirmek, uyumsuzluğun uyumunu yakalamak tamamen hayal gücümüze kalacak.

VitrA’nın Atelier 01 serisinde bu trend ustaca ele alınmış görünüyor. Dokulu bir kâğıt üzerinde renkli kalemlerle boyanmış gibi görünen desenleriyle koleksiyon, kullanıcıları denemeye, oynamaya ve yaratmaya davet ediyor. 4 renk ve 2 ana desenden yola çıkan Atelier 01, modern bir sanat galerisinden çıkmış gibi görünen her bir parçasıyla benzersiz tasarımlar yaratmak için farklı bir dünya sunuyor. Atelier 01 serisini buradan detaylıca inceleyebilirsiniz.

Atelier 01

İlişki Durumu: Karışık

Önümüzdeki yıllarda daha önce birbirine karıştırmaya alışık olmadığımız malzemelerin karışımına hazır olun. Mermer ve çimento, beton ve çini, duvar kağıdı görünümlü karolar ve porselen, şaşırtıcı kombinasyonlar ve tasarımlar ile bir araya gelecek. Sims oynar gibi bir döneme giriyoruz dersek abartmış olmayız. Tabii ki materyalleri ustaca karıştırmak için işi bilenlerden ilham ve fikir almak şart. Bu kısımda da VitrA’nın deneyimine ve tasarım gücüne güveniyoruz. MarmoMix, doğal taş ve mermer hibridi sunan Marmostone, traverten ve porselenin buluşması Urban Travertino, CobbleMix ve duvar kağıdı görünümüne atıfta bulunan ModePaper serileri, hayalinizdeki mekanı yaratmanıza olanak sağlayacak. VitrA Karo’nun tüm serilerine buradan göz atabilirsiniz.